فناوری

مخالفت دانشمندان آمریکایی با تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا/ تزریق دُز سوم؛ مفید یا یک تلاش بیهوده؟

مخالفت دانشمندان آمریکایی با تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا/ تزریق دُز سوم؛ مفید یا یک تلاش بیهوده؟” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، دولت ایالات‌متحده برنامه دارد تا دُز تقویتی واکسن کرونا را به مردم خود تزریق کند. این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده مبنی بر اینکه کاهش توانایی واکسن‌ها در محافظت در برابر عفونت‌های خفیف می‌تواند همچنین به این معنی باشد که افراد از محافظت کمتری در برابر بیماری‌های شدید برخوردار خواهند بود؛ فرضیه‌ای که هنوز به اثبات نرسیده است.

مقامات آمریکایی با استناد به داده‌هایی که نشان می‌دهد حفاظت در برابر بیماری‌های خفیف و متوسط توسط واکسن‌های فایزر و مدرنا بیش از شش ماه پس از تزریق کاهش یافته است، روز چهارشنبه اعلام کردند که دُزهای تقویتی از ۲۰ سپتامبر به طور گسترده در دسترس قرار خواهند گرفت. طبق گزارش‌ها، این دُز اضافی به افرادی که حداقل ۸ ماه از تزریق واکسنشان می‌گذرد ارائه می‌شود.


بیشتر بخوانید:


ویوک مورتی، جراح کل ایالات‌متحده آمریکا (رئیس عملیاتی خدمات بهداشت عمومی آمریکا) به خبرنگاران گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که محافظت در برابر بیماری‌های خفیف و متوسط با گذشت زمان کاهش یافته است. این امر احتمالاً به دلیل کاهش ایمنی و قدرت یافتن گونه دلتا است. ما نگرانیم این الگوی نزولی که شاهد آن هستیم در ماه‌های آینده ادامه یابد، که می‌تواند منجر به کاهش حفاظت در برابر بیماری‌های شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ‌ومیر شود.

اطلاعات مربوط به افزایش مبتلایانی که واکسینه شده‌اند اما به‌صورت غیرمنتظره کرونا گرفته‌اند نشان می‌دهد که آمریکایی‌های مسن تاکنون بیشترین آسیب‌پذیری را در برابر بیماری‌های شدید داشته‌اند. بر اساس اعلام «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا» (CDCs) تا ۹ اوت، تقریباً ۷۴ درصد از ۸هزار و ۵۵۴ فرد واکسینه‌شده که با COVID-۱۹ بستری شده بودند، بالای ۶۵ سال سن داشتند. همچنین تقریباً ۲۰ درصد از این موارد منجر به مرگ شد.

مخالفت دانشمندان آمریکایی با تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا/ تزریق دُز سوم؛ مفید یا یک تلاش بیهوده؟

بر اساس داده‌های موجود در مورد ایمنی واکسن‌ها، مشخص نیست که افراد جوان‌تر و سالم‌تر در معرض خطر هستند یا خیر. جسی گودمن، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه جورج‌تاون واشنگتن و دانشمند ارشد سابق در سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید: «ما نمی‌دانیم که آیا این مسئله باعث ایجاد مشکلی می‌شود تا واکسن مهم‌ترین اثرات خود یعنی محافظت در برابر بیماری‌های شدید، بستری شدن و مرگ‌ومیر را انجام ندهد. بااین‌وجود، هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است».

علاوه بر آمریکا،‌ چندین کشور تصمیم گرفته‌اند که برای افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، یک دُز تقویتی تزریق کنند. مقامات اتحادیه اروپا چهارشنبه گذشته گفتند هنوز نیازی به تزریق دُزهای تقویتی به عموم مردم نیست. کارشناسان دیگر می‌گویند که طرح ایالات‌متحده نیاز به بررسی کامل توسط سازمان غذا و داروی و یک هیئت مشاوران خارجی به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا دارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا روز پنجشنبه در وب‌سایت خود اعلام کرد که جلسه آن مشاوران برای بحث در مورد دُزهای تقویتی که برای ۲۴ اوت تعیین شده، به زمان دیگری موکول شده است.


بیشتر بخوانید:


برخی از کارشناسان نظر به اینکه حدود ۳۰ درصد از واجدین شرایط واکسیناسیون در آمریکا (با وجود افزایش موارد جدید مبتلایان کرونا و مرگ‌ومیر در سراسر این کشور) هنوز اولین دُز واکسن خود را دریافت نکرده‌اند، تمرکز روی تزریق دُز تقویتی را زیر سؤال برده‌اند. دان مک کوئیلن، متخصص بیماری‌های عفونی در ماساچوست و رئیس آینده «انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا» می‌گوید: «فکر می‌کنم در برهه کنونی مهم‌تر از دُزهای تقویتی این است که مطمئن شویم افرادی که تاکنون واکسن نزده‌اند اقدام کرده و آن را دریافت کنند».

از این گذشته همه کارشناسانی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده‌اند نیز بر لزوم واکسیناسیون تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان که هنوز به واکسن کرونا دسترسی ندارند، تأکید کردند.

ایزاک ویسفوز، اپیدمیولوژیست و پروفسور در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کرنل می‌گوید: «شما ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که تلاشتان یک کار بیهوده باشد، درواقع دُزهای تقویتی را در ایالات‌متحده و اروپای غربی ارائه می‌کنید، درحالی‌که سویه‌های خطرناک‌ِ بیشتری از دیگر نقاط جهان وارد می‌شوند. در حقیقت شما باید بقیه جهان را واکسینه کنید تا از سویه‌های جدید جلوگیری شود».

علاوه بر این تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز اخیراً ضمن انتقاد از روند کند واکسیناسیون در جهان و نیز طمع برخی کشورها، از تولیدکنندگان دارو درخواست کرده بود عوض لابی کردن با کشورهای ثروتمند برای تزریق دُزهای بیشتر، اولویت خود را تأمین واکسن کشورهای فقیر قرار دهند.

انتهای پیام/۴۱۱۲/

این نوشته با عنوان “مخالفت دانشمندان آمریکایی با تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا/ تزریق دُز سوم؛ مفید یا یک تلاش بیهوده؟” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا