فناوری

پروژه‌های تحقیقاتی اسپیس‌ایکس صنعت فضایی را به خطر می‌اندازد

پروژه‌های تحقیقاتی اسپیس‌ایکس صنعت فضایی را به خطر می‌اندازد” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، ایلان ماسک برای تحقق برنامه‌های فضایی خود تاکنون تعداد زیادی ماهواره به مدار زمین ارسال کرده و در آینده نیز ماهواره‌های بیشتری را به فضا می‌فرستد و همین موضوع سبب شده تعداد تجهیزات تحقیقاتی در اطراف کره زمین به شدت افزایش پیدا کند.

اجرای برنامه‌هایی نظیر اینترنت ماهواره‌ای سبب شده هزاران ماشین فضایی پیرامون کره زمین گردش کنند و احتمالاً هر روز بر تعداد این ماهواره‌ها افزوده خواهد شد. کارشناسان صنعت فضایی معتقدند برنامه‌های شرکت اسپیس‌ایکس موجب شلوغی بیش از اندازه مدار زمین شده و این موضوع خطرات زیادی را برای سایر تجهیزات موجب در اطراف کره زمین ایجاد می‌کند. طبق بررسی‌های انجام شده در آژانس فضایی اروپا هم اکنون بیش از ۷ هزار و ۵۲۰ ماهواره در مدار زمین وجود دارد و اگرچه هر کدام در آن‌ها در مدار مشخصی گردش می‌کنند ولی بسیاری از مواقع این ماهواره‌ها در حین انجام مأموریت خود به یکدیگر نزدیک شده و احتمال برخورد آن‌ها باهم وجود دارد.


بیشتر بخوانید:

تجربه‌های متفاوت اسپیس‌ایکس/ایلان ماسک در قالب پروژه‌های فضایی به دنبال چیست؟


تمامی ماهواره‌های موجود در مدار زمین به تجهیزات فاصله‌سنجی و اعلام هشدار برخورد مجهز هستند با این حال ترافیک بالای این ماشین‌ها موجب شده نگرانی‌های زیادی در مورد برخورد آن‌ها وجود داشته باشد. به غیر از ماهواره‌های فعال در مدار زمین تعداد زیادی دستگاه‌های از کار افتاده(زباله‌های فضایی) نیز در اطراف سیاره آبی وجود دارد و هرگونه برخورد این ماشین‌ها با یکدیگر نه تنها موجب نابودی و توقف مأموریت‌های تحقیقاتی می‌شود بلکه خطرات عدیده‌ای را برای ساکنان کره زمین به وجود می‌آورد.

هیو لوئیس کارشناس زباله‌های فضایی در دانشگاه ساوتهمپتون بیان کرد: «در دو سال گذشته تعداد عبورهای نزدیک بهم ماهواره‌های موجود در مدار زمین به طرز چشمگیری افزایش یافته به طوریکه هر هفته احتمال هزار و ۶۰۰ برخورد وجود دارد. بخش زیادی از این خطرات ناشی از ماهواره‌های شرکت اسپیس‌ایکس است. این شرکت برای تحقق برنامه منظومه ماهواره‌ای بازهم ماشین‌های بیشتری را به فضا پرتاب می‌کند و این موضوع آینده‌ای پرمخاطره را در صنعت فضایی به وجود می‌آورد.»

اسپیس‌ایکس در فاز اول پروژه منظومه ماهواره‌ای هزار و ۷۴۰ ماهواره را به فضا پرتاب کرده و بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مدیران این شرکت تعداد ماشین‌های موجود در اطراف سیاره آبی باید به ۱۲ هزار مورد برسد.

انتهای پیام/۴۱۴۴/

این خبر با عنوان “پروژه‌های تحقیقاتی اسپیس‌ایکس صنعت فضایی را به خطر می‌اندازد” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا