پیشنهاد تشکیل اطلس وقوع جرم به پلیس/تاثیر اعلام آمار جرایم در پیشگیری از وقوع

یک جرم شناس به پلیس پیشنهاد کرد که اطلس وقوع جرم را در سراسر کشور و بر اساس انواع جرایم رخ داده تهیه کرده و متناسب با آن اقدامات پیشگیرانه خود را دنبال کند.

به گزارش تیتروز، همزمان با پایان تعطیلات نوروز 1403، سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا از دستگیری 18 هزار و 500 سارق در ایام تعطیلات نوروز امسال خبر داد و گفت که در تعطیلات نوروز 1403، شاهد کاهش 22 درصدی سرقت در کشور نسبت به سال گذشته بودیم. به طوریکه سرقت منزل 33 درصد و سرقت اتومبیل 22 درصد کاهش یافته است.

در همین راستا، وحید سلطانی پاجی، جرم شناس در گفت وگو با تیتروز، پیشنهاداتی را با هدف حفظ روند کاهشی وقوع سرقت و برخورد با این پدیده به پلیس و همچنین دیگر دستگاه ها ارایه کرده است.

او با اشاره به آمار اعلام شده از سوی سخنگوی فراجا درباره شمار سارقان دستگیر شده ازسوی پلیس در نوروز 1403، گفت: با تشکر از زحمات نیروهای خدوم فراجا در اجرای طرح نوروزی ذکر چند نکته و پیشنهاد از منظر جرم شناسی حایز اهمیت است. اول اینکه از آنجا که داده های پلیس در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بسیار حایز اهمیت است ضرورت دارد آمارها به جزییات و دقیق ذکر شود و از این پیشنهاد من این است که این روند تا پایان سال نیز در بازه های زمانی مختلف ادامه داشته باشد و علاوه بر آن به مرور جزییات بیشتری هم بر آن افزوده شود.

این جرم شناس ادامه داد: این آمارها در صورت گمان بر منفی بودن از سوی پلیس نه تنها از زحمات این فرماندهی کم نمی کند بلکه می تواند موضوعاتی را مطرح کند که در آسیب شناسی ها،  نقش افراد و سازمان ها را مشخص کند و این به نفع پلیس در پیشگیری و کنترل از جرم است، به همین دلیل نیز تاکید دارم که نباید با اعلام آمارهایی از وقوع سرقت و … پلیس را مقصر دانست، اتفاقا دستگاه های بسیاری در این زمینه نقش دارند و انتشار آمارها کمک می کند تا مردم از تمام دستگاه ها مطالبه گری کنند.

سلطانی همچنین خواستار اعلام آمار و جزییات بیشتر از دستگیری سارقان شد و گفت: این آمار بهتر است با جزییات ارتکابی متهمین رسانه ای شود از جمله اینکه چه تعداد سارق اقدام به سرقت از منزل، مغازه یا … کرده و چه تعداد مربوط به سرقت گوشی تلفن همراه، خودرو، لوازم و محتویات خودرو و … بوده است. اعلام میانگین سنی، تفکیک استانی و … هم می تواند در برنامه ریزی برای کاهش وقوع جرم موثر باشد. همچنین خوب است اعلام شود که سارقان دقیقاً چه سوژه هایی را برای سرقت انتخاب کرده اند؟

او پیشنهادی را نیز در خصوص شخصیت شناسی سارقان مطرح کرد و گفت: خوب است پلیس، نسبت به بررسی شخصیت سارقان و نسبت آن با نوع جرم نیز اقداماتی را انجام دهد. این موضوع به مرور بسیار موثر خواهد بود و می تواند چشم انداز درستی را به پلیس ارایه دهد.

این جرم شناس پیشنهاد کرد که اطلسی از شیوه و شگرد مجرمان تهیه شده و آموزش ها و هشدارهای پلیس به شهروندان برای پیشگیری از وقوع یا تکرار بزه دیدگی نیز متناسب با همین اطلس ارایه شود. در این خصوص می توان از ظرفیت رسانه های محلی هم متناسب با وضعیت جغرافیای جرم کمک گرفت.

سلطانی با بیان اینکه برگزاری نشست های علمی در مراکز مرتبط و به بحث گذاشتن آمارهای جنایی با حضور مسیولان پلیس حتی در سطح استانی و شهرستان هم می تواند در این خصوص موثر باشد، گفت: این اقدام هم تبلیغ ضمنی برای عملکرد نوروزی پلیس در پیشگیری و مقابله با سرقت است و هم سبب می شود تا آسیب شناسی دقیق در این خصوص ارایه و حتی ترک فعل سازمان های مختلف هم مشخص شود. از طرفی پژوهشگران، علاقمندان و دانشجویان مرتبط با حوزه های جرم شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی و….به طور کاربردی با مسایل مرتبط روز خود آشنا خواهند شد و می توان از ظرفیت آنان نیز به درستی بهره گرفت. 

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیشنهاد تشکیل اطلس وقوع جرم به پلیس/تاثیر اعلام آمار جرایم در پیشگیری از وقوع" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیشنهاد تشکیل اطلس وقوع جرم به پلیس/تاثیر اعلام آمار جرایم در پیشگیری از وقوع"، کلیک کنید.