اجتماعی

چه خوراکی‌هایی را بخوریم تا اثربخشی واکسن کرونا بیشتر شود؟

چه خوراکی‌هایی را بخوریم تا اثربخشی واکسن کرونا بیشتر شود؟” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش برنا؛ یک متخصص تغذیه به بیان توضیحاتی در خصوص خوراکی‌هایی موجب عملکرد بهتر واکسن می‌شوند، پرداخت.  محمدجواد حسین زاده  در پاسخ به این سوال که مصرف چه خوراکی‌هایی اثر بخشی واکسن را بالاتر می‌برد؟، گفت: در مورد این موضوع که مواد غذایی چه تاثیری بر میزان اثر گذاری واکسن دارند، تحقیقات دقیقی به ویژه در مورد واکسن کووید صورت نگرفته است، اما طبیعتا هر عاملی که بتواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و از عوارض ناشی از واکسن‌ها بکاهد، می‌تواند کمک کننده باشد و از این رو توصیه می‌شود قبل و بعد از تزریق واکسن هم مصرف مایعات و هم استفاده از خوراکی‌هایی نظیر میوه، سبزیجات، دانه‌ها، غلات و مواد سرشار از ویتامین که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند، افزایش یابد.

این متخصص تغذیه ضمن اشاره به اینکه علاوه بر اینکه اشخاص باید تغذیه سالم داشته باشد، افرادی هم که از نظر دریافت مواد غذایی در وضعیت بحرانی قرار دارند و دچار سوء تغذیه هستند، باید قبل از تزریق واکسن وضعیت تغذیه خود را به شرایط ایده آل نزدیک کنند، ادامه داد: بعد از تزریق واکسن به ویژه اگر علائم کوچکی نظیر تب و سایر علائم وجود داشته باشد، باید مصرف مایعات افزایش یابد.

استاد گروه تغذیه بالینی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که مصرف چه مواد غذایی قبل و بعد تزریق واکسن ممنوع است؟، افزود: منع خاصی در این خصوص وجود ندارد، اما به طور کلی بهتر است آن دسته از مواد غذایی نظیر غذاهای پرچرب، فست فودها و غذاهای آماده که سلامت افراد تحت الشعاع قرار می‌دهند، قبل و بعد از تزریق واکسن مورد استفاده قرار نگیرند و باید به این موضوع توجه ویژه گردد تا سیستم ایمنی دچار ضعف و بحران نشود.

وی در پاسخ دیگری مبنی بر اینکه تا چند روز قبل و بعد از تزریق واکسن باید این نکات تغذیه‌ای مورد توجه قرار گیرند؟، توضیح داد: رعایت این نکات تغذیه‌ای در هر زمانی برای حفظ سلامت فرد مهم است و باید مورد توجه قرار گیرند، اما باید در مواردی نظیر زمانی که با ویروس، عفونت و یا تزریق واکسن مواجه هستیم به این نکات تغذیه‌ای توجه بیشتری داشته باشیم.

 

این نوشته با عنوان “چه خوراکی‌هایی را بخوریم تا اثربخشی واکسن کرونا بیشتر شود؟” در وب سایت www.borna.news منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.borna.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا