اجتماعی

رایزنی دو وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای ارتقای دیپلماسی گردشگری- اخبار سفر – اخبار اجتماعی تیتروز

رایزنی دو وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای ارتقای دیپلماسی گردشگری- اخبار سفر – اخبار اجتماعی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تیتروز، به اذعان کلیه صاحب نظران و کارشناسان حوزه صنعت گردشگری‌، این صنعت یک صنعت فرابخشی بوده و هرگونه موفقیت در آن مستلزم همکاری تمام بخش‌های مختلف دولت و حتی اجزای حاکمیت است.

لازمه تحقق این مهم نیز تغییر رویکرد و نگاه به این وزارتخانه از سوی سایر ارکان و اجزا دولتی و نهادهای تصمیم گیرنده است. متأسفانه در طول سالیان گذشته در تدوین برنامه ها و اسناد بالادستی به این وزارتخانه به عنوان یک رکن مهم ساختار دولت به صورت کلی و هماهنگ با سایر دستگاه‌‌ها و وزارتخانه‌ها توجه نشده و در موارد بسیاری شاهد انجام موازی‌کاری و اتخاذ تصمیماتی بدون اخذ نظر مشورتی این وزارتخانه بوده‌ایم که همگی ریشه در نوع نگاه غلط و سنتی به مقوله گردشگری و میراث فرهنگی دارد.

بر همین اساس و در راستای هماهنگی و همکاری سایر اجزا و بخش های بدنه دولت با این وزارتخانه، یکی از این نهادهای مهمی که می‌تواند تأثیر بسزایی در رونق صنعت گردشگری داشته باشد وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های تحت نظارت آن در خارج کشور است که می‌تواند موجبات توسعه گردشگری بین‌المللی به مقصد ایران را فراهم آورد که این موضوع متاسفانه در طول سال‌های قبل همواره مغفول مانده است.

همان طور که عباس مهدی فعال گردشگری معتقد است که یکی از مؤلفه‌‌هایی که صنعت گردشگری ایران برای تعامل جهانی به آن نیازمند است، بهره‌گیری از ظرفیت سفارتخانه‌های خارجی در تهران و سفیران ایران در خارج از کشور است. این ظرفیت هیچ‌گاه به‌درستی به کارگرفته نشده و اساسا دیپلماسی در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تا کنون رویکردی فانتزی و رسانه‌ای داشته است.

او می‌گوید: بر همین اساس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واقع بیش از تخصص به وزیری نیازمند است که در کابینه و مراکز تصمیم‌گیر حاکمیتی، جایگاه داشته باشد و بتواند حرفش را به کرسی بنشاند. خوشبختانه عزت‌الله ضرغامی به دلیل سال‌ها فعالیت در رسانه ملی در ارکان حاکمیتی به نظر می‌رسد دارای نفوذ بوده و نسبت به سایر وزاری کابینه فرد شناخته‌شده‌تری محسوب می‌شود. این ویژگی قدرت چانه‌زنی وزارت گردشگری را بالا خواهد برد.

با این حال حسین امیرعبداللهیان وزیر پیشنهادی وزارت خارجه یکشنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه‌های خود گفت: در بحث دیپلماسی گردشگری، در همین چند روز اخیر برنامه اولیه‌ای را با مهندس ضرغامی مرور کردیم که به امید خدا از این ظرفیت‌ برای ارزآوری و شناساندن جمهوری اسلامی و ظرفیت‌های ایران عزیز به دیگر ملت‌ها بهره ببریم.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه باید مجموعه متنوع و پیچیده‌ای از موضوعات را از عرصه دیپلماسی رسمی تا دیپلماسی عمومی ، دیپلماسی آب، دیپلماسی گردشگری و سایر دیپلماسی‌ها را دنبال کند.

وزیر پیشنهادی امور خارجه همچنیت افزود: مشکلی که در حوزه اقتصاد و تجارت بین‌الملل وزارت خارجه داریم این است که رویکرد وزارت امور خارجه در چهار دهه گذشته رویکرد اقتصاد محور نبوده است. این رویکرد جدید در دولت آیت‌الله رئیسی است که با پویایی و قدرت دیپلماسی اقتصادی دنبال شود که برای تحقق این کار موضوعات کلانی را احصا کردیم.

عبداللهیان تصریح کرد: دیپلماسی انرژی،‌ ترانزیت، ‌تمرکز و توجه به بخش خصوصی، توجه به تجارت مرزی با کشورهای همسایه، توجه به توریسم، کشت فراسرزمینی،‌ امنیت غذایی، صادرات غیرنفتی، کمک به تامین منابع و ارزآوری برای جمهوری اسلامی ایران از مجموعه اقداماتی است که در برنامه قید شده است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه با بیان این که از شما در مجلس کمک می‌خواهم بیان کرد: ما نیازمند این هستیم که در برنامه بودجه سال آینده وزارت‌خانه‌هایی که ماموریت اقتصادی و تجارت بین‌الملل دارند بتوانند کارشناسان زبده خود را به ما در دستگاه دیپلماسی معرفی کنند و متناسب با هر رویکردی این کارشناسان در سفارتخانه‌ها مستقر شوند.

این اظهارات اخیر وزیر پیشنهادی امور خارجه در جریان جلسه بررسی صلاحیت و رای اعتماد به ایشان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بارقه هایی از امید را برای تحقق آرزوی بزرگ همکاری و تعامل سازنده وزارت خارجه با وزارتخانه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را به منظور توسعه هرجه بیشتر صنعت گردشگری دولتی با حوزه گردشگری زنده کرده است. موضوعی که امید می رود در روزهای آینده در برنامه های اجرایی و عملیاتی این دو وزارتخانه نیز دیده شود و در حد شعار و برنامه باقی نماند.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “رایزنی دو وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برای ارتقای دیپلماسی گردشگری- اخبار سفر – اخبار اجتماعی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =

دکمه بازگشت به بالا