فناوری

گلایه نماینده مجلس از الزام «ای‌نماد» برای کسب و کارها

گلایه نماینده مجلس از الزام «ای‌نماد» برای کسب و کارها” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی، الزام «ای‌نماد» برای کسب‌ و کارهای اینترنتی را باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای آن‌ها دانست و خواستار بررسی این موضوع شد.

متن نامه توانگر به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر خاندوزی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

جناب آقای دکتر صالح‌آبادی رئیس‌کل محترم بانک مرکزی

با عرض سلام و تحیت

پیرو آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب هیئت دولت دوازدهم، شرکت‌های پرداخت‌یار ملزم به دریافت نماد الکترونیکی (ای‌نماد) از مشتریان خود هستند. مصوبه مذکور به معنی «الزام ای‌نماد برای تمامی کسب‌ و کارهای اینترنتی» است. دلیل اصلی این تصمیم به جلوگیری از پولشویی در شرکت‌های پرداخت‌یاری عنوان شده است. اینکه چه حجمی از پولشویی توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد و چه میزان از مسیر کارت به کارت انجام می‌شود، نیازمند بررسی مفصل است که در اینجا نمی‌گنجد؛ اما الزام ای‌نماد برای کسب‌ و کارهای اینترنتی موضوعی است که مشکلات فراوانی برای کسب‌ و کارهای اینترنتی و کسب‌ و کارهای خانگی و خرد ایجاد می‌کند:

۱) بانک مرکزی بنا بر مصوبه هیئت‌ وزیران اخذ ای‌نماد را برای هر کسب‌ و کار اینترنتی الزامی اعلام کرده است. به این معنی که هر نوع کسب‌ و کار اعم از خرد و کلان برای شروع فعالیت الزاماً باید ای‌نماد دریافت کرده و در غیر این صورت نمی‌تواند خدمات پرداخت اینترنتی داشته و فعالیت خود را آغاز کند.

گفتنی است، هم‌اکنون بیش از ۸۰۰ هزار کسب‌ و کار در فضای مجازی احراز هویت شده و از خدمات پرداخت رسمی کشور استفاده می‌نمایند که فقط ۶۰ هزار عدد از آن‌ها ای‌نماد اخذ کرده و بخش عمده‌ای نیز به قادر به دریافت ای‌نماد نیستند.

۲) اساساً اجباری شدن نماد اعتماد الکترونیک به مفهوم تغییر ماهیت آن از یک نماد اعتباربخش اختیاری به رگولاتور فضای مجازی و سامانه جامع مجوزهای فضای مجازی در تمام حوزه‌ها است. چنین تغییری با این ابعاد و گستردگی اختیارات نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است. همچنین ورود ای‌نماد به مسئله تخصصی تأیید یا عدم تأیید صلاحیت تمامی کسب‌ و کارها در تمام حوزه‌ها و جلوگیری از شروع فعالیت در بسیاری از موارد و یا امکان تعلیق کسب‌ و کارهای موجود بدون حکم قضائی که به‌ مثابه پلمب شدن کسب‌ و کار است، در نهایت منجر به توقف نوآوری و اختلال گسترده در اقتصاد دیجیتال کشور خواهد شد که این امر نه‌ تنها خلاف صریح بسیاری از اصول قانون اساسی است، بلکه عقب‌افتادگی اقتصادی و فناورانه در آینده ایران رقم خواهد زد.

۳) با اجباری شدن نماد اعتماد الکترونیک هر کسب‌ و کار اینترنتی برای دریافت خدمات پرداخت مجبور خواهد بود ابتدا شرکتی را ثبت یا مجوز لازم را کسب کرده و سپس ای‌نماد دریافت تا بتواند فعالیت خود را آغاز کند. این امر حداقل دو مرحله بسیار زمانبر را برای شروع فعالیت هر کسب‌ و کار کوچک اضافه کرده و آزمودن یک ایده را توسط گروه‌های جوان با کسب‌ و کارهای خانگی بسیار دشوارتر از وضعیت کنونی می‌سازد.

۴) در هیچ یک از کشورهای پیشرفته، ایده‌های تازه به‌ صورت پیشینی توسط سازمان‌های متصدی قانون‌گذاری نمی‌شوند، چون اساساً این امر غیرممکن است. لذا اجباری بودن ای‌نماد برای آغاز فعالیت یک کسب‌ و کار آنلاین و متعاقباً نیاز به کسب مجوز از نهادهای ذی‌ربط به دلیل عدم وجود قانون در موضوعات جدید عملاً غیرممکن بوده یا سال‌ها به طول خواهد انجامید. این امر موجب عدم امکان خلق ایده‌های تازه و در نهایت نارضایتی نخبگان و جوانان فعال خواهد شد.

با توجه به نکات فوق و رسالت بنده به‌ عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تأکید دارم بررسی این موضوع را که کسب‌ و کار بسیاری از جوانان و نخبگان و خانوارهای ایرانی به آن گره‌ خورده است، در دستور کار قرار دهید. البته این بررسی باید در فضای کارشناسی و عاری از منافع اشخاص و شرکت‌ها صورت پذیرد، چرا که این مخاطرات برای کسب‌ و کارهای خرد و نوآور، درآمدهای هنگفتی برای عده‌ای دارد.

امید است نتیجه بررسی‌های شما هرچه سریع‌تر در اختیار مجلس شورای اسلامی و مردم قرار بگیرد.

**ای‌نماد چیست؟

ای‌نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب‌ و کارهای مجازی (کسب‌ و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آن‌ها اعطا می‌شود؛ این نماد پس از بررسی درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت دو سال صادر می‌شود.

یکی از موارد مهم در بحث اعتمادسازی ای‌نماد است که معمولاً در قسمت پایینی وب‌سایت قرار می‌گیرد، اینماد به دو شکل حقیقی و حقوقی قابل اخذ است و تعداد ستاره‌های آن بیانگر سطح اعتماد است.

انتهای پیام/ ۴۱۶۳

این نوشته با عنوان “گلایه نماینده مجلس از الزام «ای‌نماد» برای کسب و کارها” در وب سایت www.ana.press منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا