بین المللی

عراق: آمریکا درخواستی برای ابقای نیروهایش ارائه نکرده است- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز

عراق: آمریکا درخواستی برای ابقای نیروهایش ارائه نکرده است- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع بین المللی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تیتروز، «تحسین خفاجی» سخنگوی فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق اظهار داشت که «کمیته مشترک عراق و آمریکا اجرای توافقات و نتایج مذاکرات راهبردی دو طرف را آغاز کرده است و طبق توافقات صورت گرفته در این مذاکرات، آخرین مهلت ابقای نیروهای رزمی آمریکا در عراق، ۳۱ ژانویه آینده است».

وی به خبرگزاری دولتی عراق «واع» گفت که «طرف عراقی هیچ درخواستی از جانب آمریکا مبنی بر ابقای نیروهای رزمی آمریکا در عراق دریافت نکرده است و همکاری بین دو کشور در زمینه آموزش و تبادل اطلاعات ادامه دارد. با آمریکا در جنگ با داعش از طریق تبادل اطلاعات همکاری داریم».

تحسین خفاجی تصریح کرد: «در راستای اجرای توافقات به دست آمده در مذاکرات راهبردی بغداد-واشنگتن، تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی شروع به خروج از عراق کرده‌اند. آمریکایی‌ها در عراق پادگان یا مراکز نظامی به جزء بخش اندکی در پایگاه عین الاسد که در حال حاضر تحت فرماندهی ارتش عراق اداره می‌شود، ندارد و همچنین پایگاه الحریری که تعداد کمی از نیروهای عراقی در آن حضور دارند و بخش اعظمی از آن تحت کنترل نیروهای پیشمرگه منطقه کردستان عراق قرار دارد».

 وی در عین حال تأکید کرد که «تعداد کارشناس‌هایی که دولت عراق به آنها نیاز دارند، بستگی به نظر نهادهای امنیتی و توانایی‌ها و ظرفیت‌های مورد نیاز آنها برای آموزش نیروهای امنیتی دارد».

پارلمان عراق دو روز بعد از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین سابق رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق در فرودگاه بغداد به دست آمریکایی‌ها، طرح خروج این نظامیان را تصویب کرد. طی این مدت، طرفین چند دور گفت‌وگو به منظور تحقق این مسئله و دستیابی به مکانیزیمی در این باره داشته‌اند.

آخرین و چهارمین دور گفتگوهای راهبردی میان عراق و آمریکا به ریاست مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در ۲۳ جولای ۲۰۲۱ (۴ مرداد ۱۴۰۰) در واشنگتن برگزار شد.

انتهای پیام

این محتوا با عنوان “عراق: آمریکا درخواستی برای ابقای نیروهایش ارائه نکرده است- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا