اقتصادی

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ اسلو پایتخت نروژ از ۱۰ مهر میزبان کشتی‌گیرانی بود که برای ماجراجویی، گام در این شهر گذاشته بودند تا رنج‌ها، دشواری‌ها و تمرینات سنگین خود را با کسب مدال‌های رنگین به ثمر بنشانند.

تیم ملی کشتی آزاد ایران در این مسابقات توسط حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم، کامران قاسم‌پور در وزن ۹۲ کیلوگرم و امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا رسید، علیرضا سرلک در وزن ۵۷ کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن ۶۵ کیلوگرم و محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم نقره‌ای شدند و مجتبی گلیج هم در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال برنز رسید.

در رده‌بندی تیمی تیم ایران با ۱۶۲ امتیاز به عنوان سومی جهان دست یافت و تیم‌های روسیه با ۱۷۳ و آمریکا با ۱۶۵ امتیاز به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص دادند.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران نیز با ۱۴۶ امتیاز بعد از روسیه ۱۵۲ امتیازی به نایب قهرمانی رضایت داد.

تیم ملی کشتی آزاد با سه و تیم ملی کشتی فرنگی با چهار مدال طلا (در مجموع ۷ طلا) در صدر جدول کیفیت مدالی مسابقات جهانی قرار گرفتند.

پله پله تا عرش

تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در مسابقات سال ۲۰۱۹ نورسلطان که گزینشی المپیک محسوب می‌شد، به رتبه چهارمی دست یافت و چند ماه بعد از مسابقات با مثبت شدن تست دوپینگ دو سنگین‌وزن، علاوه بر اینکه سهمیه ۱۲۵ کیلوگرم به «یدالله محبی» تعلق گرفت، تیم کشورمان یک امتیاز بیشتر از آمریکا (با ۹۴) گرفت و در رده سوم جهان قرار گرفت.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

شاگردان پژمان درستکار در حالی عنوان سومی مسابقات جهانی کشتی آزاد را به خود اختصاص دادند که در مقایسه با مسابقات گزینشی المپیک سال ۲۰۱۹ نورسلطان ۶۷ امتیاز بیشتر کسب کرده‌اند.


بیشتر بخوانید:

پایان خوش شاهنامه «دَلخانی‌زاده» در اسلو

ققنوس ایران چگونه صیاد طلا لقب گرفت؟

پرونده ورزشی محمدهادی ساروی چگونه است؟


تیم ملی فرنگی کشورمان نیز که در مسابقات گزینشی المپیک سال ۲۰۱۹ نورسلطان با ۷۵ امتیاز چهارم جهان شده بود، این بار با دو پله صعود با ۱۴۶ امتیاز در جایگاه نایب قهرمانی قرار گرفت.

نکته افتخارآمیز اینکه بسیاری از گوش‌شکسته‌های تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی که موفق به افتخارآفرینی و خلق حماسه در پایتخت نروژ شده‌اند دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی هستند و علاوه بر توجه به ورزش حرفه‌ای در تحصیلاتشان نیز کم نگذاشته‌اند. به همین مناسبت در گزارشی به معرفی فرنگی‌کاران و آزادکاران افتخارآفرین مسابقات جهانی اسلو نروژ که محصل دانشگاه آزاد اسلامی هستند و امروز از طرف این دانشگاه در مراسمی تجلیل شدند، می‌پردازیم.

۱. حسن یزدانی

حسن یزدانی چراتی، متولد ۵ دی ۱۳۷۳ در جویبار استان مازندران، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است که در بسیاری از مسابقات روی دوبنده او لفظ «یا علی» درج شده است. اسفند ۱۳۹۵ خادم حرم امام رضا(ع) شد و طلای المپیک ۲۰۱۶ را به حرم آن حضرت اهدا کرد.

حسن یزدانی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر است که از کشاورزی در روستا اکنون به جایگاه مرد نخست کشتی آزاد ایران و جهان رسیده و لقب پلنگ جویبار را به خود اختصاص داده است. او در روستای «لپو صحرا» در شهر جویبار مازندران متولد شد، پدرش کشاورز و مادرش خانه‌دار است، چهار برادر هستند که او یکی مانده به آخری است.

آغاز فعالیت حرفه‌ای

یزدانی کشتی را به‌صورت جدی از سال ۱۳۸۴ و وقتی ۱۱ ساله بود از روستا زیرنظر امید اسماعیل‌پور آغاز کرد و یک‌سال بعد در جویبار زیرنظر همت مسلمی ادامه داد. او سال ۲۰۱۱ به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در اوت سال ۲۰۱۱ با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۱ به مدال برنز وزن ۵۰ کیلوگرم دست یافت.

پس از کسب مدال برنز آسیا، یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان شرکت کرد و با کسب عنوان دوم به مدال نقره وزن ۵۰ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان دست یافت.

درخشش در جوانان جهان

این کشتی‌گیر جوان، تابستان ۱۳۹۳ وقتی ۲۰ ساله بود در وزن ۶۶ کیلوگرم در مسابقات آزاد جوانان جهان در «زاگرب کرواسی» قهرمان جوانان جهان شد و پس از این مدال به رده سنی بزرگسالان تیم ملی راه یافت.

اوج درخشش حسن یزدانی مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ در ۲۲ سالگی بود، او در حالی که در فینال بازی‌ها ۶ بر صفر عقب بود، توانست مسابقه را در ثانیه‌های پایانی به مساوی بکشد و به‌دلیل گرفتن آخرین امتیاز به مدال طلای المپیک دست یابد. این مدال برای کشتی ایران تاریخی بود؛ زیرا پس از ۱۶ سال در رشته آزاد و در وزن ۷۴+ در المپیک طلا گرفتیم.

قهرمانی در وزن ۸۶ کیلوگرم

او، سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به‌همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جام جهانی کشتی به مقام قهرمانی تیمی رسید. یزدانی یکسال بعد از المپیک ریو از وزن ۷۴+ به وزن ۸۶+ آمد و در نخستین مسابقات جهانی در پاریس [۲۰۱۷] موفق به کسب مدال طلا شد.

سال‌های فعالیت

یزدانی سال ۱۳۹۳ در نخستین تجربه خود در رده سنی بزرگسالان در مسابقات جایزه بزرگ پاریس شرکت کرد و قهرمان شد. او سپس در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس‌آنجلس که سال ۱۳۹۴ برگزار شد، شرکت کرد و به‌همراه سایر ملی‌پوشان ایرانی قهرمان جام جهانی کشتی شد.

یزدانی سال ۱۳۹۴ در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد ایران شرکت کرد و در فینال اول مقابل مهدی تقوی قهرمان سابق جهان با نتیجه ۶ بر ۴ پیروز شد. تقوی در فینال دوم مقابل یزدانی حاضر نشد و به این ترتیب یزدانی برای مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۵ به عضویت تیم ملی بزرگسالان ایران در وزن ۷۰ کیلوگرم درآمد.

مروری بر کارنامه ورزشی پهلوان یزدانی | از کشاورزی در روستا تا قهرمانی در جهانی نروژ

حسن یزدانی در مسابقات قهرمانی جهان سال ۱۳۹۴ به‌عنوان نماینده ایران در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۵ در وزن ۷۰ کیلوگرم شرکت کرد. او در دیدار اول خود و در مرحله یک‌شانزدهم نهایی توانست یانگ یونگ هو از کره‌جنوبی را با نتیجه ۱۶ بر ۴ شکست دهد و در فینال مقابل ماگومد رسول گازیماگومیدوف از روسیه قرار گرفت و با نتیجه ۱۰ بر ۳ شکست خورد و به مدال نقره جهان بسنده کرد.

سال ۲۰۱۶ به این دلیل که در کشتی المپیک مسابقات در وزن ۷۰ کیلوگرم برگزار نمی‌شد، حسن یزدانی به وزن ۷۴ کیلوگرم آمد و در مسابقات جایزه بزرگ پاریس برای نخستین بار در وزن ۷۴ کیلوگرم شرکت کرد. او در این مسابقات کشتی‌گیرانی از اسپانیا و آمریکا را شکست داد و به نیمه‌نهایی رسید.

یزدانی در نیمه‌نهایی با علیرضا قاسمی ملی‌پوش وزن ۷۴ کیلوگرم ایران کشتی گرفت و با نتیجه ۸ بر صفر مقابل علیرضا قاسمی پیروز شد و در فینال از علی شعبان‌اف بلاروسی با نتیجه ۷ بر ۶ شکست خورد و به مدال نقره رسید.

وی خرداد ۱۳۹۵ به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۶ که در لس آنجلس برگزار می‌شد، شرکت کرد. او در این مسابقات اشرف علی‌اف از جمهوری آذربایجان، آلکس دیرینگر از ایالات متحده آمریکا، پاروین رانا از هند و ختاگ تسابلوف کشتی‌گیر مطرح روسیه را شکست داد و به‌همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران قهرمان جام جهانی شد.

در المپیک ریو ۲۰۱۶ حسن یزدانی با شکست حریفان به فینال رسید، او در دیدار فینال به مصاف انور گدویف از روسیه رفت. گدویف پس از ۴۰ ثانیه یزدانی را خاک کرد و ۲ بر صفر جلو افتاد. سپس به‌علت خون‌ریزی ابروی گدویف، کشتی قطع شد. گدویف در ادامه به کشتی بازگشت و دو بار دیگر نیز یزدانی را خاک کرد و در پایان تایم اول ۶ بر صفر پیش افتاد.

ابتدای تایم دوم حسن یزدانی موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی ۶ بر ۲ شد. پس از کسب این دو امتیاز توسط یزدانی، برای چندمین بار کشتی به علت خون‌ریزی ابروی گدویف قطع شد که این مسئله با اعتراض تماشاگران همراه شد. پس از چند دقیقه وقفه انور گدویف به تشک بازگشت. یزدانی بلافاصله گدویف را خاک کرد و دو امتیاز دیگر گرفت. یزدانی در آخرین ثانیه‌های کشتی یک‌بار دیگر با زیرگیری به پاهای انور گدویف رسید و پس از ۳۰ ثانیه کش و قوس در خاک، موفق شد گدویف را خاک کند و نتیجه کشتی ۶ بر ۶ شد، اما یزدانی به‌علت کسب امتیاز آخر پیروز شد و به مدال طلای المپیک رسید.

این کشتی برای ایرانیان یک کشتی تاریخی بود؛ زیرا یزدانی با پیروزی در این مبارزه موفق شد پس از ۱۶ سال برای ایران در رشته کشتی آزاد در المپیک مدال طلا کسب کند.

یزدانی اسفند سال ۱۳۹۵ در نظرسنجی از سوی مردم به‌عنوان بهترین ورزشکار مرد سال ایران و سال ۲۰۱۷ نیز از سوی فدراسیون جهانی کشتی به‌عنوان بهترین کشتی‌گیر سال جهان برگزیده شد و با توجه به مدال‌هایش در رده‌بندی بهترین کشتی‌گیران ایران در رشته کشتی آزاد در رتبه هفتم قرار دارد.

یزدانی در نخستین تجربه‌اش در وزن ۸۶ کیلوگرم به مسابقات جام تختی رفت. او در این مسابقات که در مشهد برگزار می‌شد با شکست حریفانش قهرمان شد. در حاشیه این رقابت‌ها از حسن یزدانی به‌عنوان برترین کشتی‌گیر سال ۲۰۱۶ ایران در رشته کشتی آزاد تجلیل شد.

یزدانی به‌عنوان یکی از نمایندگان وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد ایران در جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۷ در کرمانشاه شرکت کرد. او در نخستین مبارزه‌اش با نتیجه ۱۱ بر یک مقابل سردار بوکه از ترکیه پیروز شد. او در دور دوم کشتی نگرفت و در دور سوم مقابل اونوربات پروجاو از مغولستان با نتیجه ۱۳ بر ۲ پیروز شد. یزدانی در فینال مقابل دیوید تیلور از آمریکا ضربه فنی شد و شکست خورد؛ اما در نهایت تیم ایران به قهرمانی جام جهانی رسید.

یزدانی در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی ایران در سال ۲۰۱۷ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد شرکت کرد، او تا مرحله نیمه‌نهایی همه حریفانش را با امتیاز عالی شکست داد، یزدانی در نیمه‌نهایی مقابل علیرضا کریمی با نتیجه ۵ بر صفر پیروز شد و در مبارزه نهایی هم عزت‌الله اکبری را با نتیجه ۱۲ بر ۲ شکست داد و به رتبه نخست انتخابی دست یافت.

قهرمان کشتی جهان سال ۱۳۹۶ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۷ که در پاریس برگزار شد، شرکت کرد، او در مبارزه اول مقابل عظمت دولت‌بکوف از قزاقستان قرار گرفت، ابتدای کشتی دولت بیکوف با دو امتیاز از یزدانی پیشی گرفت؛ اما در نهایت یزدانی ۱۲ بر ۲ مقابل حریفش پیروز شد.

یزدانی در فینال با بوریس ماکوجف از اسلواکی مبارزه کرد و با امتیاز عالی پیروز شد و به این ترتیب مقتدرانه قهرمان جهان شد. مدال طلای او تنها مدال کشتی آزاد ایران در قهرمانی جهان ۲۰۱۷ بود.

مروری بر کارنامه ورزشی پهلوان یزدانی | از کشاورزی در روستا تا قهرمانی در جهانی نروژ

حسن یزدانی به‌علت عملکرد درخشان در مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۷، از سوی اتحادیه جهانی کشتی به‌عنوان بهترین کشتی‌گیر مرد سال در جهان انتخاب شد. طبق اعلام سایت اتحادیه جهانی کشتی، او در ۱۶ وزن برگزارشده کشتی مردان، بهترین عملکرد را داشته است.

در قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ حسن یزدانی موفق شد در نخستین حضور خود در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در شهر بیشکک قرقیزستان، مدال طلای وزن ۸۶ کیلوگرم رقابت‌ها را با نتیجه‌های عالی از آن خود کند. وی در مسابقه فینال بازی‌های آسیایی از حریف لبنانی با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد.

حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ شرکت کرد و فاریانسیاه از اندونزی را طی ۴۴ ثانیه با ۱۰ امتیاز اختلاف شکست داد، سپس مقابل پاوان کومار از هند ۱۱ بر صفر پیروز شد و به نیمه‌نهایی رسید.

یزدانی در نیمه‌نهایی اویتومن از مغولستان را ۱۲ بر ۲ شکست داد و به فینال رسید. در فینال نیز مقابل دومنیک ابونادر از لبنان طی ۹۰ ثانیه با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد و مدال طلای بازی‌های آسیایی را نیز به کارنامه افتخاراتش اضافه کرد.

در قهرمانی جهان ۲۰۱۸ حسن یزدانی در نخستین دیدار خود در وزن ۸۶ کیلوگرم رقابت‌های جهانی بوداپست به مصاف دیوید تیلور آمریکایی رفت. یزدانی در ابتدای این دیدار پنج امتیاز از حریف خود پیش افتاد و سه دقیقه‌ نخست با نتیجه‌ ۵ بر ۲ به سود حسن یزدانی پایان پذیرفت؛ اما در ادامه این دیوید تیلور بود که توانست در وقت دوم، رقابت را با نتیجه‌ ۱۱ بر ۶ به سود خود به پایان برساند.


بیشتر بخوانید:

سیر تا پیاز کارنامه ورزشی پهلوان یزدانی

قهرمان وزن ۱۲۵ کیلوگرم چگونه وارد ورزش کشتی شد؟


در ادامه با توجه به صعود تیلور آمریکایی به فینال مسابقات، حسن یزدانی شانس مجدد کسب مدال برنز را به دست آورد و برای کسب این مدال به مصاف رقیبان خود در مرحله شانس مجدد رفت. او با شکست حاجی رجب‌اف از بلاروس با نتیجه ۱۰ بر صفر و توربلانکا کورالتا از کوبا مجوز رقابت در مسابقه‌ رده‌بندی این دوره از مسابقات را به دست آورد. یزدانی در دیدار رده‌بندی با نتیجه ۱۱ بر ۵ کورگلیف از روسیه را نیز شکست داد و صاحب مدال برنز مسابقات جهانی ۲۰۱۸ شد.

سال ۲۰۱۹ حسن یزدانی موفق شد در مرحله پایانی مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم تنها رقیب خود کامران قاسمپور را با نتیجه ۶ بر ۳ شکست بدهد و به‌عنوان نماینده کشتی ایران در مسابقات قهرمانی جهان در وزن ۸۶ کیلوگرم شرکت کند.

قهرمانی جهان در نورسلطان

حسن یزدانی در مسابقات قهرمانی سال ۲۰۱۹ نورسطان با شکست قاطع همه حریفان به فینال رسید و به‌دلیل مصدومیت رقیب بدون بازی در فینال قهرمان شد.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو

در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو حسن یزدانی با شکست حریفان خود در مراحل مقدماتی و نیمه‌نهایی راهی مسابقه فینال شد و در مسابقه فینال موفق نشد دیوید تیلور آمریکایی را شکست دهد؛ اتفاقی که سبب شد او صاحب مدال نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو شود.

قهرمانی جهان ۲۰۲۱ با شکست تیلور

حسن یزدانی کمتر از دو ماه بعد از المپیک توکیو و در وزن ۸۶ کیلوگرم ۱۱ مهر ۱۴۰۰ این بار توانست در چهارمین تقابل و با قدرت دیوید تیلور آمریکایی را با نتیجه ۶ بر ۲ در رقابت‌های کشتی آزاد ۲۰۲۱ نروژ شکست داده و قهرمان جهان شود تا هم انتقام المپیک را بگیرد و هم‌ نخستین طلای کاروان ایران را کسب کند.

یزدانی تنها ورزشکار تاریخ کشورمان است که از سال اول عضویت در تیم ملی، توانسته در تمام مسابقات جهانی و المپیک به مدال برسد و به رکورد کسب هفت مدال پیاپی برسد. تاکنون هیچ کشتی‌گیر دیگری موفق نشده از نخستین حضور جهانی و المپیک، بدون وقفه به هفت مدال رنگارنگ برسد.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

اتحادیه جهانی کشتی هم درباره دیدار حسن یزدانی و دیوید تیلور در فینال مسابقات جهانی نروژ نوشت: این بار هیچ بازگشتی در آخرین لحظه وجود نداشت. حسن یزدانی که برابر دیگران شکست‌ناپذیر بود سرانجام توانست در چهارمین مسابقه حرفه‌ای برای نخستین بار مقابل دیوید تیلور آمریکایی برنده شود.

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز با صدور پیامی کسب مدال طلای مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۱ نروژ را به حسن یزدانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت و عنوان کرد: باعث مسرت است که دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر موفقیت در عرصه‌ علمی در ورزش قهرمانی می‌درخشد. مسلماً روحیه و رفتار پهلوانی شما الگوی مناسبی برای جوانان و ورزشکاران کشور است.

۲. محمدرضا گرایی

محمدرضا گرایی متولد ۴ مرداد ۱۳۷۵ در مرودشت است. او در یک خانواده ۶ نفره پرورش یافته، دو برادر به نام‌های حسین و محمدعلی دارد که هر دو کشتی‌گیر هستند.

وی فارغ‌التحصیل کارشناسی تربیت‌ بدنی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز پاسارگاد و دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت است.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

گرایی و برادرش ابتدا ژیمناست‌کار بوده‌اند، مربی ژیمناستیک بر این باور بوده که در ایران به این ورزش بها داده نمی‌شود، به‌همین دلیل برادران گرایی را به سمت ورزش کشتی سوق داد.

نخستین مدال گرایی چگونه رقم خورد؟

محمدرضا گرایی در مسابقات کشتی فرنگی دانشجویان جهان (سال ۲۰۱۷ و وزن ۶۶ کیلوگرم) در دور نخست کشتی‌گیر اوکراینی و دارنده مدال طلای جوانان جهان را با نتیجه چهار بر یک شکست داد و در دور دوم نیز نماینده کشور اسپانیا را ۸ بر صفر از پیش رو برداشت؛ اما در دور سوم مقابل نماینده ترکیه تن به شکست داد و راهی دیدار رده‌بندی شد و در این دیدار با غلبه بر نماینده لهستان مدال برنز را به گردن آویخت.

دومین مدال، تکرار برنز در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸

گرایی در دیدار رده‌بندی وزن ۶۷ کیلوگرم بازی‌های آسیایی سال ۲۰۱۸ هم به مصاف هانگ یینگ-هووا از تایوان رفت و در کمتر از یک دقیقه توانست حریف را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست دهد و مدال برنز این وزن را از آن خود کند.

کسب نخستین طلا در قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹

در وزن ۷۲ کیلوگرم محمدرضا گرایی در دیدار پایانی سانان سلیمان‌اف از آذربایجان را با نتیجه ۷ بر صفر از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

دومین طلا در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۹

محمدرضا گرایی در دیدار پایانی وزن ۷۲ کیلوگرم با نتیجه ۵ بر صفر هیو جون ژانگ از چین را از پیش رو برداشت و به مدال طلا دست یافت.

رسیدن به سومین طلا در المپیک ۲۰۲۰ توکیو

گرایی نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران در حالی که به‌دلیل جوانی و کم‌تجربگی در تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان کمتر کسی انتظار مدال از وی را داشت درخشان ظاهر شد.

کشتی او آخرین وزن از کشتی‌گیران فرنگی ایران بود و از وی به عنوان آخرین سرباز فرنگی و آخرین امید «محمد بنا» یاد می‌شد، او پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم خولیان اورتا از کلمبیا را با ۸ بر صفر شکست داد و در دیدار فینال بازی‌های المپیک توکیو به مصاف پرویز نصیب‌اف از اوکراین رفت و با نتیجه ۹ بر یک برنده شد و به مدال طلای المپیک دست یافت.

این فرنگی‌کار تیم ملی پس از ۹ سال موفق شد کشتی فرنگی ایران را صاحب چهارمین مدال طلای المپیک کند.

کسب چهارمین مدال طلا در رقابت‌های جهانی کشتی فرنگی ۲۰۲۱ نروژ

محمدرضا گرایی در رقابت‌های جهانی کشتی ۲۰۲۱ در اسلو کشور نروژ به‌عنوان آخرین نماینده کشورمان روی تشک رفت و موفق شد در وزن ۶۷ کیلوگرم در مصاف با کشتی‌گیری از روسیه با نتیجه ۵ بر ۲ به پیروزی برسد و مدال طلای این وزن را از آن خود کند.

۳. امیرحسین زارع

امیرحسین زارع متولد ۲۷ دی ۱۳۷۹ در مازندران، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است که در شهر آمل استان مازندران به‌عنوان فرزند دوم به دنیا آمد و فقط یک خواهر بزرگ‌تر از خود دارد. مادرش خانه‌دار و پدرش هم از پیشکسوتان ورزش باستانی‌کار شهر آمل شناخته می‌شود و عموی بزرگ او از بنیان‌گذاران ورزش باستانی آمل است.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

امیرحسین زارع از دوران دبستان ورزش باستانی را آغاز و به دلیل اینکه از کودکی علاقه شدیدی به کشتی داشت بعد از قبولی در مدرسه نمونه دولتی، مادرش به‌عنوان جایزه او را در رشته کشتی ثبت‌ نام کرد. او اکنون به‌عنوان دانشجوی رشته تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی با ۱۸۳ سانتی‌متر قد و ۱۲۵ کیلوگرم وزن به‌عنوان پدیده عضو تیم ملی کشتی آزاد است.

ورود به تیم ملی

زارع سال ۱۳۹۶ در ۱۷ سالگی در مسابقات استانی مازندران کشف شد و خیلی زود به عضویت تیم ملی نوجوانان درآمد. سال ۱۳۹۸ در مسابقات جهانی امیدها [۲۰۱۸] در زاگرب کرواسی با کسب مدال طلا، نگاه‌ها را سمت خود جلب کرد.

جوانان و بزرگسالان ملی

امیرحسین زارع سال ۱۳۹۸ در المپیک نوجوانان مدال نقره گرفت، سپس وارد رده جوانان شد و در آسیا مدال طلا و در مسابقات جهانی بازهم مدال نقره گرفت تا عنوان پدیده جدید سنگین‌وزن کشتی آزاد ایران را از آن خود کند.

در راه المپیک ۲۰۲۱

سنگین‌وزن کشتی آزاد ایران که آروزی دوران نوجوانی خود حضور در المپیک بوده با وجود سن کم بعد از کسب سهمیه المپیک توکیو توسط یدالله محبی به‌عنوان آماده‌ترین ورزشکار راهی المپیک توکیو ۲۰۲۱ می‌شود.

کسب مدال در المپیک

او در فینال ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد در المپیک ۲۰۲۱ توانست با شکست پنج بر صفر حریف چینی‌ به مدال پرافتخار برنز برسد.

قهرمانی جهان ۲۰۲۱

زارع چند ماه بعد از المپیک در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان برابر گنو پتریاشویلی گرجستانی که در دیدار نیمه‌نهایی المپیک توکیو بازی را به این کشتی‌گیر واگذار کرده و از راهیابی به فینال بازمانده بود با نتیجه ۹ بر دو پیروز شد و به مدال طلا رسید.

۴. محمدهادی ساروی

محمدهادی ساروی متولد ۱۶ دی ۱۳۷۶ در آمل، کشتی‌گیر فرنگی کار ایرانی است که در روستای دارکلا از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل به‌عنوان فرزند دوم به دنیا آمد. در سن ۹ سالگی بعد از فوت پدر و مادر، برادر بزرگ‌ترش همه تلاش خود را برای تربیت محمدهادی صرف کرد.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

محمدهادی ساروی دانشجوی کارشناسی رشته تربیت‌ بدنی دانشگاه آزاد اسلامی آیت‌الله آملی شهرستان آمل است که در دسته ۹۷ کیلوگرم در تیم ملی می‌درخشد. کشتی را از تیم‌های پایه زیر نظر حسن حسین‌زاده آغاز کرد و به خاطر پهلوان قاسم رضایی رشته کشتی فرنگی را انتخاب و از سال ۱۳۹۰ وقتی ۱۴ ساله بود به‌صورت جدی وارد رشته کشتی شد.

نخستین افتخار ملی با جوانان

محمدهادی سال ۱۳۹۷ وقتی ۲۱ ساله بود با تیم ملی جوانان در وزن ۸۷ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال طلا رسید. یک سال بعد در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در شهر ترناوای اسلواکی هم مقام قهرمانی را کسب کرد و در همین سال قهرمان امیدهای آسیا شد.

از طلای بزرگ‌سالان تا المپیک

محمدهای ساروی بهمن ۱۳۹۸ با تیم ملی بزرگسالان به مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا رسید. دو سال بعد در ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ در مسابقات بین‌المللی کشتی فرنگی جام پیت لاسینسکی لهستان با کسب مدال طلا، سهمیه المپیک توکیو را هم به دست آورد.

پرونده ورزشی محمدهادی ساروی چگونه است؟

برنز المپیک ۲۰۲۱ توکیو

محمدهادی ساروی توانست در رده‌بندی المپیک ۲۰۲۱ در ۹۷ کیلوگرم با شکست «ساب بلاینن» از فنلاند به مدال پرافتخار برنز و عنوان سومی برسد و دومین مدال‌آور کاروان اعزامی به مسابقات المپیک بعد از جواد فروغی شد. پس از کسب مدال برنز المپیک در نخستین آوردگاه جهانی در نروژ توانست با شکست رقیبان به مدال طلای ۹۷ کیلو کشتی فرنگی دست پیدا کند.

افتخارات بین‌المللی محمدهادی ساروی

مدال طلای قهرمانی جهان ۲۰۲۱ نروژ – ۹۷ کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات المپیک توکیو ژاپن ۲۰۲۱ – ۹۷ کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات قهرمانی آسیا دهلی‌نو ۲۰۲۰ – ۹۷ کیلوگرم

مدال برنز؛ در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان بوداپست ۲۰۱۹ – ۹۷ کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا اولان باتور ۲۰۱۹ – ۸۷ کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات قهرمانی جام وهبی امره استانبول ۲۰۱۹ ۷۷ – کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات قهرمانی جوانان جهان ترناوا ۲۰۱۸ – ۸۷ کیلوگرم

مدال طلا؛ در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا دهلی‌نو ۲۰۱۸ – ۸۷ کیلوگرم

۵. میثم دَلخانی‌زاده

میثم دَلخانی‌زاده متولد ۱۶ دی ۱۳۷۵ فرنگی‌کار اهل شیراز(سپیدان روستای دَلخان) عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران است.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

دَلخانی‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت بوده که دوره کارشناسی خود را نیز در رشته تربیت‌بدنی مرکز پاسارگاد این دانشگاه طی کرده است.

نخستین مدال طلا در مسابقات امیدهای آسیا (زیر ۲۳ سال ۲۰۱۹ اولان باتور)

فرنگی‌کار اهل شیراز در رقابت‌های وزن ۶۳ کیلوگرم مسابقات امیدهای آسیا که با حضور پنج کشتی‌گیر برگزار شد به‌عنوان نماینده کشورمان در این وزن مقابل «تلمان باتومار» از مغولستان با نتیجه ۹ بر صفر به برتری دست یافت و صاحب نشان طلا شد.

کسب دومین مدال طلا در مسابقات قهرمانی کشتی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹ بوداپست

دَلخانی‌زاده در فینال وزن ۶۳ کیلوگرم با نتیجه ۷ بر ۶ از سد لوانی کاوجارادزه از گرجستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.

برنز مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۰

فرنگی‌کار تیم ملی در وزن ۶۳ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۰ در دیدار رده‌بندی به مصاف فیتداخمتوف از قزاقستان رفت و در این دیدار با نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی رسید و مدال برنز این وزن را از آن خود کرد.

مدال نقره مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۱

دَلخانی‌زاده در دور نخست وزن ۶۳ کیلوگرم مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۱ با نتیجه ۵ بر صفر اورماتبک آماتوف از قرقیزستان را مغلوب کرد، وی در دور بعد با نتیجه ۹ بر ۷ المورات تاسمرادوف دارنده مدال نقره و برنز جهان و برنز المپیک از ازبکستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

فرنگی‌کار تیم ملی در این مرحله با نتیجه ۸ بر ۵ از سد هان جائه چانگ از کره جنوبی گذشت و راهی دیدار فینال شد و در این دیدار مقابل سلطان آسیتولی از قزاقستان با نتیجه ۸ بر ۳ و ضربه فنی مغلوب شد و به مدال نقره مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۱ رسید.

کسب مدال طلای رقابت‌های جهانی کشتی ۲۰۲۱ اسلو نروژ

دَلخانی‌زاده در رقابت‌های وزن ۶۳ کیلوگرم رقابت‌های جهانی کشتی ۲۰۲۱ اسلو نروژ با غلبه بر رقیب گرجستانی خود با نتیجه ۵ بر ۴ توانست بر سکوی نخست مسابقات جهانی کشتی سال ۲۰۲۱ تکیه بزند.

فرنگی‌کار تیم ملی در کارنامه ورزشی دوره نوجوانی و جوانی مقام‌های زیر را دارد.

مدال برنز ۲۰۱۳ اولان باتور (نوجوانان جهان)

۲۰۱۳ زرنجانین (مقام پانزدهم)

۲۰۱۴ هومنه، اسلواکی(مقام هفدهم)

جوانان آسیا

مدال برنز (۲۰۱۵ نایپیداو)

۲۰۱۵ سالوادور، باهیا (مقام هشتم)

مدال برنز ۲۰۱۶ ماکن

۶. محمدعلی گرایی

محمدعلی گرایی، دانشجوی تربیت بدنی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت ۱۲ اردیبهشت ۱۳۷۳ متولد شد و قبل از آغاز به کار در رشته کشتی فرنگی همراه برادرش محمدرضا هشت سال ژیمناستیک کار کرد؛ اما مدتی بعد به سمت کشتی گرایش پیدا کرد.

او که دو برادر به نام‌های محمدرضا و حسین دارد و یک خواهرش هم در انگلستان زندگی می‌کند، در رشته فوتبال هم مدتی کار کرده است.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

گرایی که در مسابقات جهانی اسلو نروژ موفق شد با غلبه ۹ بر صفر بر تاماس لوای مجارستانی در یک کُشتی بسیار زیبا و جذاب و اجرای دو فن سالتو بارانداز، نشان ارزشمند برنز جهان را برای استان فارس و کشورمان به ارمغان آورد، اهداف بزرگ‌تری در سر می‌پروراند.

وی که سابقه کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ را نیز در کارنامه دارد، کسب مدال باارزش طلا در میدان المپیک ۲۰۲۴ پاریس را نشانه رفته و امیدوار است با تمرینات فشرده و برنامه‌ریزی منظم به هدف خود برسد.

گرایی که با تشویق پدر به سمت کشتی فرنگی نقل مکان کرده بود، نخستین مدال خود را در این رشته بعد از سه ماه تمرین در مسابقات استانی گرفت و سپس با انگیزه دوچندان این رشته را دنبال کرد.

محمدعلی گرایی علاوه بر کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی سال ۲۰۱۸ مدال برنز مسابقات جهانی کشتی فرنگی سال ۲۰۱۷، مدال طلای بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷، مدال نقره مسابقات جام تختی در سال ۱۳۹۳، مدال نقره مسابقات کشتی قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۵ و کسب مدال برنز تیمی جام جهانی کشتی ۲۰۱۷ آبادان را در سابقه ورزشی دارد.

۷. پژمان پشتام

پژمان پشتام دانشجوی تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و عضو تیم ملی کشتی فرنگی کشور، توانست در مسابقات جهانی کشتی فرنگی ۲۰۲۱ با برتری بر حریف مجارستانی خود، مدال برنز این دوره از مسابقات جهانی را از آن خود کرده و بر سکوی سوم جهان تکیه زند.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

گفتنی است پژمان پشتام در مرحله رده‌بندی وزن ۸۲ کیلوگرم مقابل زابو از مجارستان با نتیجه ۴ بر صفر به پیروزی رسیده و دومین مدال کاروان ایران را در مسابقات جهانی کشتی فرنگی ۲۰۲۱ کسب کند.

۸. امیرمحمد یزدانی

امیرمحمد یزدانی متولد ٨ مهر ١٣٧٩) کشتی‌گیر آزادکار تیم ملی و دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار است. امیرمحمد برادر زهرا یزدانی قهرمان کشتی بانوان، پسر دایی رضا یزدانی و با حسن یزدانی دیگر کشتی گیر ایرانی نسبت فامیلی دارد

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

از افتخارات یزدانی می‌توان به کسب مدال نقره قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱ اشاره کرد.

امیر محمد یزدانی در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در دور نخست با نتیجه ۱۵ بر ۲ بختیار بورجاکوف از ترکمنستان را مغلوب کرد، وی در دور بعد مقابل والدس توبیر دارنده مدال برنز جهان از کوبا با نتیجه ۱۳ بر ۹ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد، از دور رقابت‌ها کنار رفت. او در انتخابی تیم ملی با غلبه بر حریفان مثل پیمان بیابانی پدیده این مسابقات شد. همچنین وی دارنده مدال نقره جوانان جهان است.

در وزن ۶۵ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی در دور اول با نتیجه ۱۰ بر صفر گابریل جاناتچ از اتریش را مغلوب کرد وی در دور بعد با نتیجه ۱۳ بر ۳ مقابل سباستین ریورا را از پورتوریکو به برتری رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. یزدانی در این مرحله مقابل کریستوف بینکوفسکی از لهستان با نتیجه ۴ بر ۲ به پیروزی رسید و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

یزدانی در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۴ علیبک عثمانوف از قرقیزستان را مغلوب کرد و به دیدار فینال راه یافت و در دیدار فینال در یک غافلگیری با نتیجه ۱۴ بر ۴ مغلوب با زاگیر شاخیف قهرمان اروپا از روسیه شد و به مدال نقره رسید.

۹. علیرضا سرلک

علیرضا سرلک متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در الیگودرز کشتی‌گیر آزادکار کشورمان است که دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد الیگودرز است.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

از افتخارات سرلک می‌توان به کسب مدال نقره قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱ و مدال برنز مسابقات قهرمانی کشتی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹ و مدال نقره مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۱ و کسب مدال طلا جام تختی اشاره کرد.

قهرمانی آسیا ۲۰۲۱

علیرضا سرلک در وزن ۵۷ کیلوگرم در دور اول مقابل روزگلدی سیداف از ترکمنستان با نتیجه ۱۰ بر صفر به پیروزی رسید. وی در دور بعد با نتیجه ۳ بر صفر از سد محمد بی لال از پاکستان گذشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. سرلک در این مرحله مقابل یوتو تاکشیتا از ژاپن با نتیجه ۵ بر یک پیروز شد و به دیدار فینال راه یافت. وی در این دیدار با نتیجه ۹ بر ۴ مقابل راوی کومار دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از هند مغلوب شد و به مدال نقره رسید.

