عمومی

چرا پیک ششم در راه است؟

چرا پیک ششم در راه است؟” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع عمومی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

بدیهی است همه ما علاقه‌مند به بازگشت به زندگی عادی هستیم ولی نباید در رسیدن به آن تعجیل کنیم؛ تا جایی که موقعیت فعلی‌مان را هم از دست بدهیم؛ چرا که هر اقدامی مانند بازگشایی عجولانه مدارس می‌تواند چرخش ویروس را گسترش بدهد و به احتمال وقوع پیک جدید دامن بزند.

به گزارش تیتروز، حمید سوری، اپیدمیولوژیست، در یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: «وقوع پیک ششم بیماری کرونا اتفاقی محتمل است که درصد احتمالش کاملا به رفتار ما بستگی دارد. فراگیری هر پیک تابع شرایطی است که می‌توانیم آن را در سه گروه دسته‌بندی کنیم. دسته اول نظارت بر ویژگی‌هایی است که در ژنتیک ویروس ایجاد می‌شود. دسته دوم مربوط به ویژگی‌هایی است که بر اساس مدیریت اپیدمی و طبق نظر دولتمردان رخ می‌دهد و دسته آخر هم شرایطی است که رفتار مردم آن را تعیین می‌کند. معمولا پیش از این‌ که پیک تازه‌ای شروع شود، علائم و نشانه‌هایی را در وضعیت اپیدمی می‌بینیم؛ نشانه‌هایی که در هر سه دسته می‌توانند جای داشته باشند. یکی از این نشانه‌ها، اجتماعات مدیریت‌نشده یا سفرهای غیرضروری مردم است که در دسته سوم جای می‌گیرد؛ اتفاقی که به نظر می‌رسد با تکیه بر واکسینه‌شدن بخش قابل‌ توجهی از مردم در حال رخ‌دادن است و برخی با عادی‌انگاری شرایط به این قبیل رفتارها روی آورده‌اند. این در حالی است که بارها از سوی متخصصان توصیه شده که تزریق واکسن نمی‌تواند مانعی صد درصدی برای مقابله با این بیماری باشد و لازم است تا افراد واکسینه‌شده همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

انحراف در مدیریت اپیدمی توسط مسئولان هم یکی دیگر از نشانه‌هایی است که می‌تواند احتمال وقوع پیک ششم را بالا ببرد. برای مثال در حال حاضر ما به طور جدی، واریانت ویروس را غربالگری و رصد نمی‌کنیم. آن قدر که به نظر می‌رسد در شرایط فعلی اطلاع دقیقی از این‌ که کدام واریانت در کشور حاکم است در اختیار نداریم. در واقع هم‌اکنون با این‌ که از پوشش مناسب واکسیناسیون خوشحال هستیم باید بدانیم هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم. از سوی دیگر در حالی که یکی از روش‌های موثر برای کنترل ویروس کرونا، اعزام تیم‌های واکنش سریع به مناطق درگیر بیماری و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از طغیان کرونا در دیگر مناطق کشور است، متاسفانه کمیته واکنش سریع چند هفته‌ای است که منحل شده و در حال حاضر چنین امکانی در اختیار نداریم. ضمن این‌ که در روند مدیریتی ارزیابی درستی هم از وجود خطر در رنگ‌بندی‌های شهرها از جانب مسئولان وجود ندارد؛ موضوعی که باعث می‌شود قضاوت مردم درباره شرایط موجود را به انحراف بکشد. در واقع این قبیل سهل‌انگاری‌ها می‌تواند احتمال وقوع پیک جدید را بالا ببرد. بدیهی است همه ما علاقه‌مند به بازگشت به زندگی عادی هستیم ولی نباید در رسیدن به آن تعجیل کنیم؛ تا جایی که موقعیت فعلی‌مان را هم از دست بدهیم؛ چرا که هر اقدامی مانند بازگشایی عجولانه مدارس می‌تواند چرخش ویروس را گسترش بدهد و به احتمال وقوع پیک جدید دامن بزند.

در نهایت گفتنی است اگر نسبت به اصلاح سه عامل یادشده یعنی توجه به تغییرات ویروس، نحوه مدیریت و در نهایت، رفتار افراد جامعه توجه ویژه‌ای داشته باشیم، می‌توانیم رخداد پیک ششم را به تاخیر بیندازیم یا حتی از وقوع آن جلوگیری کنیم.»

انتهای پیام

این نوشته با عنوان “چرا پیک ششم در راه است؟” در وب سایت www.isna.ir منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا