بین المللی

شورای علمای شیعه افغانستان: خواسته‌های ما پذیرفته شود با طالبان در حکومت جدید همکاری می‌کنیم- اخبار آسیا-اقیانوسیه – اخبار بین الملل تیتروز

شورای علمای شیعه افغانستان: خواسته‌های ما پذیرفته شود با طالبان در حکومت جدید همکاری می‌کنیم- اخبار آسیا-اقیانوسیه – اخبار بین الملل تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تیتروز، شورای علمای شیعه افغانستان  امروز سه شنبه (۲ شهریور) در نشستی در کابل خواستار ایجاد یک دولت فراگیر با حضور قومیت‌ها، جناح‌ها و مذاهب مختلف این کشور شد.

در این بیانیه که «سید حسین عالمی بلخی» وزیر سابق مهاجرین آن را قرائت کرد، تاکید شد، ایجاد دولت فراگیر درتفاهم با جناح‌های مختلف از یک سو موجب رفع مشکلات افغانستان شده است و از سوی دیگر حضور نخبه‌های همه اقوام در تشکیل حکومت زمینه را برای آبادانی و خدمت بهتر به مردم فراهم می‌سازد.

به گزارش «آوا»، بلخی در این نشست گفت: شورای علمای شیعه افغانستان آمادگی دارد تا در صورت برآورده شدن خواسته‌های قانونی آن‌ها، با طالبان در تشکیل حکومت جدید همکاری کند.

این شورا همچنین اظهارداشت که پس از ایجاد حکومت جدید، باید برای برگزاری انتخابات تلاش شود تا همه شهروندان بدون تبعیض حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را داشته باشند.

شورای علمای شیعه افغانستان در ادامه نیز بر ضرورت آزادی ادیان و مذاهب، در نظرگیری مذاهب در تشکیل شورای عالی قضا، ایجاد محاکم ویژه برای فقه جعفری، حمایت از حقوق زنان و اطفال مطابق احکام شریعت، فراهم‌سازی زمینه تعلیمات و تحصیلات برای مردم این کشور تاکید نمود.

در این نشست همچنین تأکید شد که نباید هیچ قانونی مخالف اعتقادات مردم وجود داشته باشد. همچنین میثاق‌های حقوق بشری و بین‌المللی تا جایی رعایت شود که در تضاد با ارزش‌های دینی نباشد.

«محمد اکبری» معاون دوم شورای علمای شیعه نیز در این نشست اظهارداشت که طالبان باید هرچه زودتر نظام فراگیر اسلامی، همه جانبه و همه‌شمول را با شرکت همه اقوام از سنی و شیعه تشکیل بدهد تا مردم این کشور از امنیت و عدالت اجتماعی برخوردار شوند.

 متن کامل بیانیه شورای علمای شیعه افغانستان را از «  اینجا  » دانلود کنید.

انتهای پیام/.

این مقاله با عنوان “شورای علمای شیعه افغانستان: خواسته‌های ما پذیرفته شود با طالبان در حکومت جدید همکاری می‌کنیم- اخبار آسیا-اقیانوسیه – اخبار بین الملل تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا