فناوری

حل چالش های بزرگ جهانی با همکاری علمی کشورهای اسلامی – تیتروز | خبر جدید

حل چالش های بزرگ جهانی با همکاری علمی کشورهای اسلامی – تیتروز | خبر جدید” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری امشب در مراسم برگزاری چهارمین دوره جایزه مصطفی ص که در تالار وحدت برگزار شد گفت: برای ما باعث افتخار است که در هفته مزین به نام پیامبر فرصت دیدار با جمعی از چهره های شامخ علمی در جهان اسلام را پیدا کرده ایم.

معاون علمی و فناوری با تبریک این ایام به جامعه اسلامی و به طور ویژه دوستداران پیامبر بزرگ اسلام، حضرت محمد مصطفی (ص)، گفت: لازم می دانم نیک‌اندیشی بزرگانی که با ابتکار هفته وحدت، تفاوت در روایتها را به فرصتی برای تحکیم پیوندها در جامعه اسلامی تبدیل کرده است، ارج نهیم.

وی گفت: ما اکنون به واسطه چالشهای مشترکی که جامعه بزرگ اسلامی با آنها روبرو است، اهمیتِ وحدت و همدلی و در مقابل، عوارضِ تفرقه و نقار را به خوبی مشاهده می کنیم.

ستاری گفت: جامعه اسلامی همواره در معرض این انتخاب قرار دارد که چه نمایندگانی را برای ارائه تصویر و پیام اسلام به جهان معرفی کند؛ ما برای این پرسش، پاسخ تاریخی مناسبی را مبتنی بر میراث مشترک جهان اسلام می شناسیم.

به گفته وی، در قرن های مصطلح به دوران طلایی اسلام، همزمان با دوره شکوفایی علم و هنر در کشورهای اسلامی، صدا و لباس اسلام بر تن و زبان شخصیتهای بزرگ علمی و فرهنگی همچون حضرات ابونصر فارابی، مولانا جلال الدین، عمر خیام، محمد ابن موسی خوارزمی، ابن سینا، ابن هیثم و بسیاری دیگر از دانشمندان سرآمد اسلام بوده است.

وی ادامه داد: این شخصیتهای نام آور از یک سو در عالیترین مراتب علم و فرهنگ در زمانه خود قرار داشتند و از طرف دیگر شخصیتهایی فرامرزی بودند که اکنون آثار هر یک از آنها در شمار گنجینه‌های فرهنگی چند کشور اسلامی به حساب می آیند.

ستاری گفت: شکوفایی جامعه اسلامی مقارن با حضور چنین شخصیت‌هایی و در زمان و جایی روی داده که تصویر اسلام در قاب علم و فرهنگ ارائه شده است. به تعبیر پیامبر عظیم الشأن ما، «دانشمندان وارثان انبیا» هستند و بهترین نماینده برای رساندن پیام انبیا به ذهن‌های جستوجوگر هستند.

معاون علمی گفت: مبتنی بر این بینش، جامعه اسلامی در زمان حاضر می تواند بنا به اشتراک در دین، کتاب و رسول و گنجینه‌ای از میراث علمی و فرهنگی، زمینه ابتکارات جدید را برای برخورداری و پیشرفت مسلمانان جهان فراهم کند؛ در این رابطه، علم و فناوری به دلیل ماهیت فرافرهنگی خود، میتواند به عنوان چارچوبی برای همکاریهای نوع دوستانه بین کشورهای اسلامی عمل کند.

وی گفت: برای گذار به یک جامعه خلاق و نوآور به این باور دست یافته‌ایم که علم و فناوری به شرط وجود اراده مشترک بین‌المللی ظرفیت کافی برای همکاری در خصوص رفع چالشهای بزرگ جهانی را دارا است؛ این در حالی است که کشورهای اسلامی به واسطه زمینه‌هایی مشترک فرهنگی از فرصتهایی بزرگ برای خلق اراده مشترک در راستای اقدامات جمعی برخوردارند.

وی ادامه داد: لذا در شرایط کنونی که کشورهای اسلامی با چالشهای بزرگ اجتماعی روبرو هستند، این مسئولیت متوجه همه متفکران و دانشمندان بزرگ جهان اسلام است که به عنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل کنند.

وی گفت: جایزه مصطفی، معطوف به استفاده از علم و فناوری به عنوان یک مؤلفه فرصت ساز برای تقویت رشته‌های اخوت در جامعه اسلامی است.

وی تاکید کرد: بسیار خرسندم که به برکت این جایزه بین المللی شبکه‌ ای از دانشمندان جهان اسلام برای نگرش مسئله محور به علم و فناوری شکل گرفته است. همچنین امیدوارم با اتکال به وعده راستین خدا که «یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ» ، دانشمندان برگزیده در جایزه مصطفی و فرهیختگانی که با ما در برگزاری این جایزه همکاری می کنند، در عالیترین مراتب منزلت نزد خداوند بزرگ قرار گیرند.

وی خطاب به دانشمند برگزیده جایزه مصطفی؛ کامران وفا گفت: سخاوت ایشان را ستایش می کنم و بر هیچ کسی پوشیده نیست که اهدای جایزه پروفسور وفا برای توسعه علوم بنیادی ایران کار بزرگی بوده است این وظیفه معاونت علمی و وزارت علوم را سنگین تر می کند. 

ستاری در حاشیه برگزاری چهارمین دوره از جایزه مصطفی درجمع خبرنگاران نیز گفت: جوایزی مانند نوبل و همچنین جایزه مصطفی که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود براساس الگوهای علمی انتخاب می شوند.

معاون علمی و فناوری با اشاره به روند انتخاب دانشمندان برتر جهان اسلام در جایزه مصطفی افزود: این دوره از جایزه دانشمندان برتر در دو بخش انتخاب شدند. یک دسته از دانشمندان معرفی شده، دانشمندانی هستند که مقیم کشورهای اسلامی‌اند و دسته از دانشمندان برگزیده مسلمان سایر کشورها هستند.

ستاری با تاکید بر اینکه نمونه این دانشمندان را می‌توان در همه ادوار جایزه مصطفی مشاهده کرد، گفت: کشف دانشمندانی که در جوایز دیگر جهانی دیده نمی‌شوند، می‌تواند یکی از اهداف جایزه مصطفی باشد و فکر می‌کنم که اعطای این جایزه حرکت و اقدام جدی در حوزه علم و فناوری در کشورهای اسلامی باشد.

وی در خصوص برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت نخبگان ایرانی گفت: طی ۵ سال گذشته برنامه‌ای برای بازگرداندن نخبگان ایرانی مقیم خارج در بنیاد ملی نخبگان اجرایی کردیم که تاکنون ۲ هزار و ۶۰۰ نفر از این نخبگان از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا فارغ التحصیل شده‌اند، به کشور بازگشته‌اند.

ستاری اضافه کرد: حدود ۲۵ درصد از این تعداد نخبه ایرانی بازگشته به کشور در دانشگاه‌های کشور مشغول به فعالیت هستند ولی بیشتر آنها در شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌هایی که بعضا خود آنها موسس بودند، مشغول به فعالیت شدند.

معاون علمی و فناوری اضافه کرد: این اقدام برنامه‌ای است که در بنیاد ملی نخبگان برای بازگردان نخبگان ایرانی توسعه داده شده است.

این نوشته با عنوان “حل چالش های بزرگ جهانی با همکاری علمی کشورهای اسلامی – تیتروز | خبر جدید” در وب سایت www.mehrnews.com منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا