گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

تیتروز/یزد نماینده میراث فرهنگی استان یزد و ناظر مرمت و ساماندهی روستای تاریخی فهرج ویژگی بارز این روستا را زندگی مردم آن با همان شیوه های بومی خواند و گفت: اقدامات میراث فرهنگی در راستای تداوم حفاظت از همین داشته های اصیل اهالی روستاست و تلاش برای ثبت جهانی روستا تنها اقدام برای معرفی بیشتر این روستای پرپتانسیل در حوزه گردشگری است.

«نجمعه نادری» در گفت وگو با تیتروز، در رابطه با اقداماتی که این روزها در روستای تاریخی فهرج به عنوان یکی از هشت کاندیدای ایران برای انتخاب به عنوان بهترین دهکده های گردشگری در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، در حال انجام است، تصریح کرد: دغدغه مسیولان میراث فرهنگی استان، ثبت روستای تاریخی فهرج نیست بلکه نگاه استان مطرح شدن فهرج به عنوان یکی از روستاهای دارای پتانسیل و توانمندی بالا در حوزه گردشگری است.

وی افزود: معتقدیم ثبت جهانی شدن نباید به یک هدف اصلی در این برنامه تبدیل شود بلکه باید این موضوع را به عنوان شروع اقدامات محافظتی در ابعاد کالبدی، فرهنگی و اقتصادی روستا در نظر بگیریم.

نادری تصریح کرد: روستای فهرج باید تحت عنوان یک شاخصه گردشگری با قابلیت حضور سکنه بومی روستا مطرح شود چرا که مهمترین تفاوت آن با دیگر مناطق و سایت های گردشگری، زندگی مردم روستا با همان شیوه های بومی خودشان در حوزه های مختلف از نوع پوشش، رفتار و مهمان نوازی شان تا موضوعات متفرقه ای مانند نحوه دفع پسماندهایشان است و لذا باید به سمت حفاظت از این داشته ها حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اقداماتی که هم اکنون در این روستای تاریخی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است، فراتر از رویکرد زیرساخت های گردشگری و در راستای تلاش برای بیمه کردن روستا جهت حفاظت از همین داشته ها و محدوده تاریخی روستا برای بازه یکی دو دهه آینده توسط اهالی و سکنه ی آن است.

نماینده میراث فرهنگی در این روستای تاریخی به اقداماتی مانند اصلاح وضعیت ناودان ها، مرمت سقف های آسیب دیده و تجدید اندود کاه گل سازهای خشتی نه به عنوان ظاهر بلکه به عنوان یک لایه ی محافظت کننده از این نوع سازه ها اشاره و بیان کرد: شاید اقدامات میراث فرهنگی موجب تغییر محسوسی در چهره روستا نشده باشد ولی در لایه های پشتی و در معابر فرعی روستا شاهد فعالیت کارگاه های مرمتی برای تداوم حفظ این روستا هستیم.

وی یکی از اقدامات در حال وقوع در روستای تاریخی فهرج را تلاش برای دسترس پذیری به آن ذکر و تصریح کرد: فراهم آوردن فرصت بازدید و دیدن کردن از این روستای تاریخی برای همه اقشار نوعی برقراری عدالت هم برای مردم روستا و هم برای گردشگر روستاست لذا خط قرمزی برای جدا کردن سکنه از گردشگران ترسیم نشده و اقداماتی مانند ایجاد مسیر گردشگری معلولان در وهله اول جهت استفاده اهالی سالمند و توانخواه خود روستا مهیا می شود و شاید 10 درصد سهم گردشگری دسترس پذیر یا گردشگر نیازمند به حوزه دسترس پذیری خواهد شد.

نادری دیگر اتفاق خاص تدارک دیده شده برای گردشگری از این روستای زیبای تاریخی را اتصال مسیر گردشگری فرهنگی به مسیر گردشگری کشاورزی در این روستا خواند و گفت: فهرج از روستاهای واقع شده در دشتی است که بخش کشاورزی آن در سمتی که به آب نزدیک تر است، قرار گرفته به طوری که قبلاً با پایان یافتن مسیر سنگ فرش ها و بدنه سازی ها متوجه ورود به حوزه باغات روستا می شدیم ولی اکنون این مسیر ادامه خواهد یافت و نکته جالب این است که بسیاری از سکنه بومی حاشیه بافت تاریخی در همین منطقه سکونت دارند.

این فعال حوزه میراث فرهنگی استان که سابقه فعالیت در پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را در کارنامه دارد، در پایان خاطرنشان کرد: این اقدام در واقع ایجاد مسیری جهت اتصال گردشگری به حوزه سکونت مردم با درختکاری در 200 متر از مسیرهای خاکی بین دو منطقه به همت اهالی روستا صورت گرفته و می تواند در آینده روستا و گسترش این حوزه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد به ویژه این که مسیر مذکور به امام زاده ای متصل می شود که بانوان روستا در آن برنامه های هفتگی دارند و در واقع تسطیح و تنظیف این مسیر مقدمه اتفاقاتی مبارک در این مسیر و تبدیل آن به یک جاذبه گردشگری هم برای مردم روستا و استان و هم گردشگران خواهد بود.

به گزارش تیتروز، روستای فهرج واقع در 33 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و در مسیر بزرگراه بافق – یزد، یکی از سکونتگاه های قدیمی بشری است که قدمت آن را به پیش از اسلام نسبت می دهند. این روستا که از جاهای دیدنی یزد به شمار می آید دارای انواع جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و حتی هیجانی است.

فهرج، روستایی با خانه های خشتی، مردمانی خون گرم، غذاهایی لذیذ و آب و هوایی پاکیزه که خاطره اقامت در آن تا سال ها در ذهن بازدیدکنندگانش باقی خواهد ماند، به دلیل برخورداری از امکانات مناسب در دل کویر، فرصت فوق العاده ای نیز برای تجربه کویرنوردی است.

این روستای تاریخی با داشتن 102 یادگار تاریخی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، گنجینه ای از جلال و شکوه ایران است و از روستاهای تاریخی تراز اول جهان به شمار می آید.

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود

 پایان خبر تیتروز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گردشگری دسترس پذیر در فهرج ایجاد می شود"، کلیک کنید.