اقتصادی

تکذیب تحویل اطلاعات خارجی‌های امارات به اسرائیل/ احتمال افزایش ۲۵ درصدی تجارت تهران-ابوظبی با برگزاری اکسپو ۲۰۲۰

تکذیب تحویل اطلاعات خارجی‌های امارات به اسرائیل/ احتمال افزایش ۲۵ درصدی تجارت تهران-ابوظبی با برگزاری اکسپو ۲۰۲۰” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

تکذیب تحویل اطلاعات خارجی‌های امارات به اسرائیل/ احتمال افزایش ۲۵ درصدی تجارت تهران-ابوظبی با برگزاری اکسپو ۲۰۲۰

رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات در مورد خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر تحویل اطلاعات خارجی‌های امارات به اسراییل بیان کرد: بررسی‌هایی از طرف وزارت خارجه و کاردار دوبی در این مورد انجام شده و نتیجه این بود که کل نامه و محتوای آن کاملا کذب است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن زمانی کمیسر جنرال اکسپو ۲۰۲۰ دوبی در نشست خبری امروز خود اظهار کرد: بزرگترین رویداد اقتصادی، تجاری، فرهنگی و سیاسی جهان با حضور ۱۹۸ کشور در امارات افتتاح خواهد شد و شاهد رقابت سنگین کشورمان در کنار دیگر کشورهای دنیا خواهیم بود.


وی افزود: از ۱۵ آذر ۹۹ کار پاویون ایران که ۲۰۱۴ متر وسعت دارد را در اکسپوی ۲۰۲۰ شروع کردیم. به رغم مشکلات توانستیم ظرف هشت ماه این پاویون زیبا را تمام کنیم و امروز در حال بارگذاری محتوایی است و تا فردا شب بارگذاری انجام خواهد شد.


زمانی در ادامه اضافه کرد: پاویون ایران بین ۱۹۸ کشور کمترین هزینه را به خود اختصاص داده است اما با این حال بین این ۱۹۸ کشور در میان هشت پاویون برتر اکسپو ۲۰۲۰ قرار گرفته است. دهم مهرماه وزیر صمت از طریق ویدئوکنفرانس پابیون ایران را افتتاح خواهید کرد و امیدواریم در این دوره در زمینه محتوایی هم به مقام‌هایی دست یابیم.


وی در ادامه خاطرنشان کرد: ‌اینکه پاویون ما جزو هشت پاویون برتر اکسپو شده، مشخص است اما هنوز معلوم نیست چه رتبه‌ای بین این هشت کشور دارد حتی ممکن است بین سه پاویون برتر هم قرار بگیرد. بررسی‌های لازم برای تعیین پاویون‌های برتر را خود اکسپو انجام می‌دهد و متخصصین معماری نیز درا ین مورد نظر می‌دهند.


زمانی در مورد هزینه‌های انجام شده برای این پاویون گفت: ایران از نظر هزینه برای پابیون بین ۱۹۸ کشور، صد و نود و هشتم است. پاویون قبل از ما که برای یکی از کشورهای همسایه است پنج برابر ما هزینه کرده، ما سعی کردیم کمترین هزینه را در این راستا داشته باشیم.


وی با تاکید بر نقش پررنگ بخش خصوصی در این دوره از اکسپوی بیان کرد: در اکسپوی ۲۰۲۰ بیشترین تعامل را با بخش خصوصی داریم هزینه‌های پاویون ایران نیز بخشی دولتی و بخشی از طریق کمک‌های بخش خصوصی بوده است. هزینه پاویون ایران حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بود.


وی در پایان اضافه کرد: با برگزاری این رویداد احتمال می‌دهیم که صادرات غیرنفتی ما از ۵۰ میلیارد دلار به صد میلیارد دلار افزایش پیدا کند. همچنین سازمان سرمایه‌گذاری‌ یک پکیج سرمایه‌گذاری تهیه کرده تا در این اکسپو برای پروژه‌های ایرانی سرمایه‌گذار پیدا شود ما سعی می‌کنیم در این رویداد ارتباطات تجاری خود را با کشورهای همسایه افزایش دهیم.


محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن، در نشست خبری امروز اکسپوی ۲۰۲۰ اظهار کرد: شش ماه است که مسئولیت بخشی از کار اکسپوی به ما واگذار شده است و سعی کردیم بخش معدن کشور را بر اساس شعار اکسپو ۲۰۲۰ برای این رویداد آماده کنیم. چند تیم در این راستا معرفی کردیم که به سه دسته طراح، مهندسی و ساخت تقسیم می‌شوند. گروه‌های طراح و مهندسی نقش شتاب‌دهنده داشتند. تولید محتوا را که مهمترین فاکتور برای ما بود تعریف کردیم تا هر کسی مراجعه می‌کند شناخت خوبی از کشورمان داشته باشد. اکنون یک تیم شش نفره که از دانشگاه‌های شریف، شهید بهشتی و … هستند در دوبی مستقر است و کار تولید محتوا را پیش می‌برند و تا فردا باید کار تولید محتوا مشخص شده باشد.


