اقتصادی

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انجمن‌های علمی را حمایت کنند

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انجمن‌های علمی را حمایت کنند” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ انجمن‌های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، باانگیزه و با ظرفیت‌های بالا هستند که موجب تجمیع و متمرکزشدن دانشجویان مشتاق به فعالیت‌های پژوهشی و علمی می‌شوند.

بخش عمده این ظرفیت‌ها، ابتدای کار به‌صورت بالقوه هستند و اگر دانشگاه‌ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن‌ها فراهم آورند؛ بالفعل‌شدن این ظرفیت‌ها دور از دسترس نخواهد بود؛ بنابراین در راستای ترویج روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن‌های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.


بیشتر بخوانید:

خروجی مفید انجمن‌های علمی با تشکیل استارت‌آپ‌ها

تربیت دانشجویان با توانایی حل مسائل مهندسی در حوزه کارآفرینی

۲ راه تقویت انجمن‌های علمی کدامند؟

ارتقای علم، دانش و سواد دانشجویان در انجمن‌های علمی


خبرنگار خبرگزاری آنا در پنجاه و ششمین شماره از پرونده «توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی» درباره مأموریت‌ها، اهداف، برنامه‌ها، دستورکارها و دستاوردهای انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات با مهدی نورزاد دبیر این انجمن گفت‌وگو کرده است که مشروح آن را می‌خوانید.

آنا: لطفاً انجمن علمی مهندسی مکانیک واحد علوم تحقیقات را با ذکر جزئیات، چگونگی تشکیل و نوع و حیطه کارکرد آن (زمینه‌های کاری) معرفی فرمایید.

نورزاد: انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران شهریور ۱۳۹۸ با انتخاب ۶ نفر از اعضای حال حاضر انجمن که شامل یک نفر رئیس انجمن و چهار نفر هیئت مدیره و یک نفر با عنوان عضو علی‌البدل است، راه‌اندازی شد.

ابتدا اسامی ۱۲ نفر از دانشجویان منتخب شد و پس از پیگیری‌ها و نامه‌های اداری، انتخاباتی توسط دانشجویان در این زمینه برگزار و در نهایت ۶ نفر عضو فعلی انتخاب شدند.

برنامه‌های انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در زمینه‌های مختلف علمی اعم از برگزاری دوره‌های صنعتی و نرم‌افزاری، برگزاری همایش‌ها و وبینارهای متعدد در شاخه‌های مختلف مکانیک، برگزاری اردوها و بازدیدهای علمی از شرکت‌ها و صنایع بزرگ علمی، تشکیل تیمی قدرتمند از دانشجویان برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی و … است.

داشتن برنامه و عمل‌کردن و پیش‌رفتن طبق آن نه‌تنها منجر به پیشرفت انجمن‌های علمی می‌شود؛ بلکه پیشرفت دانشگاه و دانشجویان را هم دربرمی‌گیرد.

آنا: جایگاه و وظایف انجمن‌های علمی در دانشگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نورزاد: انجمن‌های علمی در دانشگاه طبق مقررات کنونی، وظایفی را عهده‌دار هستند که توسط ارتباطات گسترده‌ای که با دانشگاه و صنعت دارند، جایگاه خوبی را کسب می‌کنند و طبق مقررات باید اهداف مورد نظر را انجام دهند؛ البته ذکر این‌ مورد حائز اهمیت است که جایگاه انجمن‌های علمی بسیار مهم است و در صورتی که به اهداف خود و مقررات موجود پایبند باشند، هر انجمن طبق برنامه‌ها و سیاست‌های خود می‌تواند فعالیت‌هایی را داشته باشد به شرط آنکه قابل پیاده‌سازی باشد.

تشکیل تیم‌های قدرتمند علمی و پژوهشی

آنا: انجمن‌های علمی به‌عنوان هسته‌های تخصصی چه نقشی در پیشبرد علمی و توسعه علم و دانش به‌ویژه دانش‌های نوین دارند؟

نورزاد: انجمن‌های علمی می‌توانند در دانشگاه در زمینه‌های پیشبرد علمی و توسعه علم و دانش‌های نوین بسیار مؤثر و کارساز باشند؛ چراکه با توجه به ارتباطات گسترده با دانشگاه، صنعت و … و دردست‌داشتن دانشجویان قوی در این زمینه بسیار موفق و کاربردی هستند. انجمن‌ها با برگزاری دوره‌ها، همایش‌ها، وبینارهای متعدد و … یا حتی تشکیل تیم‌های قدرتمند علمی و پژوهشی در این زمینه بسیار کارساز هستند.

آنا: حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی را چگونه ارزیابی می‌کنید و مشکلات و چالش‌های مسیر فعالیت خود را چه چیزهایی می‌دانید؟

نورزاد: چالش و مشکلاتی برای تشکیل انجمن علمی مهندسی مکانیک وجود داشت و به علت برخی از مسائل با اینکه اهداف علمی بالایی داشتیم؛ اما بنابر سیاست‌های دانشکده و دانشگاه، حمایت‌ها برای تشکیل این انجمن بسیار ضعیف بود و دوره تشکیل انجمن بسیار زمان‌بر شد تا جایی که حتی پس از تشکیل هم هیچ حمایتی توسط دانشکده و دانشگاه صورت نگرفت؛ بنابراین مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین نکته حمایت دانشگاه و دانشکده از دانشجویان فعال و قوی است تا یک انجمن علمی شکل بگیرد و در مسیر اهداف پیش روی خود فعالیت‌های بسیاری را انجام دهد. یک انجمن برای پیش‌بردن اهداف خود باید بسیار فعال باشد تا بتواند جذب‌کننده باشد.

