فناوری

تبیین قانون بودجه برای حمایت از اشغال‌زایی شرکت‌های فناوری اطلاعات

تبیین قانون بودجه برای حمایت از اشغال‌زایی شرکت‌های فناوری اطلاعات” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزرای آنا از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، طی نشستی که با حضور سرپرست، مدیران سازمان و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی اعم از نظام صنفی رایانه‌ای ایران، سندیکای صنعت مخابرات ایران و اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در سالن فیروزه برگزار شد، برنامه بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات مورد تشریح و تبیین قرار گرفت.

در ابتدا محسن نادری منش، سرپرست سازمان فناوری اطلاعات ایران با ارایه کلیاتی در خصوص برنامه اشتغال وزارت ارتباطات، بند الف تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ را موضوعی دانست که برای اولین بار در طول سنوات گذشته مورد تائید کارگروه ملی کارگروه تخصصی ملی در وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته است و نسبت به همکاری واحدهای صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت جذب حداکثری منابع تخصیص داده شده، اظهار امیدواری نمود. پس از آن شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات از ایجاد سازو کارهای اجرایی برنامه مذکور در این معاونت خبر داد که پس از تدوین دستورالعمل‌ها و عقد قرارداد با موسسات عامل، شرکت‌ها می‌توانند از طریق سامانه توان آفرین درخواست خود را ارسال نمایند.

اما در ادامه فرهاد سنجری فرد، مدیرکل دفتر همکاری‌های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه با ذکر جزییات بیشتر در خصوص این رویداد بیان داشت: بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه مشتمل بر شش زیربرنامه است که عبارتند از حمایت از اشتغال‌زایی شرکت‌های فاوا، حمایت از توسعه پلتفرم‌ها و عرضه کنندگان روی پلتفرم، حمایت از آموزش و برگزاری رویداد، حمایت از عرضه محصولات سنتی بر بستر آنلاین، تسهیلات سرمایه در گردش و نیز طرح‌های ویژه ملی.

سنجری فرد افزود: در تمامی این برنامه‌ها، دولت از محل برنامه هدفمندی یارانه‌ها اقدام به ارایه ۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار نموده است که از این میزان، بانک عامل نیز موظف به ارایه حداقل ۸۵۰ میلیارد تومان است که جمع اعتبار موجود معادل یک هزار و هفتصد میلیارد تومان برآورد شده است که با احتساب یکصد میلیارد تومان کمک فنی و بازرگانی جمعا یک هزار و هشصد میلیارد تومان تسهیلات در سطح کشور ارایه می‌دهیم.

وی، دارا بودن برش استانی را از ویژگی‌های اصلی این برنامه دانست و اظهار کرد: برش استانی که طی آن سهم هر استان از محل ایجاد اشتغال و تخصیص منابع مشخص شده است، این امکان را ایجاد می‌کند تا هر استان بتواند راسا اقدام به بررسی طرح‌ها نماید و متقاضی را به‌طور مستقیم به بانک عامل معرفی نماید. سود تسهیلات ارایه شده به شرکت‌ها به میزان ۱۰ درصد و دارای یک سال تنفس و ۳۶ ماه بازپرداخت است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به سرانه هر اشتغال حدود ۱۰۰ میلیون تومان از محل این برنامه به میزان ۱۷هزار اشتغال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود.

بر اساس این گزارش، نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی با هدف اجرای بهینه برنامه بند “الف” و “و” جذب بهتر منابع در این نشست حضور داشتند و به تبادل نظر و ارائه پیشنهاد پیرامون ابعاد برنامه مذکور جهت اجرای اثربخش آن پرداختند. نهادهای صنفی دعوت شده به جلسه اعلام آمادگی نمودند تا ضمن استفاده از مجرای آنها برای اطلاع‌رسانی به اعضای زیرمجموعه، ظرفیت شرکت‌هایی که دارای توانمندی لازم برای استفاده از این تسهیلات هستند نیز شناسایی شود.

هم اکنون سامانه توان آفرین به نشانی https://tavanafarin.ito.gov.ir/ در حال ارایه خدمت به متقاضیان تسهیلات وجوه اداره شده و آماده سازی جهت ارایه وام برنامه اشتغالزایی است. به همین منظور متقاضیان می‌توانند پس از آماده سازی و تکمیل سامانه که متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد، درگام نخست جهت اخذ کد نوآفرین به سامانه https://irannoafarin.ir/ و سپس ثبت درخواست به سامانه توان آفرین مراجعه نمایند.

انتهای پیام/۴۱۲۷

این مقاله با عنوان “تبیین قانون بودجه برای حمایت از اشغال‌زایی شرکت‌های فناوری اطلاعات” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا