فناوری

۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول‌درمانی ایجاد شده است – تیتروز | خبر جدید

۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول‌درمانی ایجاد شده است – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه کیفی و کمی مراکز ارائه خدمات سلول‌های بنیادی کشور حمایت کرده است.

مراکز سلول درمانی دارای مجوز در سطح کشور، مراکز فوق تخصصی پیوند سلول های بنیادی خونساز (مغز استخوان) هســتند. درمان انواع بیماری هــای صعب العلاج مانند بیماری های خونی مادرزادی، بیماری هــای نقص ایمنی اولیه، بیماری های متابولیک، سرطان های خونی و تومورهای توپر کاری است که این مراکز روی آن تمرکز دارند.

جمعیت قابل توجهی از مردم جهان به این بیماری‌ها مبتلا هستند و گاهی پیوند سلول های بنیادی خونساز از فرد سالم به بیمار تنها گزینه باقیمانده برای نجات جان بیماران مبتلا است.

پیوند سلول های بنیادی در ترمیم سیستم خونساز و ایمنی بدن فرد بسیار مفید بوده و می تواند باعث بهبودی مادام العمر فرد بیمار شود. نخستین مرکز پیوند سلول های بنیادی خونساز در بیمارستان شریعتی در سال ۱۳۶۹ به بهره برداری رسید. در حال حاضر ۲۰ مرکز در بیمارستان های دانشگاهی و معتبر سراسرکشور ایجاد شده‌اند.

پیوند ســلول های بنیادی خونســاز در ابتدا تنها برای افراد بالغ درکشور انجام می شد اما از سال ۱۳۸۵ بخش مخصوص کودکان نیز در بیمارســتان شریعتی راه اندازی شد. جدیدترین بخش پیوند ســلول های بنیادی خونساز برای کودکان نیز در بزرگترین بیمارستان کودکان کشــور یعنی مرکز طبی کودکان در ســال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید.

در طی ۳۰ سالی که پیوند سلول های بنیادی خونساز در کشور انجام می شود، حدود ۱۱۰۰۰ بیمار از این درمان منتفع شده اند. اما باید در نظر داشت که به طور متوسط ۰.۰۱ درصد از جمعیت به پیوند سلول های بنیادی خونساز نیاز پیدا می کنند.

از این نظر و با در نظرگرفتن رشد جمعیت و روند بروز سرطان درکشور، پیش بینی می شود که سالانه به بیش از ۸۰۰۰ پیوند و حداقل ۱۰۰۰ تخت پیوند نیاز باشد.

بر این اساس و هم راستا با طرح تحول نظام سلامت تأسیس و توسعه بخش های پیوند سلول های بنیادی خونساز به عنوان یکی از اولویت های اصلی کشور قرارگرفته است. به غیر از مراکز پیوند سلول های بنیادی خونساز، برخی مراکز درمانی و پژوهشی کشور نیز در قالب کارآزمایی های بالینی، اقدام به درمان بیماران مبتلا به برخی بیماری ها نظیر استئوآرتریت زانو، ویتیلیگو و مالتیپل اسکلروزیس و فلج مغزی با ظرفیت محدود در طول سال کرده اند.

این خبر با عنوان “۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول‌درمانی ایجاد شده است – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا