اجتماعی

طوفان گرد و غبار چگونه تهران را در نوردید؟- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز

طوفان گرد و غبار چگونه تهران را در نوردید؟- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تیتروز، از اواسط روز یکشنبه ۴ مهر ماه، غلظت ذرات معلق در بیشتر ایستگاه‌های شهر تهران روند افزایشی پیدا کرد و شاخص کیفیت هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه رسید. با افزایش سرعت باد به حدود ۱۱ متر بر ثانیه، حجم زیادی از گرد و غبار از سمت غرب وارد تهران شد و خشکی زمین و نبود باران این شرایط را تشدید کرد. 

سولماز احدی کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: با افزایش سرعت باد و گرد و غبار در ایستگاه‌های شهر تهران، شاهد افزایش شاخص ذرات معلق به ویژه PM10 بودیم و در ساعت ۱۳، شاخص میانگین برخط این آلاینده از مرز سلامت عبور کرد.

وی ادامه داد: روند افزایشی شاخص این آلاینده با رشدی قابل ملاحظه ادامه یافت و در ساعت ۱۵ شاخص PM2.5 نیز وارد شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس شد. این در حالی بود که در این ساعت، شاخص برخط آلاینده PM10  به عدد ۱۹۰ رسید و فراتر بودن شاخص ذرات درشت‌تر در بیشتر ساعات این روز، نشانگر بروز شرایط گرد و خاک در شهر تهران بود. 

به گفته احدی، شاخص ذرات PM10 در ساعت ۱۶ وارد شرایط ناسالم برای عموم افراد شد و روند صعودی خود را ادامه داد، به گونه‌ای که بیشترین میانگین شاخص ثبت شده در ساعت ۱۸ برابر با ۲۶۶ برای آلاینده PM10 بود که در برخی از ایستگاه‌ها به ویژه ایستگاه‌های غربی، شاخص‌های فراتر از این عدد نیز ثبت شد.

این کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: در ساعات پایانی این روز به دنبال کاهش نسبی سرعت باد، روند کاهشی شاخص مشاهده شد و ساعت ۶ صبح روز دوشنبه ۵ مهر، شرایط به وضعیت سالم باز گشت. این شرایط مدت زیادی دوام نداشت و پس از چند ساعت، مجدداً روند افزایشی شاخص ذرات معلق رخ داد و مانند روز قبل، در بیشتر ساعات شاخص هر دو آلاینده PM10 و PM2.5 همزمان فراتر از حد مجاز قرار گرفتند در حالی که با توجه به تعطیلی این روز، از حجم ترددهای شهری در تهران به طور نسبی کاسته شده بود.

وی ادامه داد: بروز این شرایط باعث شد که میانگین شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته در ساعت ۱۱ روز دوشنبه ۵ مهر عدد ۱۳۰ برای آلاینده PM10 و عدد ۱۲۲ برای آلاینده PM2.5  ثبت شود.

احدی اضافه کرد: استمرار جو حاوی گرد و غبار در روز دوشنبه ۵ مهر نیز منجر به غلظت بالای ذرات معلق در هوای پایتخت شد و در نتیجه، میانگین شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته در ساعت ۱۱ این روز برای آلاینده PM10 عدد ۱۰۱ و برای آلاینده PM2.5 عدد ۱۱۲ ثبت شد.

 از ابتدای سال جاری، ۵ روز فراتر از حد سلامت برای آلاینده PM10 ثبت شده و شاخص روز دوشنبه ۵ مهر، بیشترین شاخصی بود که در سال جاری برای این آلاینده به ثبت رسیده است.

به گزارش تیتروز، از ابتدای سال جاری تاکنون تهران ۱۵۵ روز هوای سالم، ۳۴ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲ روز هوای پاک و یک روز هوای ناسالم داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده روزهای سالم بیشتری است زیرا در بازه زمانی مذکور تهرانی‌ها ۱۳۴ روز هوای قابل قبول، ۴۱ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ۲ روز هوای ناسالم برای همه گروه‌ها و ۱۵ روز هوای پاک داشته است. 

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “طوفان گرد و غبار چگونه تهران را در نوردید؟- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دو =

دکمه بازگشت به بالا