وی افزود: تیم ما بسیار تخصصی است برای مثال اگر کسی بخواهد ساختار زمین‌شناسی ایران را بشناسد می‌تواند با موبایل خود در این پاویون آن را ببیند نگاه ما ساخت آینده است.


بهرامن همچنین تصریح کرد: با کمک وزارت خارجه برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و ارتباط نزدیکی با دیگر کشورها ایجاد کردیم و برنامه دیدارها تا شش ماه آینده مشخص است در مورد کشورهایی مانند برزیل حتی روز حضور آنها در نشست‌های ایران هم مشخص شده است.


وی اضافه کرد: نیاز صنعت به مواد معدنی رو به افزایش و منابع رو به کاهش است از همین منظر حوزه معادن حوزه مهمی است. ما ساختار زمین‌شناسی خود را به روز کردیم و همه منابع ما تبدیل به بانک اطلاعاتی می‌شود اعتقاد داریم که معدن می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های نفتی ما را تامین کند.


همچنین در ادامه این نشست فرشید فرزانگان رییس اتاق مشترک ایران و امارات و مسئول کمیته اکسپوی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با وجود مشکلاتی مانند کرونا، مشکلات مالی و … کار ما از آذرماه سال گذشته رسما شروع شد. گرچه از سال ۹۷ کار را شروع کرده بودیم به علت وقفه‌هایی که وجود داشت آغاز رسمی آن مربوط به آذرماه می‌شد. موقعیت پاویون ایران بسیار استثنایی است که می‌تواند نویدبخش دیپلماسی فعال اقتصادی باشد تا نشست‌ها، بی‌ تو بی‌ها و … برگزار شود.


وی اضافه کرد: اتاق بازرگانی ایران متولی اعزام هیات تجاری به اکسپو ۲۰۲۰ بود جلسات زیادی در هفته گذشته با سازمان توسعه تجارت داشتیم که در نتیجه مجریان معتبری تعیین شد تا همه کسانی که می‌خواهند در این رویداد بزرگ حضور داشته باشند همراهی کنند. برای هفته به هفته از مدت شش ماه برگزاری نمایشگاه برنامه‌هایی وجود دارد که از آبان ماه می‌توان شاهد آن بود.


فرزانگان خاطرنشان کرد:‌ کمیته اکسپو اتاق بازرگانی ایران از همه تشکل‌ها به ویژه تشکل‌های صادراتی، اتاق‌های مشترک و استانی و همچنین همه کسانی که آمادگی حضور دارند خواستار حضور در این رویداد شده است. بسیاری از اتاق‌های استانی و مشترک نیز پاسخ داده‌اند، همچنین برای روز ملی کشورها برنامه‌ریزی‌هایی شده و از ایرانیان مقیم در امارات هم به نحو احسن استفاده خواهد شد. هماهنگی‌های لازم برای دیدار وزیر اقتصاد و وزیر صمت با همتایان خارجی خود در این نمایشگاه در حال انجام ا ست.


وی افزود: کشورهای مختلفی برای جلسات اعلام آمادگی کرده‌اند رویکرد ما این است که همزمان با ملاقات‌ها؛ امکانات و زیرساخت‌های امارات هم مورد بازدید قرار گیرد. بزودی آقای شافعی با رییس اتاق دوبی دیداری دارد، ما از همه بخش‌های بخش خصوصی، شرکت‌ها و برندها می‌خواهیم که در بخش‌های مختلف از جمله نمایشگاه مجازی، هیات تجاری، مانیتورها و … حضور فعال داشته باشند.


فرزانگان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا پیرامون خبر منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات خارجی‌های امارات توسط دولت اسراییل بیان کرد: بررسی‌هایی از طرف وزارت خارجه و کاردار دوبی در این مورد انجام شده و نتیجه این بود که کل نامه و محتوای آن کاملا کذب است.


وی در پایان اظهار داشت: با این رویداد به نظر می‌رسد که میزان تجارت ایران و امارات در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. متاسفانه برخی از آژانس‌های مسافرتی از رویداد اکسپوی سوء استفاده می‌کنند همانطور که پیش از این گفته شد مسئول اعزام شرکت‌ها و هیات‌های تجاری اتاق ایران است و مجریانی برای این کار مشخص شده‌اند که این مجریان می‌توانند از مشوق‌های سازمان توسعه تجارت استفاده کنند.


انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “تکذیب تحویل اطلاعات خارجی‌های امارات به اسرائیل/ احتمال افزایش ۲۵ درصدی تجارت تهران-ابوظبی با برگزاری اکسپو ۲۰۲۰” در وب سایت www.ilna.news منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ilna.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا