فناوری

کرونا فرصت استثنایی برای آموزش نجوم ایجاد کرد/ رقابت منجمان آماتور در منظومه‌ خیالی استارکاپ

کرونا فرصت استثنایی برای آموزش نجوم ایجاد کرد/ رقابت منجمان آماتور در منظومه‌ خیالی استارکاپ” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا- علیرضا باجلان، نجوم یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های دانش است و میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا شرکت در کلاس‌های آموزش نجوم می‌کوشند مهارت‌های خود را در شناسایی و رصد اجرام آسمانی افزایش دهند. سالانه رقابت‌های متعددی برای ارزیابی توانایی‌های منجمان در سراسر دنیا برگزار می‌شود و هرکدام از این مسابقات به نوعی مقدمه‌ای برای رقابت‌های جهانی و بین‌المللی محسوب می‌شوند.


بیشتر بخوانید:

نقطه پایان کیهان کجاست؟/ جست‌وجوی انسان برای درک اندازه جهان هستی

رمزگشایی از رازهای جهان هستی با هوش مصنوعی/ ماشین‌های هوشمند از دورترین نقاط کیهان می‌گویند


معمولاً در رقابت‌های نجوم اساتید این حوزه کارگاه‌های آموزشی برای علاقه‌مندان به کیهان برگزار کرده و تازه‌ترین یافته‌های نجومی را برای آن‌ها بیان می‌کنند. از همین رو در چنین رویدادهایی رقابت و آموزش در کنار یکدیگر است و شرکت‌کنندگان در محیطی صمیمی اطلاعات نجومی خود را افزایش می‌دهند. مراکز و نهادهای مرتبط با علم نجوم در ایران نیز همانند سایر کشورهای دنیا در ایام مختلف سال مسابقات و جشنواره‌های نجومی را برگزار می‌کنند. یکی از شناخته‌شده‌ترین رقابت‌های نجوم در کشور مسابقه «استارکاپ» است. برای اطلاع از جزئیات استارکاپ با ندا جعفری دبیر برگزاری این رقابت‌ها گفت‌وگو کردیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را مشاهده می‌کنید:

کرونا فرصت استثنایی برای آموزش نجوم ایجاد کرد/ رقابت منجمان آماتور در منظومه‌ خیالی استارکاپ

آنا:لطفاً در مورد رقابت استارکاپ کمی توضیح دهید.

جعفری: یکی از فعالیت‌های مفیدی که در حوزه نجوم در سراسر دنیا برگزار می‌شود مسابقات و رقابت‌های علم نجوم است. بزرگ‌ترین دستاورد این رقابت توسعه و ترویج علم نجوم بین افراد مختلف در جامعه است. رقابت استارکاپ از سال ۱۳۹۴ به همت شادروان سید مصطفی امام با تکیه بر دانش تعدادی از منتخبان نجوم ایران پایه‌گذاری شد. در این مسابقه توانایی‌های علمی و عملی منجمان نجوم محک زده می‌شود. داوران استارکاپ از بهترین‌های نجوم آماتوری در ایران هستند. داوران در این مسابقه تنها یک توانایی خاص را محک نزده بلکه برای انتخاب برندگان معیارهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. تاکنون پنج دوره از رقابت استارکاپ با همکاری انجمن نجوم ایران و سازمان جغرافیای نیروهای مسلح در کاروانسرای قصر بهرام واقع در پارک ملی کویر در شهریور ماه برگزار شده است.

رقابتی جذاب همراه‌ با کلاس‌های آموزش نجوم

در هر دوره برگزار شده از استارکاپ بیش از ۱۲۰ منجم آماتور از سراسر کشور حضور داشتند. پیش از شیوع ویروس کرونا تمامی دوره‌های استارکاپ به صورت حضوری بود و در سه بخش آموزشی، رقابتی و عکاسی بزرگ برگزار می‌شد. متأسفانه سال گذشته این رقابت برگزار نشد ولی امسال تصمیم بر برگزاری برخط همه مراحل مسابقه گرفته شده است. در مسابقه برخط بخش عکاسی به دلیل عدم امکان حضور عکاسان در محلی خاص حذف شده است. بخش آموزشی در مسابقه امسال نقش پررنگی دارد و به تمامی شرکت‌کنندگان پروژه‌هایی داده شده و پس از ارزیابی افراد برتر انتخاب می‌شوند. بخش رقابتی در این دوره استارکاپ شرایط جدیدی دارد و مراحل جذابی برای منجمان آماتور در نظر گرفته شده است.

آنا: در استارکاپ برخط مسئولان برگزاری به چه مواردی نسبت به مسابقه حضوری توجه می‌کنند؟

جعفری: به نظر بنده کرونا فرصت استثنایی را فراهم کرده است که برگزارکنندگان این مسابقه به جنبه‌های جدید یا کمتر شناخته شده علم نجوم توجه کنند. در این دوره از استارکاپ از نرم‌افزارها مخصوص و اطلاعات موجود در رصدخانه‌های سراسر کشور استفاده شده است. باتوجه به غیرحضوری بودن این رقابت استقبال خوبی از آن شده و شرکت کنندگانی از سراسر کشور ثبت‌نام کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابت برخط امکان حضور شرکت‌کنندگانی از شهر و روستاهای کوچک کشور است.

خلاقیت معیار ارزیابی منجمان آماتور

در بخش رقابتی استارکاپ داوران توجه ویژه‌ای به خلاقیت شرکت‌کنندگان می‌کنند و قطعاً منجمان خلاق شانس بیشتری برای برنده شدن دارند. همه رقابت‌های استارکاپ در منظومه‌ای خیالی برگزار شده و همه منجمان نقش قهرمان در این منظومه را دارند.


بیشتر بخوانید:

تحریم‌ها؛ نیروی محرکه صنعت فضایی ایران/ سفر به اوج با ماهواره ایرانی

منجمان ایرانی از اسرار آسمان می‌گویند/ هفته جهانی نجوم فرصتی برای نزدیک شدن به آسمان


در نهایت کسی برنده جام قهرمانی می‌شود که همه اسرار این منظومه را کشف کند. تا این لحظه استقبال خوبی از این مسابقه شده و افراد زیادی برای شرکت در استارکاپ اعلام آمادگی کردند. بخش آموزشی در قالب کارگاه‌های مختلف برگزار می‌شود و در نهایت از مباحث آموزش داده شده امتحان گرفته خواهد شد.

کرونا فرصت استثنایی برای آموزش نجوم ایجاد کرد/ رقابت منجمان آماتور در منظومه‌ خیالی استارکاپ

آنا: تأثیر برگزاری رقابت استارکاپ در طول چند سال گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این رقابت توانسته است به ترویج علم نجوم کمک کند؟

جعفری: استقبال از استارکاپ در چند سال گذشته روندی صعودی داشته و مسئولان برگزاری به خوبی تأثیرات مثبت آن را در جامعه مشاهده کرده‌اند. اینکه میزان مشارکت از شهرستان‌ها در استارکاپ امسال تا این حد بالا بوده بسیار جالب است. امسال ۱۵۰ شرکت‌کننده در بخش رقابتی و حدود ۱۰۰ نفر در بخش آموزشی ثبت‌نام کرده‌اند. هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این مسابقه وجود ندارد. بیشترین رده سنی شرکت‌کننده در این رقابت به دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان اختصاص دارد.

آنا: آیا نفرات شرکت‌کننده در مسابقه استارکاپ و افرادی که در مرکز نجوم شما آموزش دیده‌اند توانسته‌اند در مسابقات جهانی نیز افتخارآفرینی کنند؟

جعفری: بله تاکنون چند نفر از افراد شرکت‌کننده در این رقابت‌ها موفق به کسب مدال‌های جهانی شده‌اند. موفقیت در مسابقات بین‌المللی بیشتر به پشتکار و علاقه منجم بستگی دارد. استارکاپ بستری را برای افراد مختلف فراهم می‌کند که استعداد و علاقه‌مندی خود به نجوم را بیشتر شناخته و برای رسیدن به مدال‌های جهانی تلاش گسترده‌تری بکنند. هرکسی که در استارکاپ شرکت کرده و برنده می‌شود سال آینده در گروه داوران این رقابت‌ها قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/۴۱۴۴/

این مقاله با عنوان “کرونا فرصت استثنایی برای آموزش نجوم ایجاد کرد/ رقابت منجمان آماتور در منظومه‌ خیالی استارکاپ” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا