فناوری

سند دوم نانو فناوری برای رسوخ در صنعت تدوین می شود – تیتروز | خبر جدید

سند دوم نانو فناوری برای رسوخ در صنعت تدوین می شود – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

دکتر سعید سرکار در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ما یک سند ۱۰ ساله(۱۳۹۴-۱۴۰۴) اول داشتیم که در شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوب شده بود، گفت:این سند بیشتر مربوط به توسعه منابع انسانی، توسعه علمی در عرصه فناوری بوده که مخاطب آن دانشگاهها و پژوهشگاهها هستند.

سرکار افزود: این سند ماموریت گرا، ماموریت هایی برای دستگاهها و وزارتخانه ها و مجموعه های وابسته به آنها را مخاطب قرار داده تا در بکارگیری دستاوردهای نانو کوشا باشند و نانوتکنولوژی فراگیر شود.

وی افزود: همچنین این سند به ایجاد کشش و استفاده از فناوری برای ارتقای بهره وری در حوزه های مختلف تدوین شده است تا در واقع وزارتخانه ها با مد نظر قرار دادن این موضوع به اجرای سند اول فناوری نانو روی بیاورند.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، این سند در شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و ستاد هم ناظر بر اجرای این سند بود و تاکنون هم گزارش هایی از اجرای سند را به دولت ارائه داده ایم.

وی با بیان اینکه این سند اول بیشتر در فضای تولید و تجاری سازی بود، گفت: این سند در جایگاه خود قرار دارد و با تعامل دوجانبه ستاد و دستگاهها توسعه تکنولوژی نانو در پیش گرفته شده است اما بناست که سند دومی نیز به تدوین برسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به تدوین سند دوم در حوزه نانو خاطر نشان کرد: برنامه ۱۰ ساله دوم با هدف رسوخ نانو در صنعت و تحقق اقتصاد دانش بنیان حوزه نانو و صادرات هدف این سند است.

وی ادامه داد: در واقع به کارگیری فناوری نانو، حمایت از شرکتهای دانش بنیان، توسعه اقتصاد نانو و توسعه صادراتی هدف سند دوم فناوری نانو است.

وی افزود: قرار شده است که سندی ظرف ۶ماه اینده با کمک شورایعالی انقلاب فرهنگی تدوین کنیم که با هدف به کارگیری نانو در صنعت است و مخاطب آن صنایع و شرکتهای دانش بنیان برای تولید و تجاری سازی محسوب می شوند.

سرکار ادامه داد: این سند به عنوان سند دوم در حال تدوین است که بعد از تصویب اجرایی خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه سند اول در حال اجرایی است، گفت: بالاخره باید در کشور بسیج شویم تا نانو به عنوان فناوری نوظهور در تمام عرصه ها کاربرد داشته باشد و همانطور که تاکنون پیشگام در حوزه نانو بوده ایم باقی بمانیم و به رشد و پیشرفت نیز نائل شویم.

وی افزود: این سند دوم زیربنایی تر است.

وی با بیان اینکه طبیعت سند دوم با اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی متفاوت است، گفت: زیرا انقلاب فرهنگی به دانشگاهها و پژوهشگاهها تمرکز دارد ولی هدف سند دوم صنایع هستند.

این مقاله با عنوان “سند دوم نانو فناوری برای رسوخ در صنعت تدوین می شود – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا