عمومی

خیر مقدم به سربازان تازه نفس عدالت

خیر مقدم به سربازان تازه نفس عدالت” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع عمومی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

قبل از هر مطلبی لازم است خداقوتی جانانه به شما عزیزان عرض کنم که در کنار چالش ها و مشکلات معمولِ آماده شدن جهت حضور  در آزمون وکالت، شما دوستان عزیزم با مشکلی خاص وعجیب به نام تعویق آزمون به جهت حضور منحوس ویروس کرونا روبه رو شدید که سختی ها و استرس های آمادگی حضور در آزمون را چندبرابر کرده بود.یقینا یادآوری آن روزها جز تکدر خاطر و نقش گره بر ابروان  شما حاصلی ندارد اما ذکر این مصیبت به عمد و به قصدی است که علت تحریر این یادداشت شده است.

شما عزیزان از امروز وارد عرصه ای شده اید که هر لحظه و آنِ بودن در آن طعمی دلچسب تر و شیرین تر از آنچه امروز با شنیدن خبر قبولی خویش چشیده اید دارد و به همین میزان استرس ها و نگرانی هایی که تا به امروز پشت سر گذاشته اید در برابر فشارها و چالش هایی که از این به بعد با آن مواجه خواهید شد به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و این خاص ترین حس و حال حرفه ایست که بر گزیده اید،مصداق واقعی یک چشم اشک و چشم دیگر لبخند.

عرصه وکالت مصداق زمین دایری است آماده ی کِشت بذر و برداشت محصول،بلاشک در این عرصه هر بذری بکارید محصول خواهد داد آنچه مهم و قابل توجه است کیفیت بذری است که می کارید و هدفی است که از این کاشت وبرداشت جستجو می کنید.پیشکسوتان و استخوان خردکرده های این عرصه برای من و همنسلان من در توصیف باردهی و ثمر بخشی حرفه وکالت ازطولانی بودن ثمردهی درخت گردو مثال می آوردند که اگرچه تا شکوفه های این درخت به میوه بنشیند زمان درازی طول خواهد کشید اما زمانی که به ثمربنشیند جبران سال ها تحمل و صبوری به نحوی مطلوب فراهم شده است به شرطها و شروطا.دور کردن آفت ها از نهال نورسته تکلیفی است که از همان آغاز کاشتِ نهال باید به عادت تبدیل شود.

آفتِ نهال گردو را نمی دانم اما آفت حرفه ی شریف وکالت را به قدر بضاعت اندک خویش در حرص و طمع،دروغ و دغل،کبر و غرور و هر آنچه که از آن به نفس اماره یاد می کنند می دانم.

صداقت/شجاعت/مهربانی/سه ضلع مثلث  اخلاق مداری در حرفه ی وکالت است که این مثلث شالوده ی ظهور سایر اوصاف لازم برای یک وکیل حرفه ایست مانند احترام به قانون،نگه داشتن حرمت همکاران خاصه پیشکسوتان،رعایت ادب در محضر عدلیه ،تکریم طرف دعوی،ادای احترام به دادرسان،آراستگی وداشتن نظم ،مطالعه و به روز بودن،حُجب و حیا،نجابت و تواضع و…عرصه این حرفه دوست داشتنی بهترین فرصتی است تا با ممارست و ریاضت در راه آراسته شدن به اوصاف انسانیت قدم بر داریم(شرح این اوصاف  به تفصیل لازم است  و به وقت خویش خواهید شنید و به منصه ظهور می گذارید. )

شرط اولین قدم در این حرفه مردم داری و دل در گرو احسان  همنوع خویش داشتن است.من وشما به لطف خداوند مهربان واجد امکان و توانایی شده ایم که قادر خواهیم بود با کلام خویش ضمن زدودن نگرانی و استرس از همنوع خویش،خاطره ای ماندگار و دلنشین برایش رقم بزنیم.وکیل مدافع بودن واجد معنا و مفهومی است که می توان در تحلیل آن چندین کتاب نوشت وبا این وجود مطمئنا در آخرین سطر کتاب در می یابیم که هنوز اوصاف و معانی وجود دارد که ذکر آن نگارشی دوباره می طلبد.

در عالم حِرَف و مشاغل،(اگرچه باور دارم وکالت هنر شریف انسان بودن را مشق می کند )کمتر حرفه ی خدماتی-تخصصی را می توان مصداق آورد که بسان وکالت جامع الاطراف باشد.وکلا در آن واحد محرم راز موکل،مرهم زخم های وی،مشاور و راهنما و مدافع حقوق مادی و معنوی وی می شوند.مردم در مراجعه به من و شما راجع به مطالبی حرف می زنند و از رازهایی پرده بر می دارند که ممکن است نزدیکترین عضو خانواده اش از آن بی خبر باشد و این تو هستی که باید  ضمن تحمل سنگینی باراین امانت به فکر راه و چاره ای باشی برای رهایی او از چالشی که با آن مواجه است .

در این میانه، کارزار اصلی آنجاست که تکلیف داری سره را از ناسره تفکیک کنی، حق را از باطل،دروغ را از راست بشناسی،گفته ها و مستندات طرف را رصد کنی تا حقی به سمت باطل سوق نکند و باطلی حق نشود و این سخت ترین کار دنیا، ابتدایی ترین تکلیفی است بر گُرده ی ما.

هیچ دوست ندارم با ذکر مصائب این حرفه ی دوست داشتنی کام شیرین شما عزیزان را تلخ کنم،همین اندک را به رسم پرده ی اول بپذیرید و با اراده ای محکم و استوار رخت وکالت پوشیده با عزمی جزم قدم در راه دفاع از حق بنهید.به وقت مناسب از آنچه که بایدها و نباید های این هنر شریف دفاع از حق  و مبارزه با ظلم نامیده می شود و من و شما مکلف هستیم به این اوصاف آراسته شویم بسیار خواهید شنید و امیدارم به بهترین شکل ممکن به آن قیام کنید. یا حق / خیر مقدم وکلای مدافع تازه نفس

*وکیل دادگستری

این محتوا با عنوان “خیر مقدم به سربازان تازه نفس عدالت” در وب سایت www.khabaronline.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.khabaronline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + شش =

دکمه بازگشت به بالا