فناوری

کاهش آلودگی محیط، سلامت تولیدات صنایع را افزایش می‌دهد

کاهش آلودگی محیط، سلامت تولیدات صنایع را افزایش می‌دهد” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اتاق تمیز یک میزان بسیار اندک اما کنترل شده از آلودگی را همراه خود دارد که این میزان و سطح آلودگی با استفاده از تعداد ذرات معلق در واحد متر مکعب یا فوت مکعب و بر اساس اندازه هرکدام از ذرات تعیین می‌شود. ذرات معلق و آلودگی‌های موجود در اتاق‌های تمیز با استفاده از فیلترهای ویژه تا حدود بسیار زیادی از بین می‌روند.

کاربرد اصلی اتاق تمیز در صنایعی است که حضور ذرات کوچک می ‌تواند فرآیند تولید را تحت تأثیر قرار دهد. اتاق تمیز همچنین کاربردهای بسیاری در تولید قطعات خاص و دقیق مورد استفاده در کاربردهای نظامی و علوم هوافضا و اپتیک، تولید نیمه‌ هادی‌ها و قطعات الکترونیکی، تولید داروهای مختلف، زیست فناوری، ابزارهای مختلف پزشکی و اتاق‌ های عمل دارد.

این اتاق ‌های تمیز اندازه‌های مختلفی دارند و طراحی برخی از آنها بسیار پیچیده است. همین طراحی دشوار در محیط‌هایی که عموما خیلی بزرگ نیستند سبب شده تا فعالیت در این اتاق‌ها مستلزم رعایت شرایط خاصی باشد. شرایطی که باید بارها تمرین‌های مختلفی انجام شود تا آمادگی لازم برای انجام فعالیت در این شرایط ایجاد شود تا کارکنان بتوانند به خوبی نکات ضروری را رعایت کنند.

هنگام ورود به اتاق تمیز باید لباس‌های خاصی پوشید تا بتوان از انتشار آلودگی و ذرات مختلف از سطح بدن جلوگیری کرد. همچنین ورود به این اتاق‌ها از اتاق‌های کوچکی به نام هوابند یا قفل هوا صورت می‌گیرد. هوابند یک دستگاه تنظیم فشار است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک شخص یا هر وسیله دیگری، از یک مکان به مکان دیگر که از لحاظ فشار هوا متفاوت هستند، عبور کند.

همچنین قبل از ورود به اتاق تمیز معمولا دوش هوا گرفته می‌شود. طراحی این دوش‌های هوا امری بسیار مهم و حیاتی در طراحی اتاق‌های تمیز و علم تهویه مطبوع است که برای طراحی آن استفاده بسیار زیادی از روابط حاکم در علم دینامیک سیالات محاسباتی می‌شود.

پوشش مخصوص اتاق تمیز برای جلوگیری از انتشار ذرات از سطح بدن طراحی شده‌اند زیرا ورود افراد می‌تواند عامل تولید و انتقال آلودگی و ذرات معلق به اتاق تمیز باشد.

این لباس‌ها باید طوری طراحی شوند که خود، ذرات معلق و آلودگی را به محیط اطراف منتشر نکند چرا که آلودگی‌هایی که از لباس و بدن افراد به اتاق تمیز منتقل می‌شوند، می‌توانند تجهیزات نیمه‌هادی و یا داروی تولید شده را نابود کند و در نتیجه خسارت جبران‌ناپذیری به سرمایه شرکت بزند. همچنین این آلودگی‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت در بیمار و عدم درمان صحیح او در اتاق عمل شود. اتاق‌های تمیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تجهیزات آزمایشگاه‌ها و توسعه پژوهش‌ها در این حوزه، به رشد قابل‌توجهی دست یافته است.

انتهای پیام/

این محتوا با عنوان “کاهش آلودگی محیط، سلامت تولیدات صنایع را افزایش می‌دهد” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا