اجتماعی

4 مشکل حوزه “نیروی انسانی” چالش وزیر جدید آموزش و پرورش- اخبار فرهنگیان و مدارس – اخبار اجتماعی تیتروز

۴ مشکل حوزه “نیروی انسانی” چالش وزیر جدید آموزش و پرورش- اخبار فرهنگیان و مدارس – اخبار اجتماعی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اجتماعی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

اسفندیار چهاربند؛ رئیس اسبق مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تیتروز، درباره مشکلات و چالش‌هایی که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پس از کسب رأی اعتماد از مجلس باید آنها را در اولویت قرار دهد، اظهار کرد: محور تحول در آموزش و پرورش، نیروی انسانی است بنابراین تمرکز بر روی منابع انسانی باید در چهار حوزه جذب، تربیت، نگهداشت و ارزشیابی عملکرد معلمان باشد.

وی افزود: این چهار حوزه، زیرمجموعه برنامه‌ریزی منابع انسانی در آموزش و پرورش است واگر  به خوبی مدیریت و با نیازهای سند تحول بنیادین تطبیق داده شود بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش به سادگی قابل حل است چالش اصلی در همین حوزه است حتی مشکلات مالی آموزش و پرورش به شدت متاثر از بی‌ثباتی منابع انسانی است.

چهاربند گفت: اگر در چهار حوزه جذب، تربیت، نگهداشت و ارزشیابی عملکرد معلمان به ثبات نسبی نرسیم به هیچ عنوان صحبت از تامین منابع برای آموزش و پرورش منطقی نیست و قابل مدیریت هم نیست چرا که ۹۸ درصد منابع مالی آموزش و پرورش صرف نیروی انسانی می‌شود.

وی ادامه داد: ارزیابی عملکرد معلمان با یک برنامه سنتی انجام می‌شود که با واقعیت‌ها سنخیت ندارد و بیشتر جنبه اداری تا جنبه آموزشی و ارزیابی عملکرد تربیتی دارد.

رئیس اسبق مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش درباره مشکلات ایجاد شده برای آموزش و پرورش در قالب قانون مدیریت خدمات کشوری، عنوان کرد: قانون مدیریت زمین بازی مناسبی برای نیروی انسانی آموزش و پرورش نیست و زمین کارمند محور و اداری است، در آموزش و پرورش ماهیت متفاوت با سایر حوزه‌های منابع انسانی دولت است بنابراین نیازمند چارچوب و قواعد متناسب با اقتضائات خودش است.

به گزارش تیتروز، در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در راهکارهایی درباره تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش آمده است:

 ایجاد سازوکارهای لازم برای‌جذب و نگهداشت استعدادهای برتر و برخوردار از صلاحیت‌های دینی، اخلاقی، انقلابی و شخصیتی به رشته‌های تربیت معلم با تأکید بر تقویت انگیزه‌های معنوی و مادی معلمان.

ایجاد نظام ارزیابی صلاحیت معلمان شامل شایستگی‌های اخلاقی، اعتقادی، انقلابی، حرفه‌ای و تخصصی و ارزشیابی متناسب با مبانی و اهداف سند تحول.

 مشارکت دانشگاه‌های برتر و حوزه‌های علمیه در امر تربیت تخصصی- حرفه‌ای و دینی معلمان، کارشناسان و مدیران با همکاری دانشگاه فرهنگیان.

 

انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “۴ مشکل حوزه “نیروی انسانی” چالش وزیر جدید آموزش و پرورش- اخبار فرهنگیان و مدارس – اخبار اجتماعی تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا