یک گام تا ثبت جهانی کندلوس

آفتاب نیوز :

تعطیلات نوروز در سراسر مازندران می توان رد پای حضور مسافران را دید، اما برخی نقاط در این استا مقصد های خاص گردشگری هستند. یکی از این نقاط هم روستای زیبا و منحصربه فرد کندلوس است. روستایی تاریخی با جاذبه های خاص گردشگری و تاریخی و فرهنگی در بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر که سال هاست به تنهایی بخش مهمی از بار گردشگری فرهنگی در غرب مازندران را به دوش می کشد.

این روستا که یکی از نخستین روستا های نمونه گردشگری ایران به شمار می آید، از دهه 70 با راه اندازی مجموعه تاریخی-موزه ای کندلوس و انجام برخی اقدامات زیرساختی مانند توسعه کشت گیاهان دارویی و بهسازی بافت روستا بر اساس معماری بومی که توسط دکتر علی اصغر جهانگیری یکی از اهالی روستا انجام شد به طور جدی مورد توجه گردشگران قرار گرفت و به مرور به مقصدی مستقل برای گردشگری تاریخی، طبیعی و فرهنگی در غرب مازندران تبدیل شد.

حالا چند سال است که از این روستا به عنوان یکی از نامزد های ثبت در فهرست میراث جهانی نام برده می شود و اخیرا نیز زمزمه ها پیرامون این موضوع بیشتر از گذشته مطرح شده است. مرداد 1402 مهدی بهاروند رییس گروه توسعه جاذبه ها و محصولات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که هشت روستای ایران برای انتخاب به عنوان روستای جهانی توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با هم رقابت دارند که یکی از این روستا ها روستای زیبای کندلوس است.

روستا های فهرج (یزد)، میمند (کرمان)، اصفهک (خراسان جنوبی)، قلعه بالا (سمنان)، پالنگان (کردستان)، ابیانه (اصفهان) و بیشه (لرستان) رقبای کندلوس در این رقابت جهانی هستند که هر کدام ویژگی های ممتازی در زمینه گردشگری و تاریخ و فرهنگ دارند. اما کندلوس در این بین طی بیش از سه دهه تلاش اهالی و دوستداران این روستا توانسته مجموعه ای از امتیاز ها را کسب کند که شانس بالای این روستا برای ثبت جهانی را رقم زده است.

کندلوس زیبا و تاریخی در همین روز ها نیز میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران است. اما این حضور مسافران در طول سال به چشم می آید. نکته بارز این روستا نیز توجه به مبانی فرهنگی بومی در طول سال است. اهالی و جوانان روستا طی سال های اخیر تلاش کرده اند آیین های بومی منطقه را در روستای خود زنده نگه دارند و فضای روستا را همچنان با فرهنگ ناب روستا پیوند خورده نگه دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران ضمن برشمردن برخی ویژگی های منحصربه فرد کندلوس به میزبانی این روستا از ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی طی طول سال اشاره کرد و گفت: پس از سال ها پیگیری برای ثبت جهانی کندلوس که در دوره های گذشته به دلایل مختلف به نتیجه نرسید، خوشبختانه پرونده ثبت جهانی کندلوس در این دوره پس از رایزنی ها و پیگیری هایی که از سوی اداره کل انجام شد دوباره در وزارت میراث فرهنگی به جریان افتاده و این روستای خاص مازندران و شمال ایران در بین نامزد های اصلی ثبت روستای جهانی از ایران قرار گرفته است.

حسین ایزدی اظهار کرد: کندلوس با توجه به مجموعه کاملی از جاذبه ها اعم از بافت، معماری، فرهنگ، موزه، کارگاه های صنایع دستی و گیاهان دارویی و داشته های فرهنگی و قصه های جذابی مانند افسانه مینا و پلنگ که در آن وجود دارد می تواند در این دوره به عنوان روستای جهانی ایران ثبت شود.

وی افزود: خوشبختانه با تشکیل کمیته مشترک با حضور کارشناسان خبره، نمایندگان انجمن های مردم نهاد، دوستداران روستا و مدیران مرتبط گام های خوبی در مسیر تحقق این هدف برداشته شده و به ثبت جهانی این روستا امیدوار هستیم. بهمن پارسال نیز در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران این مطالبه توسط فعالان گردشگری استان به دکتر ضرغامی وزیر محترم میراث فرهنگی انتقال داده شد.

این مسیول خاطرنشان کرد: با توجه به این که ثبت جهان کندلوس به بیشتر شناخته شدن این روستا در جهان می شود، در رونق گردشگری و توسعه اقتصاد توریسم در غرب استان نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. انتظار ما این است در مدتی که برای تکمیل پرونده ثبت جهانی کندلوس باقیمانده همه دستگاه های مرتبط و دوستداران مازندران به هر شکلی که امکان و توان دارند پای کار بیایند و ما را در تحقق این آرزوی دیرینه مردم منطقه و رخداد مهم و جهانی گردشگری و فرهنگ مازندران یاری کنند.

کندلوس همان گونه که سه دهه اخیر پرچمدار گردشگری روستایی در مازندران بود، می تواند با ثبت جهانی که در صورت همراهی همه علاقه مندان به این حوزه امکان رقم خوردن آن وجود دارد به نخستین روستای جهانی ایران در سازمان جهانی گردشگری تبدیل شود. رخدادی که باعث ایجاد یک برند جهانی می شود و روستا ها در مسیر های بین المللی سفر قرار می گیرند و در اشتغال تاثیرگذار خواهد بود.

سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال 2021 موضوعی را با عنوان دهکده های جهانی گردشگری مطرح کرده و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستا ها عنوان کرده است. بر این اساس موضوعاتی از جمله مناظر طبیعی، فرهنگی، ارزش ها و فعالیت های محلی شامل خوراک شناسی و حفظ هویت بومی روستا ها مورد تاکید قرار گرفت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک گام تا ثبت جهانی کندلوس" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک گام تا ثبت جهانی کندلوس"، کلیک کنید.