اجتماعی

مقاومت معاونت درمان وزرات بهداشت در تکمیل “سامانه تیتک” برای مبارزه با قاچاق دارو/ برخورد قضایی در انتظار نهادهای تعلل‌کننده در مبارزه با قاچاق دارو- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تیتروز

مقاومت معاونت درمان وزرات بهداشت در تکمیل “سامانه تیتک” برای مبارزه با قاچاق دارو/ برخورد قضایی در انتظار نهادهای تعلل‌کننده در مبارزه با قاچاق دارو- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تیتروز؛ حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به تاریخچه آغاز به کار سامانه “تیتک” اظهار کرد: شورای عالی امنیت ملی در سال ۹۳ طی مصوبه‌ای، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مکلف به ثبت اطلاعات دارویی در سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو (TTAC) کرد.

وی افزود: در فروردین‌ ماه سال ۹۶، بند پ ماده ۷ قانون احکام دائمی بر ضرورت اجرا و تکمیل سامانه تیتک تأکید کرد و با وجود اصلاح آن در سال ۹۸، مجدداً اما باز هم در این خصوص اقدامی صورت نگرفت! پس از آن در خرداد ۹۸، تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با کمک وزارت بهداشت تنظیم و ابلاغ شد اما بازهم نتیجه‌ای در سطح اجرا در پی نداشت.

پایان آذر آخرین مهلت برای شرکت‌های بیمه‌ای

دهقانی‌نیا درباره آخرین مهلت شرکت‌های دارویی برای ثبت اطلاعات در سامانه تیتک متذکر شد: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ شرکت‌های تولید و تأمین دارویی تا پایان مهر ماه فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه تیتک ثبت کنند و از ابتدای دی‌ماه، هرگونه ارائه خدمات در حوزه سلامت و پرداخت‌های بیمه‌ای، باید با استعلام از سامانه تیتک انجام شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دلایل عدم تکمیل و اجرای سامانه تیتک گفت: متأسفانه تاکنون پیگیری‌های ستاد از وزارت بهداشت به نتیجه‌ای نرسیده است؛ این در حالی است که پس از واکنش رهبر معظم انقلاب درباره کمبود دارو و تشکیل جلسه فوری از سوی ستاد، معاونت وقت درمان وزارت بهداشت مجدداً در آن جلسه غایب بود!

فرصت بیشتر وجود نخواهد داشت!

دهقانی‌نیا ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های ستاد و همچنین با همکاری نماینده وزارت بهداشت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در حال حاضر ارائه خدمات بیمه‌ای در بیمه‌های پایه، منوط به استعلام اصالت است و سایر بیمه‌ها نظیر بیمه‌های بانک و شرکت نفت که ارائه خدمات با این سازوکار صورت نمی‌گیرد، تا پایان آذر ماه فرصت دارند تا استعلام اصالت دارو را اجرایی کنند.

حکم “تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی” در انتظار شرکت‌های بیمه متخلف

وی درباره مجازات شرکت‌های بیمه‌ای ارائه‌دهنده خدمات آن‌هم بدون استعلام اصالت دارو گفت: بر اساس قانون، حکم این شرکت‌ها، تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است و به نظر می‌رسد با توجه به در نظر گرفتن این حکم سنگین برای شرکت‌های بیمه‌ای متخلف، روند تکمیل رصد زنجیره دارو سرعت بیشتری پیدا کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارزش قاچاق دارو در سال ۹۷ را حدود ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این عدد در سال ۹۸، به دلیل کاهش واردات به ۸۶ میلیون دلار رسیده است؛ این در حالی است که در صورت تکمیل سامانه تیتک، می‌توان ادعا کرد که قاچاق و توزیع داروی تقلبی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی درباره دیگر مزایای تکمیل سامانه تیتک گفت: رصد کامل زنجیره دارویی کشور این امکان را خواهد داد تا در صورت توزیع یک داروی اشتباه و دارای مشکل، سریعاً محل توزیع آن شناسایی و اقدامات لازم برای جمع‌آوری آن از بازار صورت پذیرد.

چه کسانی در تکمیل سامانه تیتک کوتاهی می‌کنند؟

دهقانی‌نیا با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه‌های بیماران سرپایی، بستری و معاونت بهداشت، با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حال همکاری است، افزود: در حوزه بیماران سرپایی، توسعه شناسه‌گذاری داروها و ملزم شدن بیمه‌ها به استعلام اصالت دارو برای ارائه خدمت تاکنون انجام نشده است همچنین در حوزه بستری، پاسکاری مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات و نیز معاونت درمان وزارت بهداشت، استعلام اصالت دارو و واکسن در این حوزه را متوقف کرده است که امیدواریم با حضور وزیر جدید، این مشکلات نیز برطرف شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ۵۳ سامانه بیمارستان‌ها باید به سامانه تیتک متصل شوند و اطلاعات آنان در سامانه ثبت شود و عدم حکمرانی بر روی پیمانکارها توسط یک دستگاه دولتی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی درباره مجازات نهادها و دستگاه‌‎هایی که در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز کم‌کاری می‌کنند، اظهار کرد: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و همچنین اجرای قانون، برای تمامی تعلل‌کنندگان در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرونده قضایی تشکیل خواهد شد و گفتنی است که در حال حاضر برای ۲دستگاه اهمال‌کننده، پرونده قضایی تشکیل شده است.

واکسن کرونا هم باید در تیتک ثبت شود

دهقانی‌نیا درباره ضرورت ثبت واکسن کرونا در سامانه تیتک گفت: متأسفانه فرآیند ثبت و استعلام در حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، به لحظه نیست و توامان انجام می‌شود؛ این بدان معناست که امکان ثبت اطلاعات دارویی به نام فرد دیگر وجود دارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به جز واکسن کرونا، سالیانه حدود ۶۰ میلیون یورو دارو از طریق معاونت بهداشت به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌شود و ضروری است تا ثبت اطلاعات در این حوزه با حداکثر دقت صورت گیرد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری نهادها تا پایان مهلت اعلام شده در خصوص تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: ۱۹ تکلیف در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای نهادهای مختلف احصاء و ابلاغ شده است و انتظار می‌رود با توجه به ارتباط سامانه تیتک با سلامت مردم، تمامی دستگاه‌ها در تکمیل آن همکاری کنند.

به گزارش تیتروز؛ پیش از این علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیر در خصوص شکل‌گیری و رونق بازار سیاه دارو گفته بود: معاونت‌های بهداشت و درمان، ثبت و ارسال اطلاعات به سامانه TTAC را در بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان یکی از توزیع‌کنندگان اصلی دارو در بخش بستری و همچنین واکسن در اسرع وقت اجرایی کنند.

انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “مقاومت معاونت درمان وزرات بهداشت در تکمیل “سامانه تیتک” برای مبارزه با قاچاق دارو/ برخورد قضایی در انتظار نهادهای تعلل‌کننده در مبارزه با قاچاق دارو- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =

دکمه بازگشت به بالا