فرهنگ و هنر

جوابیه صندوق اعتباری هنر به یک خبر/ هنرمند پیشکسوتی که 11 سال هیچ خدماتی دریافت نکرده است!- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی تیتروز

جوابیه صندوق اعتباری هنر به یک خبر/ هنرمند پیشکسوتی که ۱۱ سال هیچ خدماتی دریافت نکرده است!- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فرهنگی و هنری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تیتروز، چندی پیش و به تاریخ ۱۳ مهر ۱۴۰۰ در خبرگزاری تیتروز مطلبی منتشر شد که از درگذشت علی غلامرضایی آلماجوقی خبر می‌داد. این مطلب در گفت‌وگو با محمد یگانه نوازنده پیشکسوتِ موسیقی خراسان تهیه شده بود. محمد یگانه در صحبت‌هایش ضمنِ اشاره به جایگاه هنریِ زنده‌یاد علی غلامرضایی آلماجوقی، به اوضاع زندگی این هنرمند پیشکسوت هم اشاره کرد.

یگانه با اشاره به اوضاع نامساعد مالیِ این استادِ موسیقی شمال خراسان، گفته بود: «چه کنیم که این هنرمندان ما بدون بیمه و بدونِ کمترین حقوق و مزایا و حمایتی می‌میرند. موقعی که هنرمند هست، نیست؛ وقتی که نیست، هست؛ چه کنیم که این رسم روزگار ما شده است. به راستی اکنون خانواده این استاد موسیقی خراسان، چگونه باید امرار معاش کنند.»

متاسفانه به دلیل عدمِ حمایت‌های مالیِ مناسب از این هنرمند، حتی فرزندان او هم دیگر راه او را ادامه نداده‌اند. هرچند استاد غلامرضایی در زمان حیاتش شاگردان زیادی تربیت کرده است.
استاد علی غلامرضایی آلمه جوقی، تنها بازمانده از دسته بخشی‌های زبانگیر بود.

اکنون و پیرو انتشار این مطلب،‌ صندوق اعتباری هنر جوابیه‌ای برای خبرگزاری تیتروز ارسال کرده که آن را در ادامه می‌خوانید:

احتراماً عطف به مطلب منتشر شده در تاریخ ۱۳/۷/۱۴۰۰ در خبرگزاری تیتروز با عنوان “تنها بازمانده بخش‌های کتابی درگذشت / در فقر؛ بدون بیمه بدون حقوقدر خصوص زنده یاد استاد علی غلامرضا آلمه جوق، نوازنده دوتار شمال خراسان منتشر شد به اطلاع می‌رساند؛

اتخاذ سیاست‌های حمایتی متناسب با منزلت و جایگاه رفیع اصحاب فرهنگ و هنر خصوصاً پیشکسوتان این حوزه از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های صندوق اعتباری هنر است و این صندوق همواره تلاش می‌نماید با وجود محدودیت‌های مالی در حد توان حمایت‌های لازم را در قالب طرح تکریم و کمک مستمری، خدمات بیمه‌ای و اعطای تسهیلات به این قشر فرهیخته ارائه نماید.

با توجه به شرایط سنی بسیاری از اساتید پیشکسوت عرصه فرهنگ و هنر براساس ضوابط و مقررات سازمان تأمین اجتماعی، امکان برقراری بیمه تأمین اجتماعی برای بسیاری از این عزیزان وجود ندارد با این جود صندوق اعتباری هنر به منظور کمک به معیشت هنرمندان و واجد شرایط در قالب طرح تکریم و کمک مستمری، مقرری ماهیانه پرداخت می‌کند که استاد آلمه جوق نیز از جمله هنرمندان تحت پوشش طرح تکریم صندوق بودند و تا تیرماه سال جاری ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان و از مردادماه ماهیانه مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان دریافت می‌کردند.

ضمناً ایشان از سال ۸۶ از خدمات صندوق به شرح ذیل برخوردار شدند:

  1. در سال ۸۶ وام قرض الحسنه به مبلغ یک و نیم میلیون تومان به ایشان پرداخت که ۵۰۰ هزار تومان از اقساط  وام مذکور را پرداخت کردند.
  2. در سال ۹۷ مبلغ یک و نیم میلیون تومان و در سال ۹۹ مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به این هنرمند پرداخت شد.
  3. همچنین در سال ۹۹ مبلغ ۱۰ میلیون تومان کمک هزینه معیشتی ایام کرونا و یک میلیون تومان عیدی ویژه هنرمندان پیشکسوت به حساب ایشان واریز شد.
  4. در سال ۱۳۹۹حق بیمه درمان تکمیلی این هنرمند گرانقدر و افراد تحت تکفل (همسر و دخترشان) به‌طور کامل از سوی صندوق پرداخت شد و همچنین جهت برخورداری از خدمات بیمه درمان تکمیلی سال ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ نیز نیز در لیست هنرمندانی که حق بیمه آنها از سوی صندوق پرداخت می شود قرار داشتند.
  5. همچنین پس از فوت ایشان مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به خانواده وی از سوی صندوق پرداخت شد.

هرچند حمایت‌های انجام شده به این هنرمند عزیز و سایر اعضای صندوق در مقابل شأن و جایگاه رفیع اصحاب فرهنگ و هنر کافی نیست ولی صندوق علی‌رغم محدودیت‌های مالی تلاش می‌کند این حمایت‌ها تداوم داشته و حتی المقدور سطح حمایت‌ها ارتقاء یابد.

چند نکته:

استاد علی غلامرضایی آلماجوقی که در مهر ماه سال جاری درگذشت، هنگام فوت ۹۰ ساله بود. این یعنی نخستین کمکِ صندوق اعتباری هنر به این استادِ پیشکسوت در سال ۱۳۸۶ و در ۷۴ سالگی به دست او رسیده است. پس از آن هم به مدت ۱۱ سال دیگر هیچ خدماتی به او ارائه نشده تا سال ۱۳۹۹ که مبلغ ۱۰ میلیون تومان کمک هزینه معیشتی ایام کرونا به او اختصاص یافته است.

دیگر خدماتی که صندوق اعتبای هنر آنها را لیست کرده است، به راستی کفافِ زندگیِ هنرمند را می‌دهد؟ آن هم در این اوضاعِ دشوارِ‌ اقتصادی!

به بندِ پنجمِ جوابیه‌ی صندوق اعتباری هنر توجه کنید؛ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به خانواده این پیشکسوت؛ این مبلغ هزینه‌ی کفن و دفن او را هم کفاف نمی‌دهد.

انتهای پیام/

این مقاله با عنوان “جوابیه صندوق اعتباری هنر به یک خبر/ هنرمند پیشکسوتی که ۱۱ سال هیچ خدماتی دریافت نکرده است!- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی تیتروز” در وب سایت tn.ai انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا