فناوری

ویروس کرونا در حال تکامل است تا بیشتر در هوا معلق بماند

ویروس کرونا در حال تکامل است تا بیشتر در هوا معلق بماند” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد ذرات ریز آئروسل که در حین تنفس، صحبت و آواز خواندن پخش می‌شوند ممکن است بیشتر از قطرات رطوبت حاوی ویروس کرونا باشند. این مطالعه تازه نشان می‌دهد که ویروس کرونا در حال تکامل است تا به‌صورت راحت‌تری از طریق هوا پخش شود. اما یک خبر خوب نیز در این میان وجود دارد و آن اینکه ماسک‌ها می‌توانند کمک کنند.

محققان سنگاپوری در حوزه بیماری‌های عفونی بالینی گزارش داده‌اند که حدود ۸۵ درصد از RNA ویروس کرونا در تنفس بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در ذرات ریز آئروسل یافت شد که اندازه آنها کمتر از پنج میکرومتر بود. این یافته‌ها آخرین شواهدی هستند که نشان می‌دهند کووید-۱۹ عمدتاً از طریق هوا در قطرات ریز منتقل می‌شود و ممکن است ساعت‌ها معلق بماند. تحقیق مزبور، مطالعات پیشین که می‌گفت ویروس بیشتر از طریق قطرات بزرگتری که به زمین می‌افتند و سطوح را آلوده می‌کنند پخش می‌شود را رد می‌کند.


بیشتر بخوانید:

دانشمندان؛ آنلاین در تعقیب کرونا/ برترین داشبوردها و ردیاب‌های ویروس کرونا را بشناسید

تلاش جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا/ تحقیق گسترده برای تولید واکسن کرونا


همچنین به‌طور مشابهی، دونالد میلتون(Donald Milton) در دانشگاه مریلند در کالج پارک و همکارانش دریافتند افرادی که به نوع آلفا مبتلا هستند ۱۸ برابر بیشتر RNA ویروسی را در آئروسل‌ها نسبت به افرادی که به نسخه‌های کمتر مسری ویروس مبتلا بوده‌اند حمل می‌کنند. این مطالعه که به تازگی در medRxiv.org منتشر شده است هنوز مورد داوری همتا قرار نگرفته است اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد از اعتبار علمی کافی برخوردار است. مسئله مهم دیگری که در این مقاله مشخص شده این است که همین ماسک‌های نسبتاً گشادی که مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌تواند میزان آئروسل‌های حامل ویروس را تقریباً به نصف کاهش دهد.

در یک آزمایش، تیم دانشگاه مریلند توانست از نمونه‌های هوا در آزمایشگاه ویروس را استخراج کند. این مدرک می‌تواند دلیل کافی باشد تا برخی از متخصصان که همچنان مردد هستند که ویروس عمدتاً از طریق هوا منتقل می‌شود سرانجام این نظریه را بپذیرند.

بحث بر سر انتقال آئروسل تقریباً از آغاز همه‌گیری کووید -۱۹ ادامه داشته است. سال گذشته، ۲۰۰ دانشمند با نوشتن نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی از سازمان درخواست کردند تا انتشار ویروس از آئروسل را تأیید کند. در ماه آوریل، WHO اطلاعات وب‌سایت خود را در مورد انتقال آئروسل افزایش داد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده(FDA) چند هفته قبل هوای آئروسل را به‌عنوان محتمل‌ترین منبع انتشار ویروس اعلام کرده بود.

انتهای پیام/۴۱۶۰

این خبر با عنوان “ویروس کرونا در حال تکامل است تا بیشتر در هوا معلق بماند” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا