فناوری

دانشمندان راهی برای حذف حافظه کوتاه مدت موش‌ها پیدا کردند

دانشمندان راهی برای حذف حافظه کوتاه مدت موش‌ها پیدا کردند” عنوان خبری است که در وب سایت تیتروز و با موضوع فناوری منتشر شده است. تشریح این خبر را در ادامه بخوانید.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، گروهی از دانشمندان مستقر در دانشگاه کیوتو ژاپن با بهره‌گیری از روش اپتیکی-عصبی حافظه موش‌ها را با موفقیت دستکاری کردند. این پروژه تحقیقاتی فعلاً در مرحله آزمایش قرار دارد با این وجود به نظر می‌رسد دانشمندان توانسته‌اند قسمتی از حافظه کوتاه مدت موش‌ها را حذف کنند.

برای انجام این آزمایش محققان ابتدا موش‌ها را وارد محفظه‌ای تاریک می‌کنند و تاریکی بیش از اندازه محیط موجب شوکه شدن آن‌ها می‌شود. در این زمان سطح آدرنالین در خون موش‌ها بالا رفتن و این جونده‌ها شوکه می‌شوند. دانشمندان چنین شوکی را شوک نوری نام‌گذاری می‌کنند. طبق بررسی‌ها میزان وجود نور در یک محیط می‌تواند بر حافظه موش‌ها تأثیرگذار باشد. طبق بررسی‌ها موش‌ها پس از ورود به محفظه تاریک حافظه کوتاه مدت خود را از دست می‌دهند. سال‌ها تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که خاطرات در مدت خواب شبانگاهی در قسمت مشخصی از مغز ذخیره می‌شوند و پس از بیداری به دلیل تابش نور به چشم‌ها شوک نوری ایجاد شده و بخشی از حافظه از دست می‌رود.


بیشتر بخوانید:

تولید آنتی‌بادی انسانی با کمک علم ژنتیک/ موش‌های تراریخته جنبه تحقیقاتی دارند


اکنون دانشمندان در تلاش هستند که با بررسی‌های بیشتر نحوه شکل‌گیری حافظه و محل ذخیره‌سازی دقیق اطلاعات در مغز موش‌ها را شناسایی کنند و در صورت امکان بخشی از حافظه این حیوانات را حذف و اطلاعاتی را به آن اضافه کنند. در واقع اگر بتوان از فرایند شوک نوری و تأثیر نور بر حافظه دارویی تهیه کرد می‌توان آن را دارویی برای درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی دانست. گروه تحقیقاتی دانشگاه کیوتو برای بررسی مغز موش‌ها ویروس خاصی با نام AAV را به بدن این خزندگان تزریق کردند که پس از دریافت نور اکسیژن فعال آزاد می‌کند و موجب تحریک سلول‌های مغز می‌شود.

نتایج اولیه این تحقیقات علمی در چند نشریه علمی معتبر جهان منتشر شده و در صورت دستیابی به روشی قطعی برای حذف دائمی حافظه کوتاه مدت موش‌ها می‌تواند تحولی بزرگ در دنیا علم ایجاد کرد.

انتهای پیام/۴۱۴۴/

این خبر با عنوان “دانشمندان راهی برای حذف حافظه کوتاه مدت موش‌ها پیدا کردند” در وب سایت www.ana.press انتشار پیدا کرده است. در صورتی که پیشنهاد، نقد و یا اعتراضی به این مطلب دارید به لینک مرجع مراجعه نمائید یا از طریق فرم تماس با ما، این موضوع را مطرح نمائید.

منبع: www.ana.press

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شش =

دکمه بازگشت به بالا