سلامت

کاهش اثربخشی ۲۰ درصدی واکسن‌ها کووید-۱۹ در برابر جهش جدید کرونا

کاهش اثربخشی ۲۰ درصدی واکسن‌ها کووید-۱۹ در برابر جهش جدید کرونا” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع علمی و سلامت منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

تیتروز/خراسان رضوی آخرین داده‌های تجربی ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش اثربخشی واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر نوع جدید مو (Mu) را نشان می‌دهند که اولین بار در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا مشاهده شد و توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به‌عنوان یک نوع قابل توجه شناخته شد.

به نقل از نیوز، امین سلیم، ویروس‌شناس تونسی گفت: «فرار ایمنی این نوع به کاهش میزان محافظت منجر شده است و اشاره کرد که تجویز دو دوز واکسن به میزان محافظت از ۸۰ تا ۹۰ درصد در برابر نوع مو ۶۰ تا ۷۰ درصد است.»

طبق گفته WHO این نوع می‌تواند در برابر آنتی‌بادی‌های واکسن یا عفونت قبلی مقاوم‌تر باشد.

این ویروس‌شناس تصریح کرد: جهش مو بر همه گروه‌های سنی تاثیر می‌گذارد و علائم مشابهی با انواع قبلی دارد. شدت آن از فردی به فرد دیگر بر اساس شرایط سلامتی (بیماری‌های مزمن، سن و غیره) متفاوت است.

سلیم اظهار کرد: نیاز به احتیاط بیشتر و نظارت بر مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است زیرا ساختار ژنتیکی این نوع شناخته شده است و می‌توان آن را شناسایی کرد و خواستار افزایش سرعت واکسیناسیون در کشورها شد.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد: اگرچه در حال حاضر شیوع جهانی نوع مو در میان موارد متوالی کووید-۱۹ زیر ۰.۱ درصد است اما شیوع آن در کلمبیا (۳۹درصد) و اکوادور (۱۳درصد) به‌طور مداوم افزایش یافته است.

انتهای پیام

این خبر با عنوان “کاهش اثربخشی ۲۰ درصدی واکسن‌ها کووید-۱۹ در برابر جهش جدید کرونا” در وب سایت www.isna.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا