فناوری

مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد

مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجید رسولی دیسفانی مجری طرح با بیان این مطلب، گفت: با توجه به عدم وجود داده‌های مورد نیاز برای ارزیابی که چالش جدی در کشور است، از اهداف این پروژه متناسب سازی شاخص‌ها با وضعیت داده‌ای کشور و ارائه مدل مناسب برای جمع‌آوری داده‌ها، است.

وی ادامه داد: همچنین برای تبدیل این فعالیت به صورت یک سرویس عملیاتی، مدل ارائه سرویس استخراج خواهد شد تا بتوان بر اساس همکاری مرکز تعالی شهرهای هوشمند کشور، اقدامات لازم برای پیاده‌سازی و اجرای آن بر اساس ذینفع اصلی مشخص شده فراهم شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع شهرهای هوشمند در چند سال اخیر با توجه به توسعه فناوری‌های جدید و افزایش نیازمندی در بخش بازار و جامعه، گفت: موضوع هوشمندسازی شهرها در برنامه بسیاری از کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ کشور قرار دارد. در سطح جهانی نیز موضوع هوشمندسازی شهرها از زمره برنامه‌های دارای اولویت در حوزه شهری بسیاری کشورها است که می توان به هند، چین،‌ ترکیه، امارات متحده عربی، اتریش و هلند اشاره کرد.

به گفته وی، مفهوم و تعریف شهر هوشمند،‌ طیف وسیعی از کاربردها و موضوع‌ها نظیر اقتصاد، زیرساخت، جابه‌جایی، محیط زیست، نوآوری، آموزش و حکمروایی را شامل می شود که باتوجه به تنوع و گستردگی حوزه‌های فعالیت، رویکردهای متفاوتی برای توسعه شهرهای هوشمند و اجرای پروژه‌های هوشمندسازی در شهرهای مختلف وجود دارد.

رسولی دیسفانی اولین گام، در این زمینه را شناسایی دقیق وضع موجود بیان کرد و افزود: در ارزیابی شهرهای هوشمند، سه مورد شناسایی وضعیت موجود، رصد و پایش نتیجه اقدامات و برنامه‌ها و همچنین رتبه بندی شهرها بر اساس معیارهای مختلف در سطح ملی و جهانی مورد نیاز است.

وی با بیان این که، برای ارزیابی شهرهای هوشمند، تا کنون شاخص‌ها و مدل‌های مختلفی توسط نهادهای بین‌المللی و یا شرکت‌های مطرح ارائه شده است که متناسب با شرایط کشور، به صورت مؤثر قابل استفاده نیستند، گفت: این شاخص‌ها و مدل‌های ارزیابی برای عملکرد بهینه بایستی متناسب با شرایط هر کشور و شهر مورد بازبینی قرار گرفته و بومی‌سازی شوند.

رسولی دیسفانی عدم وجود شاخص‌های ارزیابی بومی و چالش‌های جمع‌آوری اطلاعات متناسب با وضعیت داده‌ای شهرها را یکی از چالش‌های اساسی برشمرد و گفت: این مورد نیاز واقعی مسئولان شهری است که می تواند در توسعه هوشمندسازی شهری نقش به‌سزایی ایفا کند و ضروری است با توجه به شرایط کشور، بومی‌سازی شاخص‌ها متناسب با شرایط کشور و وضعیت داده‌های در دسترس صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: از جمله پارامترهای تاثیرگذار در تعیین شاخص‌ها و بومی‌سازی آن‌ها، اندازه شهرها (کلان شهر، بزرگ و متوسط و شهرک‌ها) است و متناسب با اندازه شهرها و جمعیت ساکنان آن، شاخص‌های ارزیابی و وزن آنها تغییر می‌کند.

وی از نیروی انسانی متخصص در حوزه فاوا و کسب‌وکار، و عدم فعالیت به عنوان یک ذینفع در حوزه شهری و وجود ارتباطات بین‌المللی موثر، به عنوان فرصت مناسبی برای فعالیت جدی پژوهشگاه در موضوع ارزیابی شهرهای هوشمند یاد کرد و گفت: برای نیل به این هدف، پژوهشگاه نیازمند است که با همکاری با بازیگران فعال در حوزه هوشمندسازی شهرها، تعامل خود با شهرداری‌ها و مسئولان شهری را در شهرهای مختلف کشور ارتقا دهد.

انتهای پیام/۴۱۴۴/

این مطلب با عنوان “مدل بومی ارزیابی شهرهای هوشمند ایران تدوین شد” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا