اقتصادی

ارز دیجیتال ملی در مناطق آزاد پیاده سازی خواهد شد/ راه اندازی بورس بین الملل در دستور کار است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز

ارز دیجیتال ملی در مناطق آزاد پیاده سازی خواهد شد/ راه اندازی بورس بین الملل در دستور کار است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع اقتصادی منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرگزاری تیتروز، هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و خصوصی‌سازی با حضور سعید محمد رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رئیس جمهور، ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات و فعالان بازار سرمایه و بانک افتتاح شد. 

 

در این مراسم سعید محمد گفت: گرچه تحریم‌ها سخت است اما بسیاری از مشکلات ناشی از نگاه بخشی و جزیره‌ای در بخش خصوصی و اقتصادی کشور است. در ا ین زمینه طرح‌های سرمایه‌گذاری در هشت منطقه آزاد کشور و هفت منطقه جدید که جمعاً ۱۵ منطقه آزاد تجاری و ۳۲ منطقه ویژه اقتصادی پیگیری می‌شود که این مناطق ۴۵ درصد تجارت کشور را برعهده دارند گرچه سهم مناطق آزاد از تجارت کشور ۲ درصد است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: طرح آمایش سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تدوین می‌شود که هر منطقه براساس چه راهبردی تعریف شود. در این زمینه ۱۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد براساس طرح آمایش سرزمین تدوین شده است. 

در حال حاضر ۸۷۰ بانک، بورس، تالار بورس و بیمه در مناطق آزاد کشور وجود دارد که به ارائه خدمات به مردم اختصاص دارد. 

محمد همچنین خاطرنشان کرد: تلاش داریم مناطق آزاد را به نسل سوم که خدماتی‌محور هستند ارتقا دهیم. همچنین به زودی اولین بانک خارجی فراساحل در مناطق آزاد با کمک بانک مرکزی راه‌اندازی می‌شود. 

 

وی تأکید کرد: با همکاری شورای عالی بورس به زودی بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش و همچنین یک شرکت تأمین سرمایه خارجی ایجاد می‌شود و نیز ایجاد یک بانک ریالی در مناطق آزاد در حال پیگیری است. 

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: نسل چهارم مناطق آزاد دانش‌محور است که کارهای تأسیس صندوق جامع پژوهش در مناطق آزاد و ارتقای شتاب‌دهنده‌ها دنبال می‌شود و همچنین شرایط برای ایجاد نسل پنجم مناطق آزاد که مناطق جامع است فراهم می‌شود.

 

به گفته محمد نسل ششم مناطق آزاد فرا مرزی بوده که در این زمینه ایجاد مناطق آزاد مشترک با سایر کشورها و دیپلماسی با ۱۵ کشور همسایه دنبال می‌شود و تقاضای ایجاد مناطق آزاد توسط برخی کشورها و همچنین منطقه آزاد مشترک در قالب پیمان شانگهای و همچنین در قالب پیمان اورآسیا دنبال می‌شود.

 

وی همچنین نسل هفتم مناطق آزاد را مناطق دیجیتال عنوان کرد که در راستای هوشمند‌سازی و زنجیره بلوکی و سینتک‌ها در مناطق آزاد در حال بررسی است.

 

به گفته رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، پیشنهاد ایجاد رمزارز ملی و جدید برای مبادلات مناطق آزاد دنبال می‌شود و این امر را به صورت الگو برای سرزمین اصلی کشور تعمیم می‌دهیم. در شورای عالی مناطق آزاد که اخیراً در دولت تشکیل شد بحث حکمرانی مناطق آزاد بررسی شد و براساس ماده ۶۵ احکام دائمی کشور امور مناطق آزاد به‌ جز امنیت و نظامی برعهده رئیس منطقه آزاد است و هر دستگاهی برخلاف آن عمل کند با آن برخورد می‌شود.

سلاح‌ورزی معاون اتاق بازرگانی ایران هم در این مراسم گفت: از زبان صاحبان کسب و کارهای دیجیتال می‌گویم حمایت پیشکش ما را دستگیر نکنید گرچه رئیس قوه قضاییه دستور توقف حکم یکی از صاحبان کسب و کارهای دیجیتال را صادر کرد. 

 

وی افزود:‌ متأسفانه نرخ استهلاک از سرمایه‌گذاری پیشی گرفته و این به معنای نرخ منفی سرمایه‌گذاری در کشور است که از رشد اقتصادی باز ماندیم.

 

این فعال اقتصادی گفت: همایش بورس، بانک و بیمه با شروع دولت سیزدهم آغاز شده است. هفته پیش هم نقشه راه رونق تولید غیر تورمی از سوی دولت اعلام شد که امیدواریم با موفقیت در مذاکرات شاهد رشد سرمایه‌گذاری و رفاه در کشور باشیم.

انتهای پیام/

این نوشته با عنوان “ارز دیجیتال ملی در مناطق آزاد پیاده سازی خواهد شد/ راه اندازی بورس بین الملل در دستور کار است- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تیتروز” در وب سایت tn.ai منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: tn.ai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا