واحدهای کشیک قضایی در عید نوروز بدون تعطیلی انجام وظایف کنند

دادستان کل کشور:

واحدهای کشیک قضایی در عید نوروز بدون تعطیلی انجام وظایف کنند

دادستان کل کشور در بخشنامه ای ابلاغ کرد که واحدهای کشیک قضایی در تعطیلات نوروزی بدون تعطیلی، نسبت به انجام وظایف اقدام کنند.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری تیتروز، دادستان کل کشور در بخشنامه ای خطاب به دستگاه های مختلف بر تامین امنیت جامعه و ارتقای رضایتمندی عمومی جامعه تاکید و اعلام کرد: واحدهای کشیک قضایی در تعطیلات نوروزی بدون تعطیلی، نسبت به انجام وظایف اقدام کنند.

در بخشنامه حجت الاسلام والمسلمین محمد موحدی آزاد آمده است: با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی و با تقدیر و تشکر از تلاش های مجدانه همه همکاران خصوصاً دادستان ها و سایر همکاران قضایی و اداری دادسراهای سراسر کشور، برای حفظ امنیت شهروندان و صیانت از حقوق آحاد مردم به ویژه در امور فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و ضرورت پیشگیری از وقوع جرم مراتب زیر به منظور ارایه خدمات ویژه قضایی در تعطیلات نوروزی اعلام می شود.

این بخشنامه می افزاید: لازم است با تمام توان و قدرت قانونی آنها را اعلام، اجرا و نتیجه را به صورت مستمر به دفتر دادستانی کل کشور اعلام کنند.

بر اساس این بخشنامه؛ اجرای دستورالعمل فوریت های قضایی و نحوه عملکرد واحدهای کشیک و به منظور انجام وظایف قضایی و پذیرش و پیگیری شکایات فوری و رسیدگی به گزارش ضابطان دادگستری، حداقل یک واحد کشیک قضایی و اداری مربوط در هر دادسرا و در هر ناحیه دادسرایی تشکیل تا به طور فعال نسبت به ارایه خدمات قضایی اقدام کنند، به گونه ای که در همه ساعات شبانه روز، واحدهای کشیک قضایی یادشده بدون تعطیلی، نسبت به انجام وظایف اقدام کنند.

دادستان کل کشور در این بخشنامه تصریح کرد: برابر ماده 32 قانون آیین دادرسی کیفری و بنابر اقتضای اعمال وظایف دادستان به عنوان رییس ضابطین عدلیه، دستورهای لازم را برای عدم تعطیلی واحدهای مربوط که به عنوان ضابط انجام وظیفه می کنند، در حوزه قضایی هر شهرستان و نواحی صادر و هماهنگی های لازم جهت انجام وظایف قانونی و دسترسی آسان مردم به آنان به عمل آید.

در بخشنامه موحدی آزاد تاکید شده است: در تعطیلات نوروزی برنامه ریزی های لازم برای بازدید، بازرسی و سرکشی از محل استقرار و خصوصاً بازداشتگاه ها و نظارت بر نحوه انجام وظیفه توسط آنان به عمل آید و با توجه به ضرورت پیشگیری از وقوع و ارتکاب جرایم خرد و کلان و ایجاد آرامش و اطمینان برای مردم و با لحاظ اینکه بیشتر جرایم خصوصاً قاچاق کالا، سلاح و مهمّات غیرمجاز و اقلام پرخطر (شیمیایی، بیولوژیکی، انفجاری، مخرب) و جرایم سرقت عادی یا مسلحانه از اماکن خصوصی یا عمومی، وسایط نقلیه، زورگیری، کیف قاپی، جیب بری و اقدامات مجرمانه با پوشش ماموران دولتی، نظامی یا انتظامی در ایام تعطیلات توسط مجرمین و سارقین باسابقه و اخلال کنندگان امنیت جامعه انجام می گیرد، ترتیبی اتخاذ شود تا در صورتی که زندانی هستند، به هیچ وجه به آنان مرخصی داده نشود.

این بخشنامه می افزاید: در صورتی که به هر دلیلی آزاد هستند، در اجرای دستورالعمل کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار؛ فهرست آنان و سایر مجرمان خطرناک در اختیار نیروی انتظامی و سایر ضابطین قرار داده شود تا به صورت برنامه ریزی بر رفتار آنان نظارت و نتیجه را به دادستان مربوط اعلام کنند.

دادستان کل کشور اعلام کرد: با عنایت به اینکه معمولاً در ایام تعطیلات نوروزی و مدتی قبل و بعد از آن بخاطر افزایش سفرهای نوروزی، تصادفات جاده ای نیز افزایش می یابد و متاسفانه منتهی به جرح و فوت عده ای از هموطنان عزیز می شود، بنابراین مقرر می دارد: به منظور احیا و صیانت از جان، مال و حقوق مردم و ایجاد بهتر امنیت انسانی و پیشگیری از وقوع جرایم غیرعمدی، با همکاری و هماهنگی پلیس راهور و سایر ضابطین مرتبط، تمهیدات لازم را معمول و تصمیمات مقتضی جهت کاهش تصادفات و اتخاذ تدابیر و تمهیدات انتظامی، ترافیکی، امدادی، ارایه خدمات راهنمایی و رانندگی و حضور به هنگام مامورین ذیربط؛ اتخاذ و اقدامات لازم معمول شود.

دادستانی کل کشور افزود: برخی از فرصت طلبان و سودجویان با استفاده از تعطیلات ایام نوروز و تعطیلی ادارات و سازمان های ذیربط، در جهت تغییر غیرقانونی کاربری اراضی، تعرّض به اموال عمومی، منابع طبیعی، اراضی ملّی و کشاورزی، مناطق ییلاقی و باغی، سواحل دریاها و رودخانه ها، محیط زیست و بیت المال اقدامات مجرمانه ای انجام می دهند؛ بنابراین ضروری است با مسیولین سازمان های مرتبط هماهنگی کامل صورت گیرد تا در ایام یاد شده نسبت به صیانت از حقوق عمومی و اراضی و منابع ملّی فعالیت مضاعفی انجام و از هرگونه تخلفی ممانعت به عمل آورند و در صورت تعرّض و ارتکاب جرایم در این حوزه ها بلافاصله به دادستان و ضابطین مربوط گزارش شود.

موحدی آزاد تاکید کرد: شخص دادستان و قضات کشیک به موارد اعلامی با فوریت رسیدگی و نسبت به صدور دستور قضایی با استفاده از اختیارات قانونی اقدام لازم را معمول دارند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: نظر به اینکه بخاطر تعطیلات نوروزی و کاهش نظارت، برخی از رستوران ها و دیگر مراکز توزیع مواد غذایی و آشامیدنی و مایحتاج عمومی، اقدام به عرضه اقلام غیربهداشتی و مضر به سلامت و بهداشت عمومی کرده و در برخی از مواقع نیز با قیمت های غیرواقعی و گرانتر از نرخ مصوب، مرتکب گران فروشی یا احتکار اقلام مذکور می شوند؛ بنابراین مقرر است با هماهنگی مسیولین ذیربط، اتحادیه ها و تشکّل های صنفی و تعزیرات حکومتی نسبت به نظارت بر واحدهای مزبور اقدام و در موارد اعمال مجرمانه و بروز تخلفات، اقدامات لازم قانونی را معمول کنند.

موحدی آزاد در این بخشنامه افزود: برای جلوگیری از تعدّی و تجاوز از حدود و مقررات شرعی و قانونی و صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی-اسلامی؛ نسبت به نظارت کامل بر مناطق و مراکز تفریحی و جشنواره های مربوط با رعایت اخلاق اسلامی و ظرافت های مدیریتی و قضایی اقدام لازم صورت گیرد.

دادستان کل کشور افزود: نظر به اینکه تجربه نشان داده، بسیاری از سرقت ها بخاطر تاریکی خیابان و کوچه های شهری و روستایی به وقوع پیوسته است بنابراین مقرر است حسب مورد با تمام عوامل وزارت نیرو و ادارات برق استان و شهرستان و نیروی انتظامی هماهنگی و پیگیری لازم معمول تا نسبت به ایجاد روشنایی و استانداردسازی در معابر، مناطق مسکونی و تجاری و گشت های شبانه روزی اقدام کنند.

موحدی آزاد تاکید کرد: با توجه به گزارش های موجود؛ جریانات معاند تلاش دارند در ایام تعطیلات نوروزی و در زمان عدم فعالیت مطبوعات و روزنامه ها در این ایام، با استفاده از فضای مجازی جوّ جامعه را با شایعات و دروغ پردازی های معمول خود آلوده و ملتهب کرده و مردم را در مسیر انتخابی دچار تردید و سردرگمی کنند؛ بنابراین مقرر است با هماهنگی مسیولان ذیربط انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی حوزه قضایی؛ نسبت به رصد منظم و پالایش موثر و هدفمند و پیگیری جرایم و تخلفات در آن حوزه اقدامات لازم قانونی انجام گیرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واحدهای کشیک قضایی در عید نوروز بدون تعطیلی انجام وظایف کنند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واحدهای کشیک قضایی در عید نوروز بدون تعطیلی انجام وظایف کنند"، کلیک کنید.