فناوری

پیشرفت فناوری نانو تا سال ۲۰۵۰ به اوج خود می‌رسد – تیتروز | خبر جدید

پیشرفت فناوری نانو تا سال ۲۰۵۰ به اوج خود می‌رسد – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش تیتروز به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، اولین کارگاه مسابقه روزنامه نگاری علم جایزه مصطفی(ص) با موضوع مرجعیت علمی، طی روزهای ۱۷ و ۱۸ شهریورماه ۱۴۰۰ توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار ‌شد.

علی‌محمد سلطانی، مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در این کارگاه در مورد آینده فناوری نانو گفت: پیش‌بینی می شود این فناوری تا سال ۲۰۵۰ همچنان پیشرفت کند، تحقیقات و محصولات بیشتری ارائه شده و نانو با فناوری‌های دیگر همگرا شود.

وی در ادامه به شرح چرخه سیاستگذاری در حوزه نانو پرداخت و ادامه داد: این چرخه شامل تدوین، ارزیابی و اجرا است. در مرحله تدوین ما مطالعات زیادی انجام داده و فعالیت کشورهای مختلف را پایش کردیم. بر این اساس توانستیم به مسئولان توضیح بدهیم فناوری نانو و جایگاه آن در آینده دنیا کجا قرار دارد.

مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تصریح بر اینکه برنامه تدوین شده هر سه سال یکبار بازبینی میشود اظهار داشت: تحولات علمی در دنیا به سرعت در حال وقوع است و این امر باید در برنامه لحاظ شود.

وی ادامه داد: فناوری را نمی توان فقط با یک جنبه بررسی کرد و چرخه را باید از آموزش تا بازار همه جانبه دید. ضمن اینکه متوجه شدیم برنامه های ملی بهتر است به صورت چندمرحله ای اجرا شوند.

سلطانی به مرحله اجرای این سیاستها پرداخت و اظهار داشت: در این مرحله ایجاد ساختار مناسب، تشکیل بانک اطلاعاتی و ثبت سوابق فعالیت و حمایت ها، فعالسازی امکانات موجود به جای ایجاد موسسات و زیرساخت های جدید، رتبه‌بندی نهادهای مختلف برای ایجاد رقابت سالم بین آنها، نگاه تشویقی به بودجه توسعه فناوری نانو از راه جذب بودجه‌های تخصصی و ترویج و اطلاع‌رسانی به گروههای مختلف جامعه با ابزارهای متنوع مد نظر ما بود.

وی در مورد ارزیابی برنامه‌ها نیز گفت: اندازه‌گیری شاخصها و انتشار عمومی گزارش عملکرد سالانه و بازبینی برنامه‌ها هر سه سال یکبار برای ما بسیار مهم بود تا سیاست‌گذاری‌ها را بتوانیم به درستی ارزیابی کنیم.

مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مورد دستاوردهای نانو ابتدا به حوزه ترویج پرداخت و گفت: تشکیل باشگاه دانش‌آموزی نانو از سال ۸۷ راه افتاد و تاکنون ۱ میلیون و ۲۸۷ هزار دانشآموز را آموزش داده است؛ ضمن اینکه ۸۸ آزمایشگاه در کشور تجهیز شده است.

به گفته سلطانی همچنین در این مدت ۶۶ نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد و ۲۳ نفر دکتری مرتبط با نانو دانش آموخته شده‌اند. ۱۵۷ دوره و برنامه آموزشی اجرا شده، ۱۵۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و ۲۰۰۰ عضو هیات علمی در این زمینه فعالیت میکنند.

وی همچنین به المپیاد دانش‌آموزی نانو و مسابقه دانشجویی نانو اشاره کرد و گفت: روند انتشار مقالات نانو در ایران از سال ۲۰۰۱ و ۱۰ مقاله در سال به بیش از ۱۰ هزار مقاله در سال ۲۰۲۱ رسید. رتبه ایران هم در ماه مه ۲۰۲۱ بعد از آمریکا، چین و هند رتبه چهارم است. ۲۴ درصد کل پتنت های خارجی ایران در این زمینه است.

این مقاله با عنوان “پیشرفت فناوری نانو تا سال ۲۰۵۰ به اوج خود می‌رسد – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =

دکمه بازگشت به بالا