آنا: انجمن‌های علمی چگونه تقویت می‌شوند تا در پیشبرد علم موفق باشند؟

نورزاد: انجمن‌های علمی برای پیشبرد علم علاوه‌بر حمایت‌های دانشگاه باید با فعالیت‌های بسیار خود دانشجویان را جذب کنند. حال این روش چه از نظر تبلیغات و برگزاری وبینار یا همایش‌هایی به‌منظور معرفی اعضا و اهداف خود به دانشجویان و چه از طریق فعالیت‌های گسترده خود در زمینه تحقیق و پژوهش و … باشد. داشتن برنامه و عمل‌کردن و پیش‌رفتن طبق آن بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ چراکه نه‌تنها منجر به پیشرفت انجمن بلکه پیشرفت دانشگاه و دانشجویان را هم دربرمی‌گیرد.

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انجمن‌های علمی را حمایت کنند

آنا: نحوه همکاری مسئولان امر در دانشگاه با انجمن مهندسی مکانیک چگونه بوده است؟

نورزاد: انجمن علمی مهندسی مکانیک برای اجرای اهداف خود طبق قوانین کنونی، علاوه‌بر داشتن ارتباط با باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، ارتباطاتی هم با دانشکده مربوط خود داشته که کمک‌کننده‌ای برای پیشبرد اهداف انجمن بوده است؛ البته باید تشکر ویژه‌ای از شهرام اعتمادی‌حقیقی مدیرگروه، محمد احرابی بخش امور فرهنگی و دانشجویی دانشکده و رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات داشته باشم که با راهنمایی‌ها و حمایت‌های بی‌دریغ زمینه پیشرفت و توسعه‌دادن به انجمن را فراهم کردند؛ بنابراین انجمن علمی مهندسی مکانیک با حمایت‌ها، نظر و پیشنهاد این افراد موفق به انجام برخی از اهداف شد.

تشریح اهداف و برنامه‌های انجمن مهندسی مکانیک

آنا: چنانچه فعالیت‌های اجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیت‌ها و دستاوردهایی داشته‌اید، تشریح فرمایید.

نورزاد: انجمن علمی مهندسی مکانیک تاکنون موفق به برگزاری همایش و دعوت استادان دانشکده، مدیران و مهندسان صنعتی ازجمله شرکت سایپا، ایجاد فضایی خوب برای ارتباط با دانشجویان جدید برای راهنمایی‌های ثبت‌ نام و انتخاب واحد و برگزاری دوره‌های نرم‌افزاری کوتاه‌مدت به‌منظور انجام پروژه‌های دانشجویی شده است؛ اما با توجه به بحران کرونا و معضل ویروس کووید-۱۹ شرایط برای انجام برخی از اهداف سخت‌تر و درنهایت سبب فعالیت‌هایی در زمینه برگزاری وبینارهای علمی در زمینه‌های مختلف و همکاری با مدیرگروه برای برگزاری دوره‌های آنلاین ازجمله دوره هیدرولیک‌ و نیوماتیک شد.


بیشتر بخوانید:

۱۷ راهکار برای تحول و پیشرفت انجمن‌های علمی

بوروکراسی و قوانین دست‌وپاگیر به انجمن‌های علمی صدمه زده است

بودجه کافی و بدون دردسر در اختیار انجمن‌های علمی قرار گیرد

پرداخت بودجه ثابت به انجمن‌های علمی فعال


اهداف بسیار دیگری هم مانند برگزاری اردو و بازدید از شرکت‌های صنعتی مانند سایپا و ایران‌خودرو نیز در برنامه داشته‌ایم که با توجه به محدودیت‌های کرونایی شکل و رویه آنها عوض شد؛ البته ذکر این نکته هم الزامی است که انجمن علمی مهندسی مکانیک با دانشگاه‌های دیگر ازجمله دانشگاه شریف و خواجه نصیر در زمینه‌های بسیاری برای ورود دانشجویان به صنعت و گذراندن دوره‌های کارآموزی منجر به استخدام، همکاری داشت و این فضا را برای دانشجویان ایجاد کرد و حتی با بخش پارک علم و فناوری دانشگاه شریف با رایزنی‌ها و جلسات متعدد به نتایج بسیار عالی در زمینه همکاری‌های علمی و پژوهشی نیز رسیدیم.

با همکاری مدیرگروه مهندسی مکانیک، گروهی از دانشجویان فعال و خوب تشکیل شد که هدف از این گروه فعالیت‌های جدای از انجمن مانند فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی منجر به تولید محصول بود که اکنون در برخی از زمینه‌ها در حال فعالیت هستیم و مطالب پژوهشی کشف‌شده هم در صفحه اینستاگرامی انجمن قابل مشاهده است.

آنا: و سخن آخر…

نورزاد: امیدوارم با فعالیت‌ها و دستاوردهای انجمن‌های علمی، سطح علمی کشور بالاتر برود. انجمن‌های علمی بسیاری هستند که یا هنوز راه‌اندازی نشده‌اند و یا راه‌اندازی شده‌ و فعال نیستند که باید به حل این مشکل رسیدگی شود و انجمن‌ها از طریق دانشگاه و دانشکده خود حمایت شوند؛ چراکه سرمایه‌های مهم و باارزشی هستند.

انتهای پیام/۴۱۰۳/۴۰۶۲/

این نوشته با عنوان “دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انجمن‌های علمی را حمایت کنند” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا