بین المللی

ارتش انگلیس: 7 افغانستانی در هرج‌ومرج فرودگاه کابل کشته شدند

ارتش انگلیس: ۷ افغانستانی در هرج‌ومرج فرودگاه کابل کشته شدند” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ارتش انگلیس اعلام کرد هفت شهروند افغانستانی در ازدحام جمعیت نزدیک فرودگاه بین‌المللی کابل در میانه هرج و مرج ناشی از هجوم برای خارج شدن از افغانستان در پی تسلط طالبان بر کابل، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، وزرات دفاع انگلیس امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد شرایط در آنجا همچنان فوق‌العاده چالش برانگیز است و افزود: اما ما هر کاری که می‌توانیم را برای مدیریت اوضاع به شکل ایمن تا جای ممکن انجام می‌دهیم. 

برخی تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که پس از تصرف کابل به دست طالبان، مردم افغانستان برای خروج از این کشور به فرودگاه بین‌المللی «حامد کرزی» هجوم آورده‌اند.

یکی از خبرنگاران خارجی پیش از این گفته بود مشکل در فرودگاه کابل این است که حتی اگر در لیست خروج قرار داشته باشید، عبور از گیت و رسیدن به هواپیما غیرممکن است.

در پی همین شلوغی‌ها، سفارت آمریکا در افغانستان روز شنبه به شهروندان این کشور توصیه کرد به سمت فرودگاه کابل نروند. در این توصیه آمده است: «به خاطر تهدیدات امنیتی احتمالی در خارج از دروازه‌های فرودگاه کابل به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کنیم از سفر به این فرودگاه و گیت‌های آن در این زمان، خودداری کنند».

روز جمعه گزارش‌هایی از شلیک پراکنده گلوله در اطراف فرودگاه کابل برای پراکنده کردن جمعیت منتشر شد. همچنین تصاویری از خودروهای رها شده و آسیب دیده در گوشه و کنار خیابان‌های مجاور این فرودگاه منتشر شده است.

ژنرال «هنک تیلور» معاون مدیر عملیات منطقه‌ای در ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز شنبه گفت که عملیات خارج کردن افراد از افغانستان همچنان ادامه دارد.

بعد از آمریکا، دولت آلمان نیز به اتباع خود در افغانستان هشدار داد که به دلیل خطرات امنیتی در فرودگاه کابل حاضر نشوند.

به دنبال توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شدند کنترل افغانستان را به دست بیاورند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

بعد از آنکه دولت افغانستان روز یکشنبه (۲۴ مردادماه) هفته گذشته سقوط کرد ارتش آمریکا به منظور خارج کردن دیپلمات‌های خارجی و شهروندان آمریکایی از افغانستان تأمین امنیت فرودگاه کابل را در اختیار گرفت.

انتهای پیام/ص


این مطلب با عنوان “ارتش انگلیس: ۷ افغانستانی در هرج‌ومرج فرودگاه کابل کشته شدند” در وب سایت farsnews.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: farsnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا