چگونه متوجه شویم اهل بهشت هستیم یا جهنم؟

در شرح دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان آمده است: «در دوره آخرالزمان قلب مومن آب می شود؛ زیرا گناه را می بیند و استطاعات تغییر وضع را ندارد».

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لاوْلیایِکَ ومُعادیاً لاعْدایِکَ مُسْتَنّاً بسُنّهِ خاتَمِ انْبیایِکَ یا عاصِمَ قُلوب النّبییّن.»

«خدایا قرار بده در این روز دوست دوستانت و دشمن دشمنانت و پیرو راه و روش خاتم پیغمبرانت، ای نگهدار دل های پیامبران.»

به گزارش تیتروز، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لاوْلیایِکَ ومُعادیاً لاعْدایِکَ» می گوید: خدایا کاری کن تا در ماه رمضان، خوبان را دوست بدارم و دشمن دشمنانت باشم. در مورد خودم، عملی که به من امید می دهد تا در قیامت جزو نجات یافتگان باشم، این است که خوبان و اشخاص باتقوا را دوست دارم و از بی تقوایان بیزاری می جویم.

وی تاکید می کند: اگر پسرتان بی تقواست و نماز نمی خواند، نباید او را دوست داشته باشید. حدیث است که به حقیقت ایمان نمی رسید، مگر آنکه نزدیک ترین خویشان خود را برای خدا دوست نداشته باشید، چون متدین نیست و دورترین افراد را برای اینکه متدین است، دوست داشته باشید.

این استاد اخلاق در ادامه با بیان حدیثی دیگر، اظهار می کند: امام باقر (ع) به شخصی فرمودند: «اگر اراده کردی که بفهمی بهشتی و یا جهنمی هستی، به قلبت مراجعه کن، اگر دیدی اهل طاعت را دوست داری، اهل بهشت و اگر اهل گناه را دوست داری، اهل جهنم هستی و انسان در قیامت با کسی که او را دوست دارد، محشور می شود».

وی همچنین به حدیث دیگری از معصوم (ع) اشاره می کند و می گوید: در دوره آخرالزمان قلب مومن آب می شود؛ زیرا گناه را می بیند و استطاعات تغییر وضع را ندارد.

آیت الله تهرانی با انتقاد از وضع موجود جامعه می گوید: الان روزگاری شده است که ما نمی توانیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم. هرکس که مومنی را دوست دارد، حتی اگر منحرف باشد، پس از مدتی رستگار خواهد شد.

این استاد بزرگ اخلاق در شرح فراز «مُسْتَنّاً بسُنّهِ خاتَمِ انْبیایِکَ» اظهار می کند: در این بخش از خدا می خواهیم تا ما را یاری رساند، برای اینکه به طریقه پیغمبر در مستحبات، دعاها و دستورات اسلام عمل کنیم، از خدا می خواهیم تا هرچه پیامبر (ص) به ما فرموده است، درباره مستحب و واجب عمل کنم و مکروهات را از خود دور و حرام را ترک کنیم.

پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه متوجه شویم اهل بهشت هستیم یا جهنم؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه متوجه شویم اهل بهشت هستیم یا جهنم؟"، کلیک کنید.