نایب‌ قهرمانی جهان ۲۰۲۱

سرلک پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۱۱ بر صفر جوزپه ریا از اکوادور را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۷ بر ۶ از سد آریان چیوترین از بلاروس گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. سرلک در این مرحله سلیمان آتلی دارنده مدال نقره جهان از ترکیه را با نتیجه ۷ بر ۴ از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. در دیدار فینال سرلک به مصاف توماس گیلمن دارنده مدال برنز المپیک و نقره جهان از آمریکا رفت و در پایان با نتیجه ۵ بر ۳ شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

۱۰. علی‌اکبر یوسفی احمدچالی

علی‌اکبر یوسفی متولد ١٠ اردیبهشت ١٣٧۶ در بابل) فرنگی‌کار کشورمان است که در مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۲۱ موفق شد در سنگین‌وزن (وزن ۱۳۰ کیلوگرم) مدال طلا را از آن خود کند.

از دیگر افتخارات یوسفی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته تربیت بدنی دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل می‌توان به کسب مدال طلا مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۲۱ اشاره کرد.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

مهم‌ترین افتخار علی‌اکبر یوسفی که در تاریخ کشتی فرنگی ایران بی سابقه است کسب نخستین مدال طلای سنگین وزن تاریخ ایران در مسابقات جهانی است که در مسابقات کشتی جهان ۲۰۲۱ رقم خورد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۸

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم علی اکبر یوسفی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۴ بر یک مقابل زویادی پاتاریدزه قهرمان جوانان جهان و دارنده مدال نقره زیر ۲۳ سال جهان از گرجستان کشتی را واگذار کرد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، وی به گروه بازنده ها رفت. یوسفی در این گروه مقابل نوخچو لابازانوف از روسیه با نتیجه ۵ بر ۲ پیروز شد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار یوهانس مایینپاییا از فنلاند را با نتیجه ۵ بر صفر از پیش رو برداشت و صاحب مدال برنز شد.

قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۱۹

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم علی اکبر یوسفی در دور اول با قرعه استراحت روبه‌رو بود. وی در دور دوم در مصاف با کونستا مایین پایای از فنلاند با نتیجه ۳ بر صفر به برتری دست یافت. یوسفی در دور سوم و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۳ بر ۲ از سد فرانز ریشتر از آلمان گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۷ بر ۶ از سد عثمان ایلدیریم دارنده مدال نقره زیر ۲۳ سال جهان از کشور ترکیه گذشت و راهی دیدار فینال شد. یوسفی در دیدار فینال با توجه به مصدومیت زویادی پاتاریدزه قهرمان سال گذشته این مسابقات پیروز میدان شد و به مدال طلا رسید.

جام پیت لاسینسکی ۲۰۲۰

یوسفی در این رقابت ها توانست در دور نخست روماس کاردریسوف از لیتوانی را ۵ بر ۰ شکست دهد و به یک چهارم نهایی برسد؛ او در این مرحله یک بر یک از سد هیکی نابی از استونی گذشت و به نیمه نهایی رسید.او در نیمه نهایی ادوارد پوپ از آلمان رو ۲ بر یک شکست داد و به فینال رسید.وی در فینال مقابلامین میرزازاده از ایران ۳ بر یک تن به شکست داد و به مدال نقره رسید.

قهرمانی آسیا ۲۰۲۱

در وزن ۱۳۰ کیلوگرم علی اکبر یوسفی در دور نخست با نتیجه ۹ بر یک مراد رامانوف از قرقیزستان را شکست داد. وی در دور دوم و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۱۴ بر ۵ سهراب فاتویف از ازبکستان را شکست داد و به دیدار فینال راه یافت. حریف یوسفی در این دیدار علیم‌خان سیزدیکوف از قزاقستان را با نتیجه ۵ بر یک از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

قهرمانی جهان در اسلو ۲۰۲۱

یوسفی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم جهانی نروژ پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۶ بر یک دیوید اواساپیان از ارمنستان را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۲ بر یک اسکار مارویک از نروژ را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله به مصاف یاسمانی آکوستا دارنده مدال برنز جهان و فرنگی‌کار کوبایی‌الاصل از شیلی رفت و در یک کشتی حساس حریف قدرتمند خود را ۲ بر یک شکست داد و به فینال راه پیدا کرد.

اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد

یوسفی در فینال به مصاف زورابی گدخائوری دارنده مدال برنز اروپا از روسیه رفت و توانست قدرتمندانه حریف خود را با نتیجه ۵ بر یک شکست دهد و مدال طلا بگیرد. یوسفی حدود ۲ ماه پیش نیز در رقابت‌های بین‌المللی صربستان فرنگی‌کار روسی را شکست داده بود، مدال یوسفی دومین مدال طلای تیم ملی در پیکارهای جهانی ۲۰۲۱ نروژ بود.

به گزارش آنا، حسن یزدانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی آزاد، امیرحسین زارع دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی آزاد، میثم دلخانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز پاسارگاد دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی فرنگی، محمدهادی ساروی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی فرنگی، محمدرضا گرایی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی فرنگی، علی‌اکبر یوسفی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی فرنگی، امیرمحمد یزدانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جویبار دارنده مدال نقره مسابقات جهانی کشتی آزاد، علیرضا سرلک دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد الیگودرز دارنده مدال نقره مسابقات جهانی کشتی آزاد، محمدعلی گرایی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت دارنده مدال برنز مسابقات جهانی کشتی فرنگی و پژمان پشتام دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر دارنده مدال برنز مسابقات جهانی کشتی فرنگی امروز در مراسمی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مدیران در سازمان مرکزی این دانشگاه تجلیل شدند.

انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/

این مقاله با عنوان “اسلو چگونه زیر گام‌های پهلوانان ایرانی لرزید؟/ از جادوی چهارِ یزدانی تا رقص پرچم پدیده‌های باسواد” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا