ورزشی

والیبال نشسته ایران در تعقیب ستاره‌های NBA

والیبال نشسته ایران در تعقیب ستاره‌های NBA” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع ورزشی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

بعد از قهرمانی مقتدرانه تیم ملی والیبال نشسته ایران در پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، آن هم فقط با واگذار کردن یک ست در کل مسابقات، خیلی ها این جرات را به خود دادند تا نه تنها از این تیم به عنوان پرافتخارترین تیم تاریخ ورزش ایران نام ببرند، بلکه آن را “بهترین تیم تاریخ ورزش جهان” بدانند. البته که برای اعطای این عنوان به تیمی که ۷ بار قهرمان پارالمپیک و دو بار نایب قهرمان این مسابقات شده، شاید هنوز هم کمی زود باشد.

همین یک ماه قبل بود تیم ملی بسکتبال آمریکا با وجود تمامی صحبت هایی که مبنی بر افت ستاره هایش و البته غیبت برخی از سوپراستارها در ترکیبش وجود داشت، توانست برای شانزدهمین بار قهرمانی المپیک را جشن بگیرد. این قطعا یک رکورد بی نظیر در تمام ورزش دنیا به شمار می رود که بسکتبالیست های آمریکایی با کمترین فراز و نشیب توانستند آن را به جای بگذارند. البته که بعید نیست تیم ملی والیبال نشسته ایران نیز در دوره های بعدی المپیک با همین روندی که پیش می رود، به چنین رکوردی دست پیدا کند.

بسکتبال آمریکا؛ ۱۶ طلا در ۸۵ سال
از سال ۱۹۳۶ که رشته بسکتبال به رشته های المپیکی اضافه شده، آمریکا اقتدار خود را در این رشته حسابی نشان داده. فقط به جز سه دوره در سال های ۱۹۷۲، ۱۹۸۸ و ۲۰۰۴ که آمریکا یک نقره و دو برنز کسب کرده، در باقی دوره ها مدال طلا بر گردن بسکتبالیست های آمریکایی بوده و این تیم اجازه خودنمایی به هیچ تیمی را نداده است. همین باعث شده تا تیم ملی بسکتبال آمریکا در تاریخ المپیک رکورد فوق العاده ۱۶ طلا، یک نقره و دو برنز را از خود به جای بگذارد؛ رکوردی که به نظر می رسد به این زودی ها دست یافتنی نباشد.

البته تیم ملی بسکتبال زنان آمریکا نیز چنین اقتداری را در چند دهه اخیر تجربه کرده و توانسته ۷ دوره متوالی و ۹ دوره در مجموع عنوان قهرمانی المپیک و مدال طلای این رویداد را از آن خود کند.

شاید بد نباشد بدانید تیم ملی هاکی روی چمن هند نیز که در دوره های ابتدایی المپیک قهرمان بلامنازع این رقابت ها بود و از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۶۰ مدال طلا را کسب می کرد، یکی از تیم های پرافتخار تاریخ المپیک با ۸ مدال طلا به شمار می رود.

والیبال نشسته ایران در تعقیب ستاره‌های NBA

والیبال نشسته ایران؛ کاش زودتر وارد می شدیم!
از آنجایی که کاروان ورزش ایران برای اولین بار در پارالمپیک ۱۹۸۸ حاضر شد و تیم ملی والیبال نشسته نیز از همان دوره در دل کاروان ایران خودش را جای داده بود، پیش از آن در سه دوره ای که پارالمپیک برگزار می شد، تیم های دیگری به جز ایران قهرمانی را در این رشته جشن گرفته بودند. با ورود ایران اما اوضاع کاملا تغییر کرد. از المپیک ۱۹۸۸ سئول تا ۲۰۲۰ توکیو، تیم ملی والیبال نشسته ایران پای ثابت فینال پارالمپیک بوده و فقط در دوره ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۱۲ لندن با شکست در فینال به مدال نقره رسیده است. این یعنی رکورد کسب ۷ مدال طلا و ۲ نقره که یک تیم تاریخ ساز و فوق العاده را برای ورزش ایران رقم زده و در تاریخ پارالمپیک هم ماندگار شده است. با استعدادهای نابی که ایران در این رشته دارد و روندی که هر ۴ سال یک بار طی می شود، امیدواریم نوار قهرمانی های والیبال نشسته ایران قطع نشود و این رکورد در هر دوره رویایی تر از قبل باشد.

والیبال نشسته ایران در تعقیب ستاره‌های NBA

۲۵۴ ۲۵۱

این نوشته با عنوان “والیبال نشسته ایران در تعقیب ستاره‌های NBA” در وب سایت www.khabaronline.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.khabaronline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا