فناوری

لباس هوشمند قابل شستشو ضربان قلب را رصد می کند – تیتروز | خبر جدید

لباس هوشمند قابل شستشو ضربان قلب را رصد می کند – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه رایس در ایالت تگزاس آمریکا، یک تی شرت هوشمند ابداع کرده‌اند که قادر به رصد قلب کاربر است و می‌توان آن را در ماشین لباسشویی شست.

آنها فیبرهای نانوتیوب های کربنی بسیار نازک که شباهت زیادی به نخ‌های کتانی دارد را به وسیله یک چرخ خیاطی عادی روی لباس‌های ورزشی معمولی دوختند.

نانوتیوب کربن مذکور می‌تواند ضربان قلب کاربر را ردیابی و ECG ثبت کند. به این ترتیب ریتم و فعالیت الکتریکی قلب رصد می‌شود.

فیبرهای بافته شده در پارچه را می‌توان برای نصب آنتن یا ال ای دی‌ها به کار برد.

با انجام اصلاحاتی اندک در فیبر، می‌توان به تدریج به لباس‌ها اجازه داد علائم حیاتی یا میزان تنفس را نیز رصد کنند.

ماتئو پاسکالی در دانشگاه رایس در این باره می‌گوید: ترکیب رسانایی، ارتباط نزدیک با پوست، قابلیت زیست سازگاری و لطافت باعث شده بتوان از نخ‌های نانوتیوب های کربن برای گجت های پوشیدنی استفاده کرد.

این فیبرها سیم‌های فلزی رسانا اما قابل شستشویی هستند که احتمال اندکی دارد هنگام تحرک فرد بشکنند. در آزمایش‌ها لباس‌هایی که این سیم‌ها روی آن دوخته شده بودند، در مقایسه با دستگاه‌هایی که روی سینه قرار می گیرند، نشانگرهای حیاتی را بهتر رصد می‌کردند.

امواجی از فیبر را می‌توان روی تکه ای از یک پارچه کشسان به شکل زیگزاگ دوخت تا به وسیله بلوتوث به دستگاه‌های الکتیکی متصل شود و اطلاعات را به موبایل منتقل کند.

این خبر با عنوان “لباس هوشمند قابل شستشو ضربان قلب را رصد می کند – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

دکمه بازگشت به بالا