سلامت

پرورش کودک شاد در روز های کرونایی

پرورش کودک شاد در روز های کرونایی” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع علمی و سلامت منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

پرورش کودک شاد در روز های کرونایی

 

افسردگی در کودکان بر اثر بیماری کرونا

کودکان روز های کرونایی نمی توانند انرژی خود را با بازی های فیزیکی و گذراندن وقت با دوستان خود در مدرسه و مهد کودک ها تخلیه کنند و بنابراین ممکن است دچار افسردگی شوند. از مهم ترین وظایف والدین امروزی این است که با توجه به سن کودک خود بتوانند فعالیت های بی خطر را برای کودک خود طراحی کنند و به نوعی محدودیت های به وجود آمده برای کودکان بر اثر بیماری کرونا را جبران نمایند. والدین می توانند همراه فرزندان کم سن خود به کشیدن نقاشی کودکانه ساده بپردازند و اینگونه خلا انجام فعالیت ها و سرگرمی های کودکانه ی گروهی را پر کنند.

به تاثیر مثبت نقاشی کشیدن در جهت جبران کمبود های فعالیت های گروهی برای کودکان اشاره کردیم. کودکان با حضور در مهد کودک ها به کشیدن صد ها نقاشی کودکانه یا ساخت کار های دستی گروهی می پرداختند و آن ها را با دوستان و مربیان مهد کودک خود به اشتراک می گذاشتند. با محروم بودن آن ها از کسب این تجربه، بهتر است والدین به ساخت کار های دستی یا کشیدن نقاشی کودکانه با فرزندان خود بپردازند تا فضای انجام فعالیت های گروهی را برای کودکان خود شبیه سازی کنند.

کودکانی که نتوانند انرژی و هیجان خود را از طریق بازی کردن، ورزش کردن و… تخلیه کنند ممکن است با روش های نادرست مانند پرخاشگر شدن، دعوا کردن و… به تخلیه ی انرژی و هیجان درونی خود بپردازند. عدم تخلیه ی درست هیجان کودکان منجر به بروز افسردگی و کم حرفی کودکان می شود. همچنین بر اثر کرونا، روز به روز کودکان مضطرب بیشتری به جامعه اضافه می شوند زیرا حتی بزرگسالان نیز از کرونا می ترسند و این ترس و اضطراب را ناخواسته به کودک خود منتقل می کنند. وجود کرونا نوعی بحران روحی برای کودکان به حساب می آید.

پرورش کودک شاد در روز های کرونایی

مشکلات اجتماعی کودکان بر اثر بیماری کرونا

کودکانی که روز های کرونایی را سپری می کنند از حضور در بسیاری از مکان های عمومی و اجتماعی چه با حضور چه بدون حضور خانواده ی خود (همانند مهد کودک ها و مدرسه ها) محروم هستند و این امر سبب شده است تا با افراد کمتری برخورد داشته باشند و در نتیجه این امر باعث می شود تا کودک شما گوشه گیر شود. همچنین رفتار اجتماعی درست را به موقع فرا نگیرد. ارتباط کم با اطرافیان باعث کاهش اعتماد به نفس در کودک شما نیز می شود. با محروم بودن کودکان از جامعه بیرونی و به خصوص مدرسه، خانواده بیشترین نقش را در آموزش رفتار اجتماعی به کودکان خود دارند و باید این خلا را برای کودکان خود پر کنند.

همچنین این نکته را فراموش نکنید که والدین باید مسئله ی بیماری کرونا را با صبر و حوصله ی بیشتری برای کودکان خود توضیح دهند تا ناخواسته باعث انتقال ترس و اضطراب به فرزندان خود نشوند. والدین می توانند با استفاده از فعالیت ها و سرگرمی های کودکانه توصیه های بهداشتی لازم را با ملایمت به آن ها انتقال دهند و در عین حال از آسیب های اجتماعی به کودکان بر اثر کرونا نیز جلوگیری نمایند.

 

نقش پررنگ خانواده در جلوگیری از آسیب به کودکان

والدین امروزی باید بیشتر از حد معمول با کودکان خود وقت بگذرانند و با سرگرمی ها و فعالیت های مختلف کودکان خود را با انواع رفتار های اجتماعی آشنا کنند و همچنین اعتماد به نفس را در کودک خود تقویت کنند تا بتوانند نبود نهاد جامعه و مدرسه را برای کودک خود تا حدی جبران کنند.

یکی از فعالیت هایی که والدین می توانند برای آموزش رفتار های اجتماعی یا پند های اخلاقی از آن استفاده کنند، قصه گویی است. با روایت قصه شب برای کودکان می توانید از راه غیر مستقیم بسیاری از نکات آموزشی را به آن ها بیاموزید زیرا تمامی داستان ها و قصه هایی که برای کودکان نگاشته شده اند؛ پند های اخلاقی و آموزشی را در خود گنجانده اند و همانطور که می دانید آموزش غیرمستقیم بیشترین تاثیر را بر روی کودکان دارد. شما با مراجعه به وولک می توانید به صد ها قصه شب کودکانه دسترسی پیدا کنید و از آن ها برای آموزش به کودکان خود استفاده کنید.  

مسئله ی انتخاب قصه می تواند یکی از درگیری های ذهنی هر والدینی باشد. بهتر است قصه را با توجه به سن و روحیات کودک خود انتخاب کنید؛ زیرا کودکان هنگام شنیدن هر داستانی، شخصیت های آن را تصویرسازی می کنند و حتی با قهرمانان داستان همزاد پنداری می کنند. بنابراین بهتر است قصه هایی را انتخاب کنید که با سلیقه و روحیات کودک شما سازگاری دارد. وولک یک سایت با محتویات کودکانه است که شما می توانید در آن جا برای فرزندان خود، صد ها قصه شب کودکانه جذاب را برای سنین متفاوت کودکان پیدا کنید. برای ورود به سایت کودک وولک اینجا کلیک کنید.  

 

* رپورتاژ آگهی

این خبر با عنوان “پرورش کودک شاد در روز های کرونایی” در وب سایت www.shafaf.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.shafaf.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا