اجتماعی

نگرانی از آمار بالای «سقط‌های جنایی»/ تنها ۱۰ هزار سقط مجوز داشتند

نگرانی از آمار بالای «سقط‌های جنایی»/ تنها ۱۰ هزار سقط مجوز داشتند” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس مسجدی آرانی امروز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی لرستان در سخنانی با تاکید بر لزوم تحقق عدالت قضائی، اقتصادی، آموزشی، توزیع منابع و… در جامعه اظهار داشت: دستگاه قضائی به دنبال محقق شدن این اصل از نظام هستند که رهبری در گام دوم انقلاب نسبت به این هدف مهم یادآوری کرده‌اند و تک تک ما وظیفه داریم موضوع برقراری عدالت را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه رهبری فرمودند که دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا مردم را از حاکمیت و نظام مأیوس کند، تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه در جلسه روز گذشته اعلام کردند که در همین فاصله اندک تشکیل دولت، سه جلسه سه جانبه با قوا داشته‌ایم و دشمن از این اتحاد به شدت ناراحت است، از اینکه نظام اسلامی نظامی باشد که به مردم خدمت ارائه دهد ناراحت و عصبانی است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر اینکه در ۴۳ سال گذشته انقلاب اسلامی خدمات و دستاوردهای فراوان داشته است اما هنوز با آنچه که هدف انقلاب بوده فاصله زیاد است، لذا باید همه کار جهادی کنیم تا خلاء ها پر شود؛ افزود: اینکه به امید دیگران باشیم هیچ اتفاقی در کشور نمی‌افتد، هر جا به ظرفیت‌های داخلی اعتماد و اطمینان کردیم اتفاقات خیلی خوبی محقق شد.

مسجدی آرانی یادآور شد: هفته گذشته در سازمان پزشکی قانونی شاهد رونمایی دو محصول دانش بنیان بودیم، این امر بیانگر آن است که اگر به جوانان و نخبگان احترام بگذاریم و بها دهیم می‌توانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

وی با اشاره به اینکه مطمئن باشید دیگران برای ما کاری انجام نخواهند داد، گفت: ما اهل تعامل، گفتگو و همکاری با کشورها هستیم اما امام راحل به ما یاد دادند که زیر بار ظلم و زور نرویم، به کسی باج ندهیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه ما به ظرفیت‌های داخلی خود اطمینان و اعتماد داریم و تلاش می‌کنیم شعار «ما می توانیم» در زندگی مردم جاری شود، تصریح کرد: کیت ژنتیک که مجبور بودیم از کشورهای دیگر وارد کنیم، توسط دو جوان در درون سازمان پزشکی قانونی رونمایی و ساخته شد؛ این موفقیت‌ها نشان می‌دهد که اتفاق و اتحاد نیروهای داخل بسیار می‌تواند گره گشای کار باشد.

مسجدی آرانی با تاکید بر اینکه بالاترین نهضت، نهضت خدمت رسانی به مردم است؛ گفت: افرادی که به سازمان ما مراجعه می‌کنند افراد دردمندی هستند، اگر با نگرش خدمت رسانی به امور نگاه کنیم قطعاً با تکریم و عزت و در کمترین زمان ممکن خدمت را به مردم ارائه خواهیم داشت.

وی ضمن تشکر از خدمات دکتر نظیفی مدیرکل سابق پزشکی قانونی لرستان، افزود: دستگاه قضائی پزشکی قانونی را بازوی قوی کارشناسی در پرونده‌ها می‌داند، امروز می‌توانیم سرمان را بالا بگیریم و این پیام را بدهیم که در حوزه پزشکی قانونی از کشورهای پیشرفته چیزی کم نداریم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: اگرچه به دلیل تحریم‌های ظالمانه در حوزه برخی تجهیزات و مواد در مضیقه هستیم، اما این مضیقه‌ها ما را فعال می‌کند و ان شاالله خبرهای خوبی در آتی خواهیم داشت که دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز خود را تأمین خواهیم کرد.

مسجدی آرانی با اشاره به اینکه امروز دستگاه قضائی نظرات پزشکی قانونی را متفاوت از ۳۰ سال پیش می بیند، چون در مرز دانش دنیا حرکت می‌کنیم و قضات محترم می‌دانند نظرات استاندارد پزشکی قانونی به هدف اجرای عدالت کمک می‌کند، اظهار داشت: سالانه بیش از یک سوم از پرونده‌های قضائی، که در سال ۹۸ نزدیک به دو میلیون پرونده را شامل می‌شود، در پزشکی قانونی گردش کار داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال ۹۸ در شورای عالی قضائی در محضر آیت الله رئیسی تهدیدی که احساس می‌کردم و مسئله سقط‌های جنایی را اشاره کردم و گزارشی دادم، گفت: برخی از افرادی که منافعشان در این بود موضوع را به شکل دیگری جلوه دادند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: در دستگاه قضائی و سازمان پزشکی قانونی هیچ وقت اینگونه نبوده که بخواهیم خلاف شرعی انجام دهیم یا خلاف چیزی که به عنوان پزشک قسم خورده‌ایم انجام دهیم و بحث سقط جنین را عادی سازی کنیم.

مسجدی آرانی با اشاره به اینکه در سال ۸۴ ماده واحده مصوب مجلس را داشتیم که موارد و مصادیقی که باعث مرگ جنین و مادر است و مصداق آن را مرکز فقهی پزشکی قانونی و علمای حوزه علمیه قم به توافق رسیده‌اند، مشخص کرده است؛ گفت: در سال ۹۹ از ۱۲ هزار درخواستی که داشتیم حدود ۱۰ هزار مورد مجوز سقط گرفتند.

وی یادآور شد: آنچه نگرانی ماست و در تضاد با سیاست‌های جمعیتی ابلاغی رهبری است مسئله «سقط‌های جنایی» است که از سوی برخی مسئولین و متولیان امر از ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰، ۴۰۰ و حتی ۶۰۰ هزار تا اعلام می‌شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه در گزارش به شورای عالی قضائی و با حمایت‌های دادستان کل کشور، سازمان پزشکی قانونی اقدامات بسیار ارزشمندی را با به کارگیری وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی اتخاذ کرده است، تصریح کرد: اقدامات بسیار خوبی در حوزه پیشگیری از سقط‌های جنایی انجام شده اما تا احقاق حقوق عامه فاصله داریم، تا زمانی که یک سقط غیر شرعی در کشور نباشد موضوع را دنبال می‌کنیم تا چنین گناهی در هیچ جای کشور اتفاق نیفتد.

انتهای پیام/


این مقاله با عنوان “نگرانی از آمار بالای «سقط‌های جنایی»/ تنها ۱۰ هزار سقط مجوز داشتند” در وب سایت farsnews.ir انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: farsnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا