بین المللی

افغانستان محور گفتگوی امیر قطر با ورزای خارجه و دفاع آمریکا

افغانستان محور گفتگوی امیر قطر با ورزای خارجه و دفاع آمریکا” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

امیر قطر دوشنبه با وزرای خارجه و دفاع آمریکا که به طور همزمان به این کشور رفته‌اند، در مورد وضعیت فعلی در افغانستان رایزنی کرد.

به گزارش تیتروز، به نقل از رویترز، دفتر امیر قطر اعلام کرد که شیخ تمیم بن حمد، امیر این کشور با آنتونی بالینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده که در سفرهای جداگان به دوجه رفته‌اند دیدار و رایزنی کرد.

این دیدار در کاخ مروارید قطر انجام شد و طی آن برجسته‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی ، به ویژه تحولات افغانستان و تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش امنیت و ثبات در این کشور مورد بحث قرار گرفت.

دو وزیر از امیر قطر بابت تلاش‌های دوحه در حمایت از روند صلح در افغانستان و نقش محوری آن در تسهیل تخلیه شهروندان آمریکایی، شهروندان کشورهای هم پیمان و افغان‌های در خطر،علاوه بر میزبانی دوحه از مذاکرات بین ایالات متحده آمریکا و جنبش طالبان تشکر و قدردانی کردند.

بلینکن در پی این دیدار در توئیتی نوشت:”این افتخار را داشتم که با امیر قطر در دوحه ملاقات و از حمایت استثنایی این کشور در روند خروج از افغانستان تشکر کنم.”

کارشناسان معتقدند که نقش میانجیگری قطر در بحران افغانستان با توجه به نقش آن به عنوان یک میانجی بی طرف در این بحران ، به تقویت نفوذ آن در صحنه بین المللی کمک کرد.

قطر  سال ۲۰۱۳ به درخواست باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ، با طالبان (جنبش ممنوع در روسیه) گفتگو کرد. این کشور سپس میزبان مذاکرات بین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و طالبان بود.

انتهای پیام

این نوشته با عنوان “افغانستان محور گفتگوی امیر قطر با ورزای خارجه و دفاع آمریکا” در وب سایت www.isna.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − شش =

دکمه بازگشت به بالا