اجتماعی

مشارکت سمن‌های مردمی با قوه قضاییه در حمایت از بزه‌دیدگان

مشارکت سمن‌های مردمی با قوه قضاییه در حمایت از بزه‌دیدگان” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

مشارکت سمن‌های مردمی با قوه قضاییه در حمایت از بزه‌دیدگان

​مدیرکل مشارکت‌های مردمی وسرمایه اجتماعی قوه قضاییه گفت: سمن ها و نهادهای مردمی در حمایت از بزه‌دیدگان می‌توانند با قوه‌قضاییه همکاری کنند.


به گزارش ایلنا، احمد هنری، در تشریح نحوه همکاری نهادهای مردمی با این حوزه اظهارکرد: قضات و ضابطان دادگستری می‌توانند به منظور حمایت از بزه‌دیدگان خاص در فرآیند کیفری، در موارد زیر امکان ارائه خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و حمایتی از سوی نهادهای مردمی را فراهم کنند.


وی در تشریح موارد یاد شده گفت: چگونگی طرح شکایت و پیگیری آن در نهادهای انتظامی وقضایی (موضوع مواد ۳۷ و ۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری)، مساعدت به بزه‌دیده در زمینه جمع‌آوری دلایل به منظور اثبات بزه‌دیدگی و تعیین میزان ضرر و زیان وارده (موضوع مواد ۶۲ و ۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری)، چگونگی مطالبه ضرر و زیان مادی، معنوی و منافع ممکن‌الحصول و پیگیری آن (موضوع ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری)، مطلع ساختن بزه‌دیدگان نسبت به حقوق قانونی خود در فرآیند دادرسی (موضوع ماده ۶ قانون آیین دادرسی کیفری)،آگاه ساختن بزه‌دیدگان نسبت به حق درخواست جبران خسارت و بهره‌مندی از خدمات مشاوره‌ای موجود (موضوع ماده ۳۸ قانون آیین دادرسی کیفری)، کمک به جبران خسارات بزه‌دیدگان در صورت ناتوانی مرتکب (موضوع ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری)، مساعدت و همکاری در شناسایی و بازگرداندن اموال و اشیای مکشوفه به بزه‌دیدگان (موضوع ماده ۱۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری) وهمراهی بزه‌دیده و شهود در جلسات رسیدگی و مواجهه حضوری با متهم از جمله انواع همکاری‌هایی است که سمن‌ها می توانند با قوه قضاییه داشته باشند.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و سرمایه اجتماعی قوه‌قضاییه در ادامه تصریح کرد: قضات و ضابطان دادگستری در اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۱۳۸۱، قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب ۱۳۸۳و ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، می‌توانند از ظرفیت‌های مددکاری، اجرایی و حمایتی نهادهای مردمی همکار در حمایت از اطفال و نوجوانان بزه‌دیده یا در معرض خطر بزه‌دیدگی نیز بهره‌مند شوند.

همکاری با ضابطان دادگستری و مددکاران اجتماعی بهزیستی برای انجام تحقیقات در مورد کودک‌آزاری و درنظر گرفتن گزارش نهادهای مردمی همکار در اتخاذ تصمیمات قضایی، همکاری در اجرای دستورهای قضایی مبنی برحمایت از اطفال ونوجوانان در معرض خطر بزه‌دیدگی، شناسایی عوامل بهره‌کشی از کودکان و نوجوانان و جمع‌آوری ادله جرم، شناسایی و جمع‌آوری ادله مرتبط با خرید و فروش و بکارگیری کودکان ونوجوانان به منظور ارتکاب اعمال خلاف قانون، شناسایی و جمع‌آوری ادله مرتبط با اشخاص، گروه‌ها و موسسات مرتکب قاچاق زنان و کودکان از دیگر موضوعات همکاری نهادهای مردمی در حوزه حمایت از اطفال و نوجوانان بزه‌دیده است.


انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “مشارکت سمن‌های مردمی با قوه قضاییه در حمایت از بزه‌دیدگان” در وب سایت www.ilna.news انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ilna.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نه =

دکمه بازگشت به بالا