وال استریت ژورنال: شمار کشته ها در غزه از دست مقامات در رفته است

همزمان با تداوم جنگ غزه و جنایات بی امان رژیم صهیونیستی در این باریکه، مقامات وزارت بهداشت غزه می گویند دیگر نمی توانند تعداد شهیدان را محاسبه کنند. خدمات اضطراری، بیمارستان ها و ارتباطات در غزه به سختی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند و خارج سازی اجساد از زیر ساختمان های ویران شده کار بسیار سنگینی است و البته در حالی که جنگ ادامه دارد، این اقدام اولویت محسوب نمی شود.

به گزارش تیتروز، تقریبا هفت ماه از جنگ بی امان رژیم صهیونیستی می گذرد و این جنایات تلفات وحشتناکی در این باریکه بر جای گذاشته است. مقامات وزارت بهداشت غزه تاکنون تعداد شهیدان را بیش از 34 هزار نفر اعلام کرده و این رقم حدودا 1.5 درصد از جمعیت کل غزه پیش از جنگ است اما معلوم نیست چه تعداد از آنها نظامی بوده اند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی می نویسد: «مقیاس و آمار کشته شده های فلسطینی که در ابتدای جنگ برخی نسبت به آن شک داشتند، اکنون به طور گسترده ای توسط کارشناسان سازمان ملل، مقامات آمریکایی و برخی مقامات ارتش اسراییل پذیرفته می شود. اما مقامات فلسطینی می گویند این ارقام در ماه های اخیر به دلیل دشواری در جمع آوری داده ها، از دقت کمتری برخوردار است.»

«مدحت عباس» یکی از مسیولان وزارت بهداشت غزه گفت: «در ابتدا ما سیستم ها و بیمارستان هایی داشتیم. تیم های دفاع غیرنظامی ما می توانستند مردم را از زیر آوار بیرون بکشند اما تمام این سیستم فروپاشیده است.»

وی افزود: برای تخمین تعداد تلفات، وزارت بهداشت اکنون شدیدا به منابع اطلاعاتی دیگر مانند اطلاعیه بستگان شهیدان، ویدیو از پیامدهای حملات و گزارش های سازمان های رسانه ای متکی است.

وال استریت ژورنال: شمار کشته شده ها در غزه از دست مقامات در رفته است
مجاورت بیمارستان الشفا در نوار غزه – اوایل ماه آوریل

به گفته مقامات وزارت بهداشت، شاهدان عینی و سازمان ملل، تصویر واقعی تلفات انسانی جنگ زمان زیادی طول خواهد کشید تا خود را نشان دهد زیرا تخمین زده می شود که هزاران نفر زیر آوار و در گورهای بی نام ونشان مدفون باقی مانده اند.

وال استریت ژورنال هشدار می دهد: «یک عملیات قریب الوقوع در شهر جنوبی رفح – جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته اند – خطر افزایش کشته شده ها را به همراه خواهد داشت.»

«ریک پیپرکورن» نماینده سازمان بهداشت جهانی در کرانه باختری و غزه درباره شمار شهیدان در نوار غزه می نویسد: «ما فکر می کنیم متاسفانه این ارقام ارایه شده قابل اعتماد باشند. البته تعجب نمی کنم اگر گفته شود این آمار کمتر از حد واقعی تخمین زده شده باشد.»

چنین مقام رسمی سازمان ملل این اظهارات را در حالی عنوان می کند که برخی اعضای کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی هستند آمار وزارت بهداشت غزه «نامعتبر» است.

بررسی هایی که در ماه ژانویه برای «موسسه سیاست خاور نزدیک» مستقر در واشنگتن دی سی انجام شده، نشان می دهد که آمار و ارقام ثبت شده درخصوص مردان شهید غزه کمتر است و احتمالا باید بیشتر از اینها باشد.

