فناوری

تولید سوند با الهام از حشرات برای عبور از مسیرهای پیچیده مغز – تیتروز | خبر جدید

تولید سوند با الهام از حشرات برای عبور از مسیرهای پیچیده مغز – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از نیواطلس، رگ‌های خونی درون مغز بسیار باریک و حساس هستند و جراحان برای حرکت دادن سوندهای عادی در آنها با چالش‌های جدی مواجه هستند. از همین رو برای اولین بار سوندی فرمان پذیر تولید شده که به شکلی کاملاً ایمن از درون عروق و رگ‌های خونی مغز عبور می‌کند و می‌تواند به رفع اختلالات ناشی از ضعیف شدن دیواره شریان‌های مغز که موجب بزرگ شدن آنها می‌شود، کمک کند.

درمان این اختلال که آنوریسم یا رگ برآمدگی نام دارد برای جراحان مغز و اعصاب کار دشواری است و بدین منظور باید سوندهایی از مسیر رگ آئورت به سمت مغز فرستاده شوند. اما بی دقتی در این زمینه می‌تواند نتایج خطرناکی داشته باشد. این روش درمانی برای حل مشکل آنوریسم ناشی از شکستگی جمجمه به سختی قابل استفاده است.

سالانه ۱۶۰ میلیون نفر در جهان دچار این مشکل می‌شوند که یک چهارم آنها قابل درمان نیستند. دکتر اسکندر خالصی (الکساندر خالصی) استاد و رئیس بخش جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه سن دیگو با الهام گرفتن از تغییر شکل هیدرولیک برخی اندام و پاهای سوسک‌ها در زمان جفت گیری موفق به طراحی سوندهای هدایت پذیر شدند که برای جراحی‌های ظریف مناسب هستند.

به گفته وی سوند یادشده متشکل از لایه‌های متحدالمرکز سیلیکونی است که سفتی و شلی آنها با یکدیگر تفاوت دارد و مایع نمکی بی خطری به درون آنها پمپاژ می‌شود تا موجب افزایش فشار هیدرولیکی و هدایت پذیری آنها شود. این فناوری با موفقیت بر روی خوک‌ها آزمایش شده و انتظار می‌رود در آینده بر روی انسان‌ها نیز آزمایش شود.

این مطلب با عنوان “تولید سوند با الهام از حشرات برای عبور از مسیرهای پیچیده مغز – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =

دکمه بازگشت به بالا