فناوری

مشاهده ساختار داخلی ریزذره‌ها با دستگاه تصویربرداری ممکن شد – تیتروز | خبر جدید

مشاهده ساختار داخلی ریزذره‌ها با دستگاه تصویربرداری ممکن شد – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از معاونت علمی و فناوری،تصویربرداری به شیوه میکروسی‌تی روشی است که با استفاده از نانوفناوری و لیزر تصاویر سه بعدی دقیق و با کیفیتی ارائه می‌کند.

میکرو سی‌تی یک روش فناورانه تصویربرداری سه بعدی است که از اشعه ایکس برای مشاهده داخل یک شی استفاده می کند. در این روش که به آن میکروتوموگرافی یا توموگرافی میکروکامپیوتری نیز گفته می شود، کاری مشابه تصویربرداری با سی تی اسکن در بیمارستان انجام می‌شود اما در مقیاس کوچک و با وضوحی بسیار زیاد.

حسین قدیری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان درباره این محصول گفت: در این روش فناورانه می‌توان نمونه‌ها را در ابعاد پیکسل و به اندازه ۱۰۰ نانومتر و اجسام به قطر ۲۰۰ میلی متر اسکن کرد. تجهیزات میکرو سی‌تی اسکن مجموعه‌ای از تصاویر اشعه ایکس مسطح دو بعدی را دریافت کرده و داده‌ها را به صورت برش‌های مقطعی دو بعدی بازسازی می کنند.

به گفته این فعال فناور، این برش ها می توانند به مدل های سه بعدی تبدیل شوند و حتی به عنوان اشیاء فیزیکی سه بعدی برای تجزیه و تحلیل، چاپ شوند. با استفاده از سیستم های اشعه ایکس دو بعدی می توان یک جسم را مشاهده کرد اما با قدرت سیستم های میکرو سی‌تی سه بعدی می توان داخل جسم را دید و ویژگی های داخلی آن را آشکار کرد. این اطلاعات حجمی در مورد ریزساختار، به صورت غیر مخرب ارائه می دهد.

قدیری با بیان این‌که اطلاعات تصویربرداری سه بعدی با وضوح بالا توسط این دستگاه، با هیچ فناوری غیر مخرب دیگری قابل دستیابی نیست ادامه داد: از این تجهیز دانش‌بنیان می‌توان برای مطالعه ساختار داخلی نمونه‌های مادی و زیستی بدون نیاز به برش نمونه ها، برای حفظ آن‌ها یا مطالعات آینده استفاده کرد.

وی ادامه داد: اطلاعات کمی که از اسکن میکروسی تی به دست می آید که فقط از تصاویر سه بعدی قابل دستیابی است و مدل های دیجیتالی سه بعدی ایجاد شده از برش‌های مجازی به دانشمندان اجازه می دهد تا هر معیاری را برای مقایسه در مطالعات قبل و بعد اندازه گیری کنند.

تصویربرداری میکروسی‌تی با تجهیزات ایران‌ساخت

مدیرعامل شرکت با بیان این‌که خدمات اسکن توسط این شرکت دانش‌بنیان با تجهیزات ایران‌ساخت ارائه می‌شود، افزود: تصویر ارائه شده توسط دستگاه تولید شده در این شرکت، جزئیات کافی را برای مطالعه‌های بالینی ارائه می دهد. برای علم مواد و تصویربرداری از حیوانات کوچک ، وضوح بسیار بالاتری مورد نیاز بود و اسکن میکرو سی‌تی ایران‌ساخت از این دقت برخوردار است.

این فعال فناور از حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تولید این دستگاه گفت و بیان کرد: آزمایشگاه سیستم‌های تصویربرداری پیشرفته پرتوی ایکس این شرکت خدمات تصویربرداری و آنالیز میکروسی‌تی را با کیفیتی بالا بدون نیاز به برش زدن نمونه و بسیاری از مراحل آماده‌سازی پر دردسر، اطلاعات دیجیتال از هندسه، خواص فیزیکی و بسیاری دیگر از ریزساختارهای درونی اجسام، با دقت میکرومتر ارائه می‌کند.

به گفته وی، این تجهیزات زمینه‌ساز ایجاد اشتغال و برطرف شدن نیاز پژوهشگران، دانشگاهیان، صاحبان صنعت و آزمایشگاه‌ها به تصاویر سه‌بعدی میکروسی‌تی شده است.

این نوشته با عنوان “مشاهده ساختار داخلی ریزذره‌ها با دستگاه تصویربرداری ممکن شد – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا