فناوری

ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی – تیتروز | خبر جدید

ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، شقایق نصر عضو هیات علمی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: کفیر یک نوشیدنی تخمیری است که به دلیل حضور مخلوطی از باکتری ها و مخمرها در ماتریکس پلی ساکاریدی آن ویژگی های فراسودمند بسیاری دارد.

وی افزود:جمعیت باکتریایی در کفیر، جمعیت غالبی محسوب می شود، از این رو حضور مخمرها نقش مهمی در ایجاد طعم و ترکیب شیمیایی نهایی کفیر ایفا می کند.

نصر افزود: وجود سویه های مخمری برای ایجاد تعادل میکروبی که به تولید مواد غذایی مورد نیاز جمعیت های باکتریایی پروبیوتیک (مانند ویتامینها و اسیدهای آمینه و نیز برخی ترکیباتی که در ایجاد طعم کفیر نقش دارند) منجر می شود، ضروری است.

وی بیان کرد: در این مطالعه ده نمونه کفیر سنتی از شهرهای ایران (مشهد، تهران و زنجان) جمع آوری شد. در این راستا، رقتهای سریال از نمونه ها بر روی محیط کشت رزبنگال آگار تهیه و پلیت ها در دمای °C25 برای مدت ۴۸ ساعت گرماگذاری شدند.

وی افزود: همچنین کلنی های قارچی بر روی محیط کشت YPG آگار در شرایط مشابه تجدید کشت و خالص سازی شدند. همچنین ویژگی های مورفولوژیک و بیوشیمیایی ایزوله ها مطابق روشهای استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفت و مورفوتایپ های مختلف با تعیین توالی ژنهای D1/D2 زیرواحد بزرگ ریبوزومی شناسایی شد.

نصر خاطر نشان کرد: در نتیجه این تحقیق ۴۱ سویه مخمری از ده نمونه متفاوت کفیر بدست آمد و ۱۷ مورفوتایپ برای شناسایی مولکولی انتخاب شد. لذا همه مورفوتایپ های منتخب فاقد فعالیت اوره آزی و در واکنش DBB منفی بودند و لذا به آسکومایست ها تعلق داشتند.

عضو هیات علمی مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: همچنین تعیین توالی مورفوتایپ ها نشان داد ۷ سویه به Pichia fermentans ، شش سویه به Kluyveromyces marxianus و سه سویه به Saccharomyces cerevisiae و یک سویه به Pichia kudriavzevii بیشترین قرابت را داشتند. از این رو به نظر می رسد جنسهای Pichia و Kluyveromyces جنسهای غالب مخمری در نمونه های کفیر سنتی بررسی شده بودند.

این مقاله با عنوان “ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا