کمبود این ویتامین سبب احساس خستگی می شود

آفتاب نیوز :

کمبود ویتامین B12 یک مشکل شایع جسمی است که می تواند عواقب جدی داشته باشد اما پزشکان اغلب آن را نادیده می گیرند.

ویتامین B12 در رژیم غذایی کمیاب است و تنها در خوراکی هایی که از منابع حیوانی تهیه می شوند، یافت می شود.

تیتروز در گزارشی نوشت: بدن انسان روزانه تنها به 2.4 میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد که مقدار بسیار بسیار کمی است. با این حال کمبود همین مقدار اندک از ویتامین B12 در بدن هم می تواند بر سلامت و کیفیت زندگی تاثیر منفی بگذارد.

علایم و نشانه های کمبود ویتامین B12
یکی از علایم اولیه کمبود ویتامین B12 خستگی است؛ سطحی از خستگی که آنقدر عمیق است که بر زندگی روزمره تاثیر می گذارد. علایم دیگر عصبی هستند و ممکن است شامل سوزن سوزن شدن در اندام ها، گیجی، از دست دادن حافظه، افسردگی و مشکل در حفظ تعادل باشد. درصورتیکه کمبود این ویتامین برطرف نشود، ممکن است برخی از این علایم به طور دایم ادامه پیدا کنند.

از آنجاییکه دلایل زیادی می تواند در بروز این علایم نقش داشته باشد، ممکن است پزشکان احتمال کمبود ویتامین B12 را نادیده بگیرند و در غربالگری توجهی به آن نداشته باشند.

نحوه جذب ویتامین B12

در بررسی ها تاکید شده افرادی که رژیم های گیاهی مصرف می کنند باید مکمل های B12 دریافت کنند. جذب این ویتامین یک فرآیند پیچیده چند مرحله ای است که از دهان شروع می شود و در انتهای روده کوچک پایان میگیرد. هنگام جویدن، ماده غذایی با بزاق دهان ترکیب می شود. هنگامی که غذا بلعیده می شود، ماده ای در بزاق موسوم به پروتیین R – پروتیینی که از تخریب ویتامین B12 در معده محافظت میکند- همراه با غذا وارد معده میشود.

سلول های خاصی در جداره معده دو ماده ترشح می کنند که برای جذب ویتامین B12 مهم هستند. یکی اسید معده است که مواد غذایی و B12 را از هم جدا کرده و به ویتامین اجازه می دهد به پروتیین R متصل شود. ماده دیگری که فاکتور داخلی نام دارد با محتویات معده ترکیب شده و همراه آنها وارد قسمت اول روده کوچک میشود. پس از آن، شیره پانکراس، B12 را از پروتیین R آزاد می کند و آن را در اختیار فاکتور داخلی قرار میدهد. این ترکیب به ویتامین B12 اجازه می دهد تا در سلول ها جذب شود و به حفظ سلول های عصبی و تشکیل گلبول های قرمز سالم کمک کند. کمبود ویتامین B12 معمولا شامل اختلال در یک یا چند مرحله از مسیر جذب است.

عوامل خطر برای کمبود B12
بدون بزاق، B12 به پروتیین R بزاق متصل نمی شود و توانایی بدن در جذب آن تحت تاثیر قرار میگیرد. صدها داروی مختلف وجود دارد که می تواند باعث خشکی دهان شود و در نتیجه بزاق بسیار کمی تولید شود. این داروها شامل داروهای استنشاقی، ضد احتقان، داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون و بنزودیازپین ها مانند زاناکس میشود که برای درمان اضطراب استفاده می شود.

یکی دیگر از عوامل بالقوه در کمبود ویتامین B12، سطح پایین اسید معده است. محققان استفاده از داروهای آنتی اسید را به شدت با کمبود B12 مرتبط دانسته اند.

همچنین تولید اسید معده می تواند با افزایش سن کاهش پیدا کند.

درمان کمبود ویتامین B12
در حالیکه برخی از پزشکان به طور معمول سطح B12 و سایر ویتامین ها را اندازه گیری می کنند، معاینه معمولی تنها شامل شمارش کامل خون و آزمایش متابولیک پایه است که هیچ کدام وضعیت B12 را مورد سنجش قرار نمی دهد. اگر علایم کمبود B12 را مشاهده کردید باید برای آزمایش به پزشک مراجعه کنید. نوع درمان و طول دوره درمان به علت و شدت کمبود ویتامین B12 بستگی دارد. بهبودی کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد اما با درمان مناسب امکان پذیر است.

به گزارش ژاپن تودی، درمان کمبود این ویتامین می تواند به صورت خوراکی، زیر زبانی یا از طریق بینی انجام شود یا ممکن است به انواع مختلف تزریق نیاز باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود این ویتامین سبب احساس خستگی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود این ویتامین سبب احساس خستگی می شود"، کلیک کنید.