چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟ عوامل محیطی و معدنی + پیشگیری

آفتاب نیوز :

عوامل مختلفی مانند کمبود مواد مغذی، آفات و بیماری ها و شرایط نامناسب محیطی در زرد شدن برگ درختان هلو نقش دارند. راهکار های متعددی همچون آبیاری مناسب، استفاده از خاک مناسب و ایجاد شرایط محیطی مساعد نیز برای پیشگیری از چنین اتفاقی وجود دارد. در ادامه این مطلب، ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که چرا برگ درخت هلو زرد میشود و همچنین با ارایه راهکار های پیشگیرانه به کشاورزان کمک می کنیم تا به محض مشاهده علایم زرد شدن درخت هلو، با به کارگیری آن ها از پیشرفت چنین اتفاقی به خوبی جلوگیری کنند.

نور نامناسب؛ از جمله عوامل محیطی تاثیرگذار روی زرد شدن برگ درخت هلو

کشاورزان اگر مکان مناسبی برای کاشت درخت هلو در نظر بگیرند که در معرض تابش نور کافی خورشید قرار دارند، به خوبی احتمال زرد شدن برگ های درختان هلو را به حداقل می رسانند. به طور معمول، اگر روزانه 6 الی 8 ساعت نور کافی به درخت هلو بتابد، احتمال زرد شدن برگ های آن به میزانی قابل توجه کاهش پیدا می کند؛ البته اگر این درختان بیش از اندازه در معرض نور خورشید قرار بگیرند، مجدد علایمی شبیه به سوختگی روی برگ های آن ها ظاهر می شوند.

درخت هلو به نور کافی برای فتوسنتز و تولید مواد مغذی مورد نیاز خود نیاز دارد؛ بنابراین اگر این درختان میوه به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرند، با انجام فتوسنتز مناسب، رشد سالم و متعادل تر، برگ های سبز و شاداب و محصولات فراوان خواهند داشت. علاوه بر رعایت این نکته مهم، کشاورزان اگر برای خرید نهال هلو به یک نهالستان معتبر مراجعه کنند، درختانی سالم و با دوام خواهند داشت که در برابر بسیاری از علایم مربوط به زرد شدن برگ درخت هلو مقاوم هستند. 

اهمیت استفاده از خاک مناسب در تامین مواد معدنی درخت هلو

کشاورزان باید پیش از کاشت نهال هلو، بررسی هایی به منظور شناسایی مناسب بودن خاک برای رشد درخت انجام دهند. با این بررسی ها، کشاورزان وجود ویژگی هایی همچون زهکشی، بافت و PH مناسب در خاک را متوجه خواهند شد؛ زیرا خاکی که چنین ویژگی هایی داشته باشد، بهترین خاک برای کاشت نهال این درخت میوه خواهد بود. به عنوان مثال مقدار مناسب PH برای خاک درخت هلو چیزی در حدود 6.5 تا 7 است که کشاورزان باید پیش از کاشت نهال، این مورد را در نظر بگیرند. با زهکشی مناسب نیز احتمال غرقابی شدن ریشه ها و پوسیدگی آن ها به حداقل می رسد و با رشد سالم درخت هلو، کشاورزان هرگز شاهد زرد شدن برگ های آن نخواهند بود.

چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟ عوامل محیطی و معدنی + پیشگیری

با آبیاری مناسب از زرد شدن برگ درخت هلو جلوگیری کنید

کشاورزان باید با استفاده از یک سیستم آبیاری مناسب، رطوبت و مواد مغذی به منظور رشد سالم و متعادل را برای درخت هلو تامین کنند. درخت هلو ناشی از کم آبی به تنش خشکی دچار می شود و بر اثر این اتفاق ممکن است علایم خشک و زرد شدن روی برگ های آن ها ظاهر شوند؛ بنابراین اگر کشاورزان از طریق سیستم آبیاری مناسبی رطوبت موردنیاز این درختان میوه را تامین کنند، احتمال زرد شدن برگ های آن ها به حداقل می رسد.

برای انتخاب یک سیستم آبیاری مناسب کشاورزان باید شرایط آب وهوایی، سن و نوع خاک درخت هلو را در نظر بگیرند؛ به این ترتیب، همزمان با تامین مواد معدنی و جلوگیری از غرقابی شدن ریشه ها، از زرد شدن برگ های این درخت جلوگیری خواهد شد.

زرد شدن برگ درخت هلو ناشی از حمله آفت ها و برخی بیماری ها

درخت هلو، در برخی از فصول سال تحت تاثیر حمله آفات به مشکلاتی دچار می شود که یکی از شایع ترین آن ها، زرد شدن برگ ها ناشی از حمله آفاتی همچون شته و کرم برگ خوار است. از آنجایی که شته ها از شیره این درختان تغذیه می کنند، باعث ضعیف شدن آن ها می شوند.

همان طور که از نام کرم برگ خوار پیدا است، این آفت با خوردن برگ های درخت هلو به آن آسیب می زند. از جمله مهم ترین علایم ناشی از حمله این آفت به درخت هلو هم می توان به ظهور لکه هایی قهوه ای و زرد روی برگ ها اشاره کرد.

چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟ عوامل محیطی و معدنی + پیشگیری

انواع راهکار ها برای جلوگیری از زرد شدن برگ درخت هلو

راهکار های متنوعی برای جلوگیری از زرد شدن برگ درخت هلو مانند خرید نهال سالم وجود دارد که در ادامه قصد داریم تا توضیحاتی در مورد آن ارایه دهیم. اساسا آشنایی با این راهکار ها به کشاورزان کمک می کند تا با مشاهده کوچک ترین علایمی، برای جلوگیری از آسیب دیدن این درختان میوه از راهکار های مناسبی استفاده کنند.

خرید نهال سالم؛ اولین راهکار پیشگیرانه برای جلوگیری از زرد شدن برگ درخت هلو

برخی از نهال های درختان میوه مقاومت خوبی از خود در برابر بسیاری از عوامل محیطی همچون شرایط نامساعد آب وهوایی و عوامل معدنی مانند کمبود مواد مغذی در خاک آن ها نشان می دهند که این موضوع، به کشاورزان کمک می کند تا پس از کاشت، درختان هلویی پربار داشته باشند. هچنین مراجعه به نهالستانی معتبر برای خرید نهال هلو این امکان را برای کشاورزان فراهم می کند تا همزمان با مطالعه مشخصات مربوط به هر محصول، نهال مورد نظر خود را با قیمتی مناسب خریداری کنند.

کنترل تنش های دما و خشکی؛ برای جلوگیری از زرد شدن برگ درخت هلو

تنش های دمایی که شامل سرما یا گرمای ناگهانی می شوند، آسیب های شدیدی به درخت هلو وارد می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، درخت هلو باید نسبت به آب وهوای منطقه شما کاشته شود. برای مثال در مناطقی که آب وهوای مرطوب یا گرم دارند، این هوا باعث عرق کردن گیاهان خواهد شد. تعرق گیاهان باعث می شود آب دریافت شده از ریشه، خارج شود و برگ های درخت زرد شوند.

علاوه بر این، تنش های خشکی نیز می تواند به درخت هلو آسیب وارد کند. برای مثال اگر به صورت ناگهانی یک خشکی رخ و بارندگی کاهش یابد، این اتفاق باعث زرد شدن برگ درختان هلو خواهد شد. 

داشتن پربارترین درختان میوه از طریق خرید نهال از معتبرترین فروشگاه ها

در این مقاله با پاسخ به این سوال که چرا برگ درخت هلو زرد میشود و بررسی انواع عوامل موثر در بروز چنین اتفاقی قصد داشتیم تا به کشاورزان کمک کنیم تا علت ظهور کوچک ترین علایمی ناشی از عواملی همچون شرایط نامساعد آب وهوایی، حمله آفات و خاک نامناسب را بدانند. همچنین به ارایه راهکار هایی موثر برای جلوگیری از زرد شدن برگ درخت هلو پرداختیم که اگر کشاورزان با آن ها آشنا باشند، احتمال آسیب دیدن این درختان میوه خود ناشی از عوامل مختلف را بسیار کاهش می دهند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟ عوامل محیطی و معدنی + پیشگیری" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا برگ درخت هلو زرد میشود؟ عوامل محیطی و معدنی + پیشگیری"، کلیک کنید.