فناوری

تصویب ۱۹۶ طرح توسعه فناوری توسط ستادهای معاونت علمی

تصویب ۱۹۶ طرح توسعه فناوری توسط ستادهای معاونت علمی” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به فعالیت ستادهای توسعه علم و فناوری برای حل چالش‌های ملی با راهکارهای فناورانه و نوآورانه گفت: یکی از اولویت‎های اساسی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری سیاست‎گذاری، تسهیل‌گری، حمایت‌ و هماهنگی برای توسعه فناوری‎های راهبردی بر اساس اولویت‌های نقشه جامع علمی کشور است.

۱۹۶ طرح فناورانه

وی با اشاره به تحقق پروژه‌های فناورانه توسط این ستادها افزود: در همین راستا طی صد روز اخیر، تعداد ۱۹۶ طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه مورد تصویب و در برنامه حمایتی ستادهای توسعه فناوری قرار گرفته و تعداد ۱۵ طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت‌های اعلامی سازمان‌ها و نهادهای کشور تعریف و وارد فاز عملیاتی شده است.

ستاری، با بیان این‌که ترویج و فرهنگسازی رویدادهای فناورانه در دستور کار ستادها قرار دارد: در همین راستا، بالغ بر ۲۳ رویداد فناورانه، نشست تخصصی و وبینار در حوزه‌های راهبردی، اولویت‌دار و تخصصی ستادهای توسعه فناوری در راستای مأموریت‌های تعریف شده برای این ستادها برگزار شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، تامین نیازهای راهبردی و اساسی کشور را از اولویت‌های این طرح‌ها دانست و گفت: اتمام مراحل مطالعه و اکتشاف چاه ژرف در منطقه سیستان با اتمام حفاری بهره‌برداری از چاه به عمق هزار و ۸۰۰ متر و نصب و راه‌اندازی پمپ درون چاهی ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و پمپاژ آب به میزان ۴۰ لیتر بر ثانیه یکی از طرح‌های فناورانه‌ای بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت.

ستاری، اتوبوس با هدف کاهش آلایندگی ۲۵ درصدی و کاهش مصرف سوخت ۵۰ درصدی در ناگاون اتوبوس‌رانی کلان شهرها را یکی دیگر از طرح‌های فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و گفت: نمونه‌سازی خودرو برقی برای تجهیز ناوگان تاکسیرانی کلان شهرها و یا تولید نمونه انبوه جهت فروش به عامه مردم که منجر به کاهش مصرف سوخت ۳۰ درصدی در خودروهای سواری خواهد شد.

وی همچنین دستیابی به فناوری ساخت موتورهای الکتریکی خودروهای تجاری سنگین و نیمه‌سنگین توسط شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر دستاوردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی ۱۰۰ روز اخیر دانست و گفت: در همین روزها، از داروی پیشرفته پرکینرا برای درمان روماتیسم کودکان به عنوان دومین تولید کننده در جهان رونمایی شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با اشاره به تولید فرآورده‌های دارویی گفت: در همین راستا، واکسن کرونا به عنوان اولین واکسن بخش خصوصی تولید شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید موفق و اخذ مجوز ورود به بازار واکسن آنفلونزای فصلی و انجام تست‌های موفق پیش بالینی واکسن کرونا بر پایه پلتفرم MRNA و ارائه نتایج به وزارت بهداشت برای اخذ مجوز کارآزمایی بالینی به عنوان اولین پلتفرم MRNA منطقه و جزو معدود کشورهای دنیا در همین راستا صورت گرفته است.

وی به رونمایی از واکسن اکتیمای مسری دام سبک اشاره کرد و گفت: همچنین از واکسن آبزیان استرپتوکوکوزیس که اهمیت بالایی در سلامت آبزیان دارد، رونمایی شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به رونمایی از طرح تولید پنج محصول مکمل، کنسانتره و افزودنی‌های خوراک دام و طیور گفت: در راستای کمک به تامین یکی از نیازهای راهبردی، برنامه کلان ارتقاء امنیت غذایی در کشور تدوین شد.

ستاری همچنین حمایت از توسعه کشت گیاهان دارویی با تغییر الگوی کشت هشت گیاه زراعی منتخب را از سایر طرح‌های فناورانه دانست و گفت: تدوین اساسنامه و تهیه نقشه‌های آزمایشگاه ملی نخستین سانان متکی بر مشاوره بین‌المللی توسط متخصصان پژوهشگاه رویان و انعقاد قرارداد ایجاد دو مرکز جراحی روباتیک از راه دور در دو شهر بندونگ و جک جاکارتا کشور اندونزی از مهم‌ترین گام‌ها در راستای توسعه فناوری‌های پیشرفته و محصولات ایران‌ساخت به شمار می‌رود.

انتهای پیام/۴۰۲۱/

این نوشته با عنوان “تصویب ۱۹۶ طرح توسعه فناوری توسط ستادهای معاونت علمی” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا