بین المللی

لبنان| تعلیق رایزنی‌ها میان عون و میقاتی/ پای حریری در میان است؟- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز

لبنان| تعلیق رایزنی‌ها میان عون و میقاتی/ پای حریری در میان است؟- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تیتروز به نقل از روزنامه الدیار، منابع سیاسی لبنان با اشاره به دلایلی که منجر به تعلیق رایزنی‌ها میان «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف برای تشکیل دولت شده اعلام کردند که از سرگیری این رایزنی‌ها بستگی به پیشرفت مشخص در روند تشکیل کابینه دارد؛ در غیر این صورت ارتباط مستقیم میان رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف سودی نخواهد داشت.

این منابع تاکید کردند که اعزام مشاوران میشل عون برای دیدار با نجیب میقاتی نیز از روز پنجشنبه گذشته متوقف شده؛ چرا که از نظر طرفین ، تغییر خاصی در روند تشکیل کابینه دیده نمی‌شود که نیاز به از سرگیری جلسات داشته باشد.

منابع اعلام کردند که نخست وزیر مکلف لبنان دیدارهای پراکنده‌ای با نزدیکان رئیس جمهور دارد اما وضعیت رسمی در این دیدارها به منظور تشکیل دولت وجود نداشته و چه رئیس‌جمهور و چه نخست وزیر مکلف هر دو معتقدند اگر قرار است نشستی تشکیل دهند این آخرین جلسه باشد و بعد از آن تشکیل دولت را اعلام کنند.

منابع نزدیک به نجیب میقاتی نیز اعلام کردند که او اصل وفاداری به کشور جهت جلوگیری از فروپاشی آن و استفاده از تجربیات متخصصانی که می‌توانند از حجم بحران‌های لبنان بکاهند را در اولویت قرار داده است. این همان مشخصاتی است که نجیب میقاتی در جریان رایزنی‌های خود با رئیس جمهور برای انتخاب وزیران بر آنها تاکید کرد.

نجیب میقاتی گفته بود که اگر افراد معرفی شده برای تصدی پست‌های وزارتی این ویژگی‌ها را داشته باشند حتی اگر وابستگی سیاسی نیز در آنها مشاهده شود به آنها اعتراض نمی‌کند؛ اما اگر صرفاً افرادی با وابستگی‌های سیاسی که هیچگونه تخصص و تجربه‌ای ندارند به این منظور معرفی شوند جای اعتراض زیادی وجود دارد.

این منابع تاکید کردند که نجیب میقاتی به دنبال تشکیل یک دولت جدید است که بتواند به عنوان یک گروه کاری جهت خروج لبنان از رکود و بحران عمل کند و اعتماد لبنانی‌ها و نیز جامعه بین‌المللی را برای جلب حمایت و کمک به دولت بازگرداند.

رئیس حزب توحید عربی: هیچ کس قادر به حذف حزب‌الله از دولت نیست

از طرف دیگر «وئام وهاب» رئیس حزب توحید عربی در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که صحبت درباره موانع موجود در روند تشکیل دولت قانع کننده نیست؛ ضمن اینکه نجیب میقاتی قصد واقعی برای تشکیل دولت دارد و به دنبال ماجراجویی نیست.

وهاب افزود، در حال حاضر منطقه دچار تحولات زیادی شده و به زودی شاهد خروج آمریکا از عراق خواهیم بود اما شرایط لبنان فرق دارد و در مرحله کنونی مهم آن است که یک انسجام و همکاری میان رئیس جمهور با «نبیه بری» رئیس پارلمان که مدتی است روابط میان آنها قطع شده، برای تسهیل روند پرونده تشکیل دولت وجود داشته باشد.

رئیس حزب توحید عربی لبنان با اشاره به اینکه این کشور نیازی به کمک‌های صندوق بین المللی پول با شروط دشواری که مردم لبنان نمی‌توانند قبول کنند ندارد گفت که ما در حال گذر از جهنم هستیم اما می‌توانیم از این وضعیت خارج شویم مشروط بر اینکه یک طرح نجات پیدا شود نه یک طرح فساد و غارت جدید.

وی در پایان تاکید کرد در حال حاضر آمریکایی‌ها فشار زیادی علیه لبنان تحمیل می‌کنند و معتقدند می‌توانند حزب‌الله را از صحنه دولت این کشور کنار بزنند، اما نه نخست وزیر مکلف و نه هیچ کس دیگر قادر به حذف حزب الله از دولت نیست.

در حالی که میشل عون و نجیب میقاتی پس از آخرین دیدار خود فضای مربوط به رایزنی‌ها درباره تشکیل دولت را مثبت ارزیابی کردند برخی منابع لبنانی از سنگ‌اندازی‌های «سعد حریری» نخست‌وزیر سابق لبنان که چندی پیش از ماموریت تشکیل دولت در این کشور استعفا داد خبر می‌دهند.

به گفته منابع لبنانی در حال حاضر نخست وزیر مکلف تحت فشار شدید از جانب نخست وزیران سابق به ویژه سعد حریری و فواد سنیوره قرار دارد و این دو طرف با سخت‌گیری درباره اسامی وزرا سعی دارند امور را وارد مرحله پیچیده‌تری کنند.

انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “لبنان| تعلیق رایزنی‌ها میان عون و میقاتی/ پای حریری در میان است؟- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا