استان ها

ضرورت توجه به پژوهش های فناورانه برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان

ضرورت توجه به پژوهش های فناورانه برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع استانی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

وزیر علوم بر ضرورت توجه به پژوهش های فناورانه برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان تاکید کرد و گفت:حفظ، صیانت و کرامت نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود.

به گزارش تیتروز،به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل با تاکید بر اینکه باید همه تلاش و همت خود را به کار گیریم تا شرایط را طوری فراهم کنیم که نخبگان کشور را حفظ کنیم، اظهار داشت: صیانت از نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود. با مهاجرت آنان، نه تنها نخبگان کشور که ثروت ملی هستند از دست می روند بلکه پس از گذشت قرن‌ها از نظر ژنتیکی کشورهای نخبه‌پرور به جوامع نخبه تبدیل خواهند شد و درصد ژن‌های هوشمند آنها به شکل گسترده‌ای افزایش می یابد. لذا در زمینه تولید علم و فناوری پیشتاز خواهند بود.

وی ادامه داد: در نتیجه فراهم نبودن شرایط برای حفظ نخبگان، کشورهای نخبه‌گریز روز به روز فقیرتر شده و به دلیل همین فقر، وابسته‌تر می‌شوند و تعادل جهانی با شدت بیشتری به هم می‌خورد. بنابراین ضرورت دارد، موضوع حفظ، صیانت و کرامت نخبگان به عنوان یک پروژه ملی تعریف و عوامل دافعه‌زا رفع شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از راهکارهای عملی برای جلوگیری از مهاجرت طیف وسیعی از ژن‌های هوشمند  را حمایت مادی و معنوی از انجام پژوهش‌های فناورانه دانست که منجر به تولید ثروت از دانش شود.

وی همچنین مشارکت بخش خصوصی در تاسیس مراکز پژوهشی تخصصی و به کارگیری نخبگان در این مراکز را در حفظ نخبگان، مهم و موثر ارزیابی کرد.

انتهای پیام

این نوشته با عنوان “ضرورت توجه به پژوهش های فناورانه برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان” در وب سایت www.isna.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا