گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری تیتروز، گروه استان ها: کمبود آب یکی از مشکلات همیشگی و تاریخی در استان بوشهر بوده است که راهکارهای مختلف و متنوعی برای رفع این کمبودها در زمینه آب شرب، آب کشاورزی و آب صنعت به کار گرفته شده است.

یکی از راهکارهای تامین آب شرب در استان بوشهر ایجاد تاسیسات آب شیرین کن بوده که تاسیسات مهمی در نقاط مختلف استان بوشهر در دست اجرا است و می توان بخش قابل توجهی از آب شرب مصرفی استان را تامین کند.

بخش زیادی از روان آب های ناشی از بارندگی ها در استان بوشهر به صورت مستقیم راهی دریا می شود و بار دیگر باید این آب های از دریا گرفته شده و با هزینه های بسیار زیاد شیرین سازی شده و راهی مناطق مصرف شود.

در کنار احداث تاسیسات آبخیزداری که به خوبی در سطح استان انجام شده است، ساخت سد در مسیر روان آب ها یکی از مهمترین راهکارها برای تامین آب شرب و همچنین جلوگیری از ورود سیل به مناطق مختلف است که اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

با استقرار دولت سیزدهم تلاش های گسترده ای به منظور رفع تنش های آبی و تامین آب پایدار در استان بوشهر شروع شده است که 9 طرح بزرگ و مهم در این استان اجرایی شده است.

گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت

اجرای 9 پروژه بزرگ آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار تیتروز اظهار کرد: دولت سیزدهم ریل گذاری خوبی را برای تامین آب استان بوشهر انجام داده است و طرح های بزرگی در استان در درست اجرا است که برای تکمیل این طرح ها عزمی جدی داریم.

علی محمدی یکی از مهمترین طرح های استان را سد دالکی عنوان کرد و ادامه داد: با جذب اعتبارات مناسب برای این طرح، پیشرفت آن به 55 رسیده است که هم اکنون کارگاه سد فعال است و با جدیت در حال ادامه است.

وی با اشاره به روند ساخت دیگر سدهای استان بوشهر بیان کرد: ساخت سدهای باغان و اخند نقش مهمی برای تامین آب شرب شهرستان های دشتی، جم و عسلویه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر ادامه داد: برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی شهرستان تنگستان، تابستان سال گذشته آب از سد خاییز رها شد تا کشاورزان و نخلداران این شهرستان به نیازهای خود برسند.

وی با اشاره به ساخت سدهای جدید در استان بوشهر خاطرنشان کرد: سد دهرود در شهرستان دشتستان و سد باهوش در شهرستان تنگستان از طرح های مهمی است که نقش مهمی در تامین آب مورد نیاز مردم در این مناطق دارد.

محمدی با بیان اینکه از همه ظرفیت ها برای تسریع در تکمیل پروژه های حوزه آب استان بوشهر استفاده می شود افزود: چهار طرح و پروژه بزرگ دیگر نیز در حال آماده سازی است تا زمینه رفع مشکلات آبی و عبور از تنش های آبی در استان بوشهر فراهم شود.

گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت

وضعیت پیشرفت سدهای استان بوشهر

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بوشهر نیز به خبرنگار تیتروز گفت: سد دالکی به عنوان یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های حوزه عمرانی استان بوشهر محسوب می شود که دولت نگاه ویژه ای به تکمیل این طرح دارد.

محمد هادی رستمیان با اشاره به پیشرفت 55 درصدی سد دالکی بیان کرد: سال 1392 عملیات اجرایی سد دالکی آغاز شد که طی سال های نخست اجرای آن روند کندی داشت و در شروع دولت سیزدهم حدود 22 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وی با اشاره به اعتبار پنج هزار میلیارد تومانی برای تکمیل سد دالکی خاطرنشان کرد: تلاش می شود که زمینه آبگیری این سد در سریع ترین زمان فراهم شود و انشاالله تا سال 1405 شاهد مدار بهره برداری از این پروژه بسیار مهم باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به وضعیت ساخت سد باغان افزود: احداث این سد در سال 1393 ابلاغ شد و عملیات اجرایی ان از سال 1398 آغاز شد که اعتبار سرمایه گذاری این پروژه 333 میلیون یوان (فاینانس خارجی) و 500 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به پیشرفت 92 درصدی احداث سد باغان اضافه کرد: این طرح به آبگیری رسیده و امسال به صورت کامل وارد مدار بهره برداری خواهد شد.

رستمیان با اشاره به آغاز ساخت سد خاییز از سال 1397 با اعتبار بالغ بر 380 میلیارد تومان بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته، آب این سد تابستان سال گذشته برای کشاورزان تنگستان رهاسازی شد.

گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت

معاون عمرانی استاندار بوشهر به سد باهوش اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی سد باهوش سال 1401 آغاز شد و بالغ بر 500 میلیارد تومان در این پروژه سرمایه گذاری شده است.

رستمیان ابراز داشت: پیشرفت فیزیکی سد باهوش 32 درصد است که سال 1404 وارد مدار بهره برداری می شود.

وی به وضعیت سد دهرود اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی سد دهرود با سرمایه گذاری 550 میلیارد تومان در سال 1402 آغاز شد و اکنون از پیشرفت فیزیکی پنج درصدی برخوردار است و برآورد می شود سال 1405 وارد مدار بهره برداری شود.

معاون عمرانی استاندار بوشهر با اشاره به سد دشت پلنگ خاطر نشان کرد: عملیات اجرایی سد دشت پلنگ سال 1400 آغاز شد و این در حالی است که ابلاغ قرارداد این پروژه سال 1393 بوده است.

رستمیان تصریح کرد: سد دشت پلنگ با اعتبار 223 میلیون یوان (فاینانس خارجی) و 500 میلیارد تومان در دست اجراست که 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سال 1404 وارد مدار بهره برداری می شود.

رستمیان به وضعیت سد اخند اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی سد اخند سال 1397 آغاز شد و سرمایه گذاری این پروژه 150 میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی سد اخند به 90 درصد رسیده و در مرحله آبگیری قرار دارد و سال آینده به طور کامل به بهره برداری می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گام بلند عبور از کم آبی در استان بوشهر/ احداث سدها سرعت گرفت – خبرگزاری تیتروز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.