وال استریت ژورنال: شمار کشته شده ها در غزه از دست مقامات در رفته است
گورهای دسته جمعی – نوار غزه

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات صهیونیستی و جنبش حماس می نویسد: «مقامات ارتش اسراییل تعداد کشته های نیروهای حماس را بین 11 هزار الی 13 هزار نفر تخمین می زند درحالیکه خود حماس تعداد کشته های نیروهایش را بین 6000 الی 8000 اعلام کرده است. مقامات اطلاعاتی آمریکایی و مصری گمان می کنند که تعداد واقعی کشته شده ها میان آن چیزی باشد که حماس و اسراییل می گویند.»

«مصطفی حمدان» شهروند 38 ساله در نوار غزه که پنج تن از اعضای خانواده اش را در جنگ از دست داده و هیچکدام از آنها رسما به عنوان افراد کشته شده ثبت نشده اند، می گوید: « من از برگه معرفی شده توسط وزارت بهداشت آگاهم، اما سرعت اینترنت مناسبی برای اضافه کردن اعضای خانواده ام ندارم.»

او با اشاره به سختی ها و دشواری هایی که به فلسطینیان تحمیل شده است، می افزاید: «ماشین آلات سنگین کافی برای پاک سازی آوارها و سوخت کافی برای راه اندازی این ماشین آلات وجود ندارد. امدادگران اغلب مجبورند با دست خود یا ابزارهای اولیه مانند تبر و بیل برای بیرون آوردن افراد استفاده کنند. وقتی هیچ شانسی برای نجات کسی وجود نداشته باشد، اجساد معمولا دست نخورده زیر آوار باقی می مانند.»

وال استریت ژورنال: شمار کشته شده ها در غزه از دست مقامات در رفته است

بر اساس تجزیه و تحلیل داده های ماهواره ای که توسط کارشناسانی در دانشگاه شهری نیویورک و دانشگاه ایالتی اورگن بررسی شده اند، حدود 57 درصد از ساختمان های غزه از آغاز جنگ آسیب دیده یا ویران شده اند.

وال استریت ژورنال به نقل از سازمان ملل می نویسد: «سطح ویرانی به خصوص در شمال غزه بسیار بالا است. هم چنین سالهای زیادی طول خواهد کشید و به صدها میلیون دلار بودجه نیاز است تا آوارهایی که تاکنون روی هم انباشته شده را جابه جا کنند.»

حدود 10 هزار نفر از افرادی که در آمار رسمی شهیدان وزارت بهداشت غزه ثبت شده اند هنوز شناسایی نشده اند. مقامات وزارت بهداشت غزه غزه چند روز پیش اعلام کردند از میان افرادی که شناسایی شده اند، حدود 40 درصد مردان بزرگسال، 20 درصد زنان بزرگسال و 32 درصد کودکان هستند. بقیه آمار به مردان و زنان مسن تعلق دارد.

وال استریت ژورنال: شمار کشته شده ها در غزه از دست مقامات در رفته است
مرد جوان فلسطینی هفته گذشته بر پیکر برادرش در بیمارستان شهدای الاقصی عزاداری کرد

وال استریت ژورنال: شمار کشته شده ها در غزه از دست مقامات در رفته است

«ظاهر سهلول» پزشک مراقبت های ویژه در شیکاگو، طی ماه ژانویه دو هفته را در بیمارستان ناصر در شهر جنوبی خان یونس گذراند؛ جایی که رژیم صهیونیستی اوج حمله و جنایت خود را نشان داد.

این پزشک از تجربیات خود چنین می گوید: «زمانی که در خان یونس درگیری شدید بود، مردم تقلا می کردند خود را از لابه لای آوار بیرون بکشند. هیچ ماشینی نبود و مکان برای آنان که قصد داشتند آوار را کنار بزنند، امن نبود. اولویت با درمان و مداوای افراد زخمی بود؛ اینکه اطمینان حاصل شود آنها فرصتی برای زنده ماندن دارند و خارج سازی افراد کشته شده اولویت آخر بود.»

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وال استریت ژورنال: شمار کشته ها در غزه از دست مقامات در رفته است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وال استریت ژورنال: شمار کشته ها در غزه از دست مقامات در رفته است"، کلیک